POZOR: Deti na internete absolútne strácajú zábrany. Bez ťažkostí a stále viac zdieľajú intímne fotky a zoznamujú sa s cudzími

148
Čítať
5 spôsobov ako naučiť deti trpezlivosti

Čím ďalej tým viac detí je vystavených rizikám, ktoré sú spojené so zoznamovaním na internete. Počet detí, ktoré zdieľa svoje intímne fotky a videá na internete, sa za posledných päť rokov zdvojnásobil a vzrástol na 15 percent.

AP

Polovica detí na internete komunikuje s neznámymi ľuďmi a tretina ich bola požiadaná, aby o vzájomnej komunikácii nikomu nehovorili.

Z prieskumu vyplýva, že asi 60 percentám detí rodičia nelimitujú čas pobytu na internete a takmer rovnaké množstvo má vlastný počítač vo svojej izbe. Prevencia a edukácie detí a v zdravej miere tiež dohľad rodičov, sú pritom najdôležitejšími krokmi, ako zabrániť ich rizikovému správaniu na internete. 80 percent detí však nemá nijako obmedzený prístup na nevhodné internetové stránky, aj keď k tomu v dnešnej dobe existujú jednoduché nástroje.

Internet jako hrozba pro děti. Stále častěji zde sdílí intimní fotky a seznamují se s cizími, tvrdí studie

Riziká zdieľania intímnych materiálov (tzv. sexting) považujú zhruba tri štvrtiny detí za veľmi rizikové. Dospelí devianti si ale vedia získať ich dôveru, manipulovať nimi a vydierať ich. Čím ďalej viac prípadov potvrdzuje, že sexting je problematický aj ak sa napríklad rozíde dievča s chlapcom, s ktorým zdieľalo svoje intímne fotky. Deti sa tak vystavujú nebezpečenstvu kyberšikany.

Fotografie tváre zdieľa podľa prieskumu 67 percent detí. Poslať intímnu fotografiu vyžadoval niekto po 17 percentách detí, štvrtina vyhovela. Často stačí, aby internetový kamarát dieťaťu ponúkol fotografiu a vydával ju za svoju. Deti potom často pošlú na oplátku svoju. Pritom fotka tváre je najcitlivejší osobný údaj. Stačí, aby sa nasadila na akejkoľvek nahé telo a páchateľ môže začať dieťa vydierať.

Internet jako hrozba pro děti. Stále častěji zde sdílí intimní fotky a seznamují se s cizími, tvrdí studie

Z výskumu vyplýva, že schôdzku s neznámym z internetu by neodmietla polovica detí. Dve tretiny by sa o tom zverili rodičom, zvyšok by to povedal maximálne kamarátovi. Tretinu detí už o schôdzku niekto neznámy na internete požiadal a pätina z nich na ňu išla.

V prípade zneužitia intímnych materiálov majú deti ťažkosti sa niekomu zveriť, pretože je to pre nich veľmi citlivé. Dve tretiny rodičov sa tak o problémoch svojho dieťaťa nedozvie.

Čítať
Ste správny rodič? 15 zásadných vecí, ktoré podľa odborníka robia mamičky a oteckovia pri výchove detí zle
AP