8 faktov, ktoré ste nevedeli o mužskom tele

Mužské telo v sebe skrýva množstvo prekvapení. Niektoré z jeho zvláštností zostávajú zväčša neznáme nielen pre ženy, ale aj pre samotných mužov.

Rozhodli sme sa trochu vytiahnuť oponu na niektoré z týchto tajomstiev a vybrali sme 8 faktov, ktoré vás prekvapia tak, že sa na mužov budete pozerať úplne novým spôsobom.

1. Pomalé starnutie

Mužská tvár si zachováva svoj mladistvý vzhľad dlhšie ako ženská tvár. A všetko je to len vďaka tomu, že mužská pleť stráca vekom kolagén pomalšie ako ženská, takže muži majú pleť odolnejšiu voči vráskam.  Pretože muži sa vo všeobecnosti menej starajú o pokožku na tvári ako ženy, sú viac náchylní na škodlivé vonkajšie podmienky, čím môžu znížiť svoje naturálne výhody oproti ženám na nulu.

2. Schopnosť laktácie

Áno, čítate správne. Muži majú tiež žľazy, ktoré dokážu produkovať mlieko. Ak sa však niečo také stane, ide o abnormalitu. K laktácii u mužov môže dôjsť vtedy, keď sa začne v tele produkovať hormón prolaktín, čo môže byť spôsobené užívaním liekov na podporu srdca alebo kvôli extrémnemu hladu.

3. Plešatosť 

Je príjemné si myslieť, že genetický sklon k plešatosti prechádza výhradne materskými X chromozómami, ale to nie je úplne pravda. Existujú ďalšie, nie menej dôležité faktory. Ak otec trpí plešatosťou, je možnosť toho, že aj jeho syn predčasne príde o vlasy až 60%. Aktivita mužských hormónov spôsobuje, že po vypadnutí strácajú vlasové folikuly schopnosť produkovať nový vlas. Stres a nevhodná strava stratu vlasov zhoršuje.

4. Predmenštruačný syndróm 

Celkom prekvapivý fakt, ale pravdou je, že až 26% mužov trpí stavmi podobnými ženskému predmenštruačnému syndrómu. Počas tohto obdobia sú muži citlivejší, podráždení a viac hladní ako zvyčajne a dokonca môžu pociťovať slabé bolesti v bruchu. To znamená, že prežívajú úplne rovnaké príznaky ako ženy.