Špárate sa niekedy v nose? Vedci objasnili všetky mýty a tvrdia, že smelo do toho!

13568
Čítať
Mysleli ste si, že je močenie do vane zlé? Tak to ste na omyle. Vedci teraz prišli so šokujúcou pravdou

Najčastejšie sa do prieskumu svojich nosných dierok púšťajú vodiči, ktorých zastaví červená na semafore. Nerobia to úmyselne, ale automaticky. Ani si to neuvedomia.

Ak vlastníte vodičský preukaz, je osemdesiatpercentná šanca, že ste to spravili už aj vy.

AP

Takže prečo teda?

Odborníci tvrdia presný opak. Podľa nich je špáranie v nose pre človeka dokonca prospešné. Zdá sa vám to čudné, alebo dokonca nechutné? Tu je niekoľko dôvodov, ktoré vás možno presvedčia o opaku. Malé deti sa v nose špárajú celkom často. Dokonca niektorí jedia svoje „holuby“. Zdá sa nám to možno nechutné, ale práve jedenie vlastných „holubov“ je údajne pre človeka prospešné. A malé deti to možno vedia, vedie ich k tomu ich evolučnný návyk, ktorí však dospelí časom prerušia.

S takou šialenou myšlienkou prišiel pred pár rokmi Scott Napper, významný profesor biochémie z Univerzity Saskatchewan v Kanade. Podľa neho je pojedanie vlastných „výdlabkov“ prospešné pre človeka a to preto, že pravidelná konzumácia malého množstva choroboplodných zárodkov, ktoré hlieny obsahujú, posilňuje imunitný systém človeka.

Napadlo by vám to?

Táto hypotéza znela celému svetu najskôr šialene. O pár rokov na to však výskum pokročil. Odborníci sa domnievajú, že to, že dnešné deti vyrastajú v tak čistom prostredí a sú príliš chránené od cudzích patogénov, vedie k celkovému poklesu ich imunity. Táto hypotéza sa nazýva hygienická hypotéza. Tá vedie k oveľa častejšiemu výskytu alergií, astmy, kožných ekzémov a rôznych autoimunitných ochorení. Hygienická hypotéza samozrejme nezahŕňa iba jedenie vlastných „holubov“. Ide o súbor niekoľkých činností, ktoré dieťaťu neagresívnou formou posilňujú imunitu. Táto teória, ako všetko ostatné, má svojich priaznivcov aj odporcov. Čo si o tom myslíte vy?

Čítať
Ako na detoxikáciu organizmu? Pomôže sauna!
AP