Čo robiť, ak sa ocitnete na otvorenom mori? Tieto rady vám môžu raz zachrániť život

Väčšina z nás zbožňuje nádherné piesočnaté pláže a aspoň raz do roka navštívime krásne letoviská pri mori. Avšak, nemali by sme zabúdať, že tak, ako je more príjemné, môže byť aj poriadne nebezpečné a život ohrozujúce. Čo by ste mali urobiť, ak by ste sa náhodou ocitli uprostred šíreho mora sami a bez pomoci?  

Zistili sme, ako sa má správať osoba, ktorá ostane na otvorenom mori. Ukazuje sa, že existuje niekoľko pravidiel, ktoré sa vôbec nikde nespomínajú.

Tieto rady vám môžu jedného dňa zachrániť život. 

Upokojte sa

Nie je prekvapujúce, že ľudia, ktorí sa nachádzajú na otvorenom mori, majú strach o svoj život. Avšak panika vám určite nepomôže – môže zmiasť váš úsudok a spôsobiť, že stratíte potrebný rytmus dýchania. Prvá vec, ktorú by ste mali urobiť, je upokojiť sa.

Vyberte si správny plavecký štýl

Keďže ste sa ocitli uprostred šíreho mora, je potrebné sa udržať na hladine, no pritom zbytočne nemíňať energiu.

V takomto prípade existujú dve, pomerne jednoznačné zásady.

  • Ak ste v pokojnej vode, je dobré si na hladinu akoby ľahnúť na chrbát. V takejto polohe míňate najmenšie množstvo energie a môžete si odpočinúť. Navyše vám táto poloha dovolí dýchať rovnomerne.
  • Ak sú väčšie vlny, ktoré znemožňujú ležanie na vode, potom musíte plávať na bruchu. Najvhodnejším plaveckým štýlom sú prsia. Nadýchnite sa, potom uvoľnite krk, pokojne ponorte aj hlavu pod vodu a vydýchnite. Tak nebudete musieť udržiavať hlavu neustále nad hladinou vody, čo je vyčerpávajúce a oberá vás to o energiu.

Nájdite niečo, čo pláva

Ak ste sa na otvorené more dostali v dôsledku stroskotania, je veľká šanca, že okolo vás budú plávať trosky. Ideálny prípad je, ak sa tam nachádza záchranný čln, ktorý býva bežnou výbavou lodí.

Oblečte sa

V horúčave máme tendenciu sa vyzliekať. Ak ale budete na člne, rozhodne sa zahaľte a chráňte si najmä hlavu. Vystavenie sa slnku bez možnosti tienenia je extrémne nebezpečné a môžete dostať úpal, či sa úplne spáliť. Nájdite teda hocičo, čím sa môžete zahaliť a ukryť sa pred slnkom. Ideálnym riešením je postavenie provizórneho stanu na člne.