9 tajomstiev známych letísk, ktoré by mal vedieť každý cestujúci

Letisko je prvá vec, ktorú vidíte pri príchode do novej krajiny, a hneď je tu toho veľa, čo by ste si mohli pozrieť. Moderné letiská vám nielen pomáhajú dostať sa z bodu A do B: často ponúkajú široký výber lacnej alebo dokonca bezplatnej zábavy pre cestujúcich.

Radi by sme sa s vami podelili o niekoľkých užitočných funkcií letísk z celého sveta – a poskytnúť aj niektoré užitočné rady. Radíme vám, prečítať si to až do konca!

Hongkong – medzinárodné letisko

Na tomto letisku sa koná množstvo bezplatných výstav a to nielen počas leta. Ponúka tiež interaktívne zájazdy pre deti i dospelých. Hlavnou atrakciou je UA IMAX Theatre. Toto kino má najväčšiu obrazovku v Hongkongu a 350 miest na sedenie, zobrazuje filmy v 2D aj 3D kvalite. Vstupenka stojí asi 10 dolárov.

2. Letisko Kloten, Zürich

Letisko Kloten je jedným z najrušnejších stredísk v Európe a dáva návštevníkom možnosť vidieť letecké výlety z iného uhla. Ponúka výlety so sprievodcom, ktoré vám umožnia vidieť všetky letiská. Okrem toho vás skúsení sprievodcovia dovedú k „tajným“ miestam Klotenu a povedia vám, ako Švajčiari zvládajú takéto obrovské letisko. Náklady na prehliadku sú 10 CHF, značné zľavy pre skupiny a bez poplatku pre deti.

3. Medzinárodné letisko Changi, Singapur

Changi je na vrchole zoznamu najlepších letísk na svete. Môžete tu zažiť jedinečnú atmosféru regiónu: botanické záhrady, slnečnice, kaktusy a orchideové záhrady, rybníček s exotickými rybami a motýľová záhrada. Na streche je bazén a bublinková vaňa s nádherným výhľadom. Na dvoch termináloch sú k dispozícii bezplatné kiná. Internetová stránka letiska má pohodlného sprievodcu s aktivitami na akýkoľvek čas pobytu.

4. Medzinárodné letisko Incheon, Soul

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt incheon airport

Jedno z najexotickejších letísk sveta ponúka veľa druhov zábavy pre cestujúcich. Môžete sa zoznámiť s miestnou kultúrou, a to aj vtedy, keď len prechádzate a južnú Kóreu neplánujete navštíviť. Nájdete tu tradičné remeslá ktoré vás aj naučia. Môžete si vypočuť miestnu hudbu a zažiť kórejské rituály – a to všetko zadarmo. A úplná topka týchto atrakcií je klzisko pre celú rodinu.

5. Letisko Schiphol, Amsterdam

Kniha je najlepší kamarát cestovateľov a na amsterdamskom letisku Schiphol túto múdrosť určite podporujú. Nájdete tu kompletnú knižnicu s tisíckami kníh, katalógov a útulnú čítareň. Urobte si pohodlie a začnite čítať.

6. Taiwanské medzinárodné letisko Taoyuan

Okrem štandardných služieb ponúka najväčšie letisko Taiwanu niečo skutočne jedinečné. Po prvé, pre turistov sú pripravené zaujímavé formy zábavy, od výučby kaligrafie až po degustáciu miestnych potravín. Hlavnou atrakciou najmä pre deti z celého sveta je pavilón Hello Kitty.

7. Letisko Franza Josefa Straussa v Mníchove

Mníchov je Nemecko, Nemecko je pivo a pivo je … Mníchov. Ak máte na mníchovskom letisku niekoľko zvyšných hodín, nezabudnite navštíviť jeho pivovar Airbrau. Nie je to len o varení piva, ale aj o exkurzii. Dokonca aj dospievajúci majú dovolené, aj keď nebudú mať chuť. Cena je približne 8 – 10 EUR. Ďalšou zaujímavou zábavou je skutočný festival v surfovaní s lekciami surfovania.

8. Medzinárodné letisko Vancouver

Letisko Vancouver je často na zozname najlepších letísk sveta. Je to najlepšie miesto na začatie turné po Severnej Amerike. Tu môžete vidieť umelecké diela inšpirované kultúrou prvých národov, z ktorých najpôsobivejšia je vyrezávaná kanoe. Ale čerešničkou na torte je určite akvárium s kapacitou 114 000 litrov v medzinárodnom terminálovom atériu. Je to pobočka Vancouverského akvária, ktorá napodobňuje oceánsky život Britskej Kolumbie v miniatúre.

9. Medzinárodné letisko v Dubaji

Jedná sa o jeden z najväčších spojovacích uzlov na svete a centrum Ázie. Je to tiež miesto, kde sa nemôžete nudiť. Tvorí ho veľký počet bezcolných skladov: zaberajú 18 000 štvorcových metrov. Je to skutočný obchodný raj. Aj bez toho, aby ste si niečo kúpili, sa môžete ponoriť do sveta arabského luxusu a spoznať miestnych obyvateľov. A ak máte 27 až 138 dolárov, môžete vyskúšať svoje šťastie a zúčastniť sa pravidelných lotérií, aby ste vyhrali skvelý motocykel alebo športové auto.

Pár rád týkajúcich sa správania na letisku

Nie je žiadnym tajomstvom, že bezpečnostné kontroly letiska môžu byť celkom nepríjemným zážitkom, obzvlášť keď bezpečnostní policajti majú možnosť slobodne si vás prezrieť od hlavy po päty. Aby ste sa vyhli prílišnému stresu a znížili čas strávený pri bezpečnostnej prehliadke, držte sa týchto jednoduchých odporúčaní:

  • Nerezervujte si svoj let cez víkend, kedy je na letiskách veľmi rušno
  • Skontrolujte si svoju batožinu doma, alebo radšej cestujte len s príručnou batožinou
  • Uistite sa, že batožina spĺňaja obmedzenia týkajúce sa veľkosti/hmotnosti a bezpečnostné predpisy krajiny odchodu a krajiny príchodu.