20 chýb, ktoré skracujú život našej elektroniky

Príliš často sa naše elektronické zariadenia začnú prejavovať až pol roka po zakúpení. A vo väčšine prípadov sme si sami na vine! Snažme sa tomu čeliť – nie vždy sa postaráme o to, aby sme zistili jemnejšie detaily zaobchádzania s týmito špičkovými zariadeniami.

V tomto článku vám prinášame kompiláciu nepostrádateľných tipov, podľa ktorých vaše tablety, mobilné telefóny a notebooky budú mať dlhšiu životnosť!

Nabíjanie batérie

·         Moderné lítium-iónové a lítium-polymérové ​​batérie, nemajú žiadny pamäťový efekt (batérie, elektronika), takže telefóny, tablety a prenosné počítače musia byť dobíjané bez toho, aby čakali, kým ich energetická ikona klesne na nulu. Dôvodom toho je, že mnoho výrobcov meria životnosť batérie počtom svojich plných cyklov vybitia (zvyčajne okolo 400-600 cyklov).

·         Zvýšenie výdrže batérie vášho zariadenia by ste preto mali častejšie nabíjať. Najlepšou možnosťou je to urobiť vždy, keď indikátor napájania batérie klesne na 10-20%. Tým sa zvýši počet vybíjacích cyklov až do 1000-1100 cyklov.

·         Moderné batérie nebudú trpieť, ak ponecháte nabíjačku zariadenia zapojenú po úplnom nabití. Zabudovaný regulátor zabraňuje tomu, aby batéria dostala viac prúdu, ako je potrebné, takže nie je žiadne riziko prebytočnosti batérie. Ale to neznamená, že by ste mali neustále udržiavať telefón v nabíjačke. Batéria vydrží dlhšie, ak udržujete nabíjanie medzi 40% a 80%.

 ·         Tu je dôvod, prečo nie je bezpečné nakupovať lacné batérie: mohli by byť neštandardné a nemusia mať vstavané regulátory. Z tohto dôvodu vám poradíme: nenabíjajte zariadenie pomocou domácich nabíjačiek alebo káblov USB.

·         Vyhnite sa takzvaným „ultra rýchlym“ nabíjačkám, ktoré tvrdia, že batériu úplne nabili za menej ako hodinu.

·         Ďalšia situácia, o ktorej stojí za to vedieť: ak váš smartphone má objemné ochranné puzdro, môže to spôsobiť prehriatie zariadenia a jeho batérie počas dlhého nabíjania. Pred pripojením nabíjačky by ste mali puzdro odstrániť.

·         Odporúča sa vybiť batériu telefónu alebo notebooku každé tri mesiace na 0% a okamžite ho nabiť až na 100%, aby ste sa zbavili extrémov plného nabitia / vybitia.

Regulácia teploty

 ·         Pri používaní laptopu sa vyhýbajte tomu, aby ste ho položili na kolená alebo ho umiestnili na posteľ. Vetracie otvory zariadenia musia zostať voľné, aby sa predišlo prehriatiu. Ideálnym riešením je použitie špeciálnych stojanov na notebook (niektoré dokonca majú vstavané ventilátory).

·         Vysoká teplota je najhorším nepriateľom lítium-iónových batérií: úplne nemôžu prežiť prehriatie. Preto nevystavujte svoje prístroje priamemu slnečnému žiareniu a nevkladajte ich do blízkosti zdrojov tepla.

·         Keď prichádzate do vnútra z vonku, nezapínajte prenosný počítač ihneď – musíte mu dať čas, prispôsobiť sa izbovej teplote. Radšej počkajte aspoň hodinu.

·         Snažte sa nepoužívať svoj mobil vonku v chladnom počasí. Pokiaľ je to možné, noste ho vo vnútornom vrecku kabáta alebo vo vonkajšom vrecku, ale vložte do ochranného krytu. Nízke teploty sú pre batériu škodlivé.