6 jednoduchých spôsobov, ako odstrániť prach a nečistoty z počítača

Prach je jedným z hlavných nepriateľov vášho počítača. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíme udržiavať čistý, bez ohľadu na to, čo robíme, prach zo vzduchu sa stále usadí na počítači, ktorý mu zabraňuje pracovať a vy neustále kýchate.

Získali sme niekoľko tipov, ako ľahko čistiť počítač od prachu a nečistôt pomocou dostupných položiek.

1. Utrite obrazovku

Ak chcete odstrániť prach z vášho monitora doma, ľudia často používajú drsné alebo papierové utierky. Ale potom sa veľa prachu prilepí na obrazovku, padá a dostane sa do klávesnice. Okrem toho, papierové utierky a drsná látka nechávajú škvrny, a čo je horšie, malé škrabance na obrazovke. Pre čistenie monitora je vhodná len utierka z mikrovlákna! Tento typ látky nezanecháva vlákna a je dostatočne mäkká, aby nedošlo k poškriabaniu povrchu obrazovky.

2. Odstráňte nečistoty z klávesnice 

Určite pri čistení nepoužívajte výrobky obsahujúce alkohol, čpavok alebo acetón. Tieto agresívne kvapaliny môžu odstrániť farbu z tlačidiel a môžu ľahko poškodiť monitor, najmä ak nemá antireflexný povrch. Tekutinu na čistenie si môžete vyrobiť aj sami doma. Stačí zmiešať vodu s bielym octom v rovnakých pomeroch. Zľahka navlhčite handričku a čistite.

3. Zbavte sa škrabancov

Použite trochu zubnej pasty na škrabance. Uistite sa, že nejde o gélovú pastu, inak to nebude fungovať. Rovnako sa neodporúča používať zubnú pastu s bieliacim účinkom.

·         Aplikujte zubnú pastu pomocou handričky alebo mäkkého tkaniva

·          Nechajte vysušiť a pretrite mokrou handrou

4. Odstráňte prach

Nečistoty a prach sa dajú z klávesnice odstrániť pomocou obyčajného fénu. Môžete ho použiť na vyfúknutie prachu zo systémovej jednotky.

·         Odpojte počítač a vytiahnite káble

·         Odstráňte bočné steny krytu skrutkovačom

·         Na fúkanie používajte iba studený vzduch

5. Odstráňte prach z ťažko dostupných miest

Pomôže vám pritom väčšia striekačka, ktorou naberiete dostatočne vzduchu, aby ste mohli vytvoriť prúd, ktorý prach z nedostupných miest vyfúkne.

Aj bežný vysávač môžete použiť na čistenie počítača (hovoríme o klasickom stolovom počítači). Použite ho na čistenie klávesnice, reproduktorov, ale aj počítačovej skrine.

6. Vyčistite tlačidlá a myš

Skvelý spôsob, ako vyčistiť tlačidlá klávesnice a myši od špiny bez toho, aby ste ich poškodili je:

·         zmiešať biely ocot a vodu v rovnakom pomere

·         navlhčiť handričku a vtlačiť ju medzi tlačidlá

·         Môžete si pomôcť nožíkom alebo pravítkom, aby ste ju tam dostali.