11 zlozvykov, ktoré škodia nášmu zdraviu bez toho, aby sme o tom vedeli

#11. Prekladanie si nohu cez nohu

Prvým, kto hovoril o škodách spôsobených prekladaním si nohy cez nohu, bola spoločnosť vyrábajúca potravinové doplnky v roku 1999. Dokázali dokonca aj veľkú kampaň v USA nazvanú The Great Cross-Out, ktorá nebola len reklamným trikom: početné štúdie potvrdzujú, že sedenie s prekríženými nohami (na stoličke alebo na podlahe) má za následok hypertenziu, kŕčové žily a poškodenie nervov.

#10. Kŕmenie vtákov

Kŕmenie holubov je jednou z najobľúbenejších outdoorových aktivít, ktoré rodičia robia so svojimi deťmi. Bohužiaľ nie je to len zábavné, ale aj nebezpečné. Šanca mestského vtáka, ktorý nosí nákazlivú chorobu, je viac ako 50%. Holuby nesú ornitózu, kolibacilózu, histoplazmózu, salmonelózu, tuberkulózu, listeriózu, toxoplazmózu … Naozaj chcete vedieť úplný zoznam?

#9. Nosenie nekvalitných slnečných okuliarov

V snahe ušetriť peniaze výrobcovia používajú lacný plast, ktorý chráni vaše oči pred UV žiarením, čo pri jasnom slnečnom svetle môže viesť k vypáleniu sietnice. Tieňovanie spôsobuje, že sa zreničky rozširujú a dostávajú dvojnásobnú dávku ultrafialového žiarenia, čo je ešte viac škodlivé, ako nosiť slnečné okuliare. Nadbytočné UV žiarenie môže spôsobiť šedý zákal, poškodiť oči alebo dokonca spôsobiť rakovinu.

[hana-code-insert name=’Reklama_inline_1′ /]

#8. Nadmerné pitie vody

Áno, čítate dobre: prílišné pitie vody nie je vždy zdravé, ale aj keď jej pijete málo, tiež to nie je najlepšie. Výskumníci trvajú na tom, že potreby tela na vodu sú individuálne. Ak sa veľa pohybujete a športujete, pite viac; ak máte problémy s obličkami alebo kardiovaskulárnym ochorením, lepšie je piť menej. V oboch prípadoch najlepší spôsob, ako nájsť každodennú potrebu, je smäd – ak ho necítite, potom sa nenúťte piť.

#7.  Používanie fľaše s horúcou vodou

Aplikácia chladu alebo tepla na bolestivé miesto je naša najobľúbenejšia cesta k zmierneniu bolesti, ale existuje celý zoznam ochorení, ktoré špecificky nevyžadujú používanie fliaš s horúcou vodou. Patria sem krvácanie, akútny zápal v brušnej dutine (apendicitída, cholecystitída, pankreatitída) a v prvých niekoľkých hodinách a niekoľkých dňoch po vyvrtnutí alebo úraze. Termické postupy sú tiež škodlivé ako liečba rakoviny.

# 6. Príprava popcornu v mikrovlnke

Nie je to spôsob, akým si to pripravujete – ide o obsah kukurice na domáce použitie. Tu je nebezpečenstvo v chemickej látke diacetyl. Je to syntetický olej a príchuť 2 v 1. Odparovanie pri zahrievaní sa dostáva do pľúc a poškodzuje ich. Toto riziko môžete znížiť tým, že necháte popcorn vychladnúť pred jedením.