Vedci tvrdia, že máme pracovať len štyri dni v týždni. Prečo?

2088
AP

Premýšľali ste niekedy nad tým, že čím viac budete pracovať, tým viac úloh budete stíhať? Bohužiaľ, toto je len ilúzia, ktorej väčšina ľudí verí.

V súčasnej dobe stále viac a viac ľudí pracuje 50, 60 a dokonca 70 hodín týždenne a z práce majú takmer svoj druhý domov. Bohužiaľ, ľudia majú pocit, že tráviť viac času za pracovným stolom znamená, že urobia viac práce. To však nie je pravda.

Avšak, niekoľko pokusov vykonaných K. Anders Ericssonom, jedným z popredných odborníkov na psychológiu, ukázalo, že produktívne robia ľudia iba 4 alebo 5 hodín za deň. Po tomto ich výkon dosiahne svoj najvyšší bod a ďalej má tendenciu sa zastaviť, čím ľudia v práci trpia.

Odborník na psychológiu práce tvrdí, že ak budú spoločnosti tlačiť na svojich zamestnancov, aby pracovali aj po pracovnom čase, tí sa už nebudú sústrediť, ich výkon pôjde dole a navyše si vytvoria zlé pracovné návyky.

Ďalej tvrdí, že manažéri, ktorí majú skrátený pracovný týždeň, dosiahli viac významných návratností investícií z hľadiska výkonu, udržania pracovníkov, a ich osobného a profesijného šťastia.

Prepracovanosť a depresie

Keď sme prepracovaní, klesá nielen naša výkonnosť, ale rovnako začína trpieť aj naše zdravie.

V jednej štúdii, ktorú uskutočnili malí a strední podnikatelia v Japonsku, bolo zistené, že účastníci pracujúci desať hodín denne a spiaci len šesť hodín, hlásili až 97% vyššiu šancu depresie v porovnaní s tými, ktorí pracovali iba 6 až 8 hodín denne a spali viac.

Teoretici často predpokladajú, že náš pracovný týždeň by sa mohol skracovať, keby sme boli technologicky schopnejší. Štyridsaťhodinový pracovný týždeň je štandardný v mnohých firmách, ale naozaj prispieva k celkovej produktivite?

AP