17 NAJDRAHŠÍCH materiálov na svete

Už mnoho storočí veľa ľudí verilo, že zlato je jedným z najdrahších materiálov na svete. To však nie je pravda.

Zostavili sme zoznam hodnotných materiálov, ktoré sme zoradili od najnižšej ceny po najvyššiu. Poďme to trochu predbehnúť: zlato nie je ani v prvých troch.

16. Šafrán – 10 eur za gram

Toto korenie je jedinečné, ktoré kombinuje fantastickú chuť a má veľké zdravotné výhody. Jeho výrobný proces je veľmi náročný na čas a náročnosť, ale chuť a liečivé vlastnosti šafránu sa nedajú vyrovnať iným koreniam.

15. Zlato – 50 eur za gram

Najznámejší drahý kov, bez ktorého nemôže byť žiadna žena. Zlato bolo od nepamäti uctievané.

14. Ródium – 52 eur za gram

Kov z platinovej skupiny a extrémne zriedkavý. Aby sme získali nejakú predstavu, povedzme, že jedna tona zemskej kôry obsahuje asi 0,001 g ródia.

13. Platina – 63 eur za gram

Je to zriedkavý a vzácny kov zo striebornej ocele. Rovnako ako zlato, je vysoko odolný voči kyselinám a ďalším zlúčeninám.

12. Metamfetamín – 90 eur za gram

To je to, v čo protagonisti Breaking Bad varili. Je to zakázané zákonom, a vy by ste urobili dobre, ak by ste to nevideli osobne. NIKDY.

11. Roh nosorožca – 98 eur za gram

Rohy sú cenné pre svoje liečivé vlastnosti a výborné na rúčky nožov. Kvôli pytliakom, sú už úbohé nosorožce na pokraji vyhynutia.

10. Heroín – 116 eur za gram

Opiát, ktorý mení vaše vnímanie. Opäť, najlepšie urobíte, ak sa s ním nikdy nestretnete osobne. Ak filmy hovoria pravdu, je veľmi ťažké sa k nemu dostať, a to je pravdepodobne dôvod, prečo je to tak drahé.

9. Kokaín – 211 eur za gram

Liečivo, ktoré stojí majetok, vám neprinesie nič dobré. Tento biely kryštálový prášok je smrteľne nebezpečný a omamný. Jeho vyššia cena v porovnaní s vyššie uvedeným heroínom sa vysvetľuje jej „čistotou“ a prirodzenosťou.

8. LSD – 2681 eur za gram

Psychoaktívna omamná látka a veľmi nákladná oneskorená smrť. Výrobný proces tohto polosyntetického lieku je dosť ťažký, čo vysvetľuje, prečo je taký drahý.

7.  Plutónium – 3575 eur za gram

Tvrdý, ale krehký rádioaktívny kov striebristo-bielej farby. Jeho využitie sa líši od výroby jadrových zbraní a paliva až po zdroj energie pre kozmické lode.

6. Painite – 8045 eur za gram

Tento kameň je taký vzácny, že veľmi málo ľudí skutočne vie, že existuje. Je to minerál oranžovej alebo červenohnedej farby a bol objavený až pred 65 rokmi. Na svete je dnes len pár stoviek týchto kameňov.

5. Taaffeite – 17 877 dolárov za gram alebo 3575 dolárov za karát

Vzácny kameň fialovej, ružovej, červenej alebo bielej farby. Je miliónkrát zriedkavejší ako diamanty, takže je legendárny. Napriek svojej jedinečnosti však nie je veľmi populárny, pokiaľ ide o šperky – a to je pravdepodobne dôvod, prečo je to pomerne lacné.

4. Trícium – 26 800 eur za gram 

Tento plyn sa používa pri osvetlení – napríklad pri osvetlení trícia. Asi 15 miliónov dolárov stojí výroba 0,5 kg trícia.

3. Diamant – 49 000 eur za gram 

Najznámejší drahokam na Zemi a najlepší priateľ každej dámy.

2. Californium –  22 347 367 eur za gram

Najdrahší chemický prvok vôbec. To bolo syntetizované len raz od svojho objavu v roku 1950.

1. Antimatter (protihmota) – 62,5 biliónov dolárov za gram 

Najdrahšia látka na Zemi. Produkcia jedného miligramu pozitrónov stojí asi 25 miliónov dolárov. Teoreticky budeme môcť v budúcnosti používať antihmoty ako palivo pre kozmické lode. Dnes je však nevýhodou to, že len na jeden gram, by celé ľudstvo muselo pracovať asi rok bez prestávky.

BONUS:  Jade Kameň – 151 962 098 eur

Minerári v Mjanmarsku našli najväčší nefritový kameň na svete vo vzdialenom dome v štáte Kachin, na severe krajiny. Kameň má výšku 14 stôp a dĺžku 19 metrov a váži približne 200 ton. Tento krásny nefritový balvan bude zaslaný do Číny, kde bude vyrezaný do drahých šperkov a sôch.