Čo sa v skutočnosti deje s vašim telom, keď prehĺtate žuvačky? Zistite pravdu

Čo sa deje s vašim telom, keď prehĺtate žuvačky?
Čo sa deje s vašim telom, keď prehĺtate žuvačky?

Na celom svete sa každoročne vyrobí 347 biliónov kusov žuvačiek, takže možno pomerne jednoznačne konštatovať, že žuvačky zachvátil celú planétu. A ak by ste aj tak neverili, možno vám pomôže tiež údaj o celosvetovej spotrebe, ktorá činí zhruba 100 000 ton žuvačiek ročne.

Akonáhle sa žuvačky zbavíte, upadá do absolútneho zabudnutia. Veľmi zriedka, ak vôbec, sa spätne zamýšľame nad tým, akú škodu môžeme svojim nonšalantným žutím spôsobiť svojmu telu a životnému prostrediu, ktoré nás obklopuje.

Žijeme však v čoraz viac uvedomelom svete. Nie je teda na čase začať o týchto účinkoch premýšľať?

Keď si uvedomíme, že najstarší nájdený kus žuvačky je starý približne 9 000 rokov, čo sa potom stane so všetkými tými biliónmi žuvačiek, ktoré každoročne produkujeme len v dnešnej, modernej dobe? Sú babské povery pravdivé? Pokračujte.

Čo sa v skutočnosti deje s vašim telom, keď prehĺtate žuvačky?

Sú babské povery pravdivé?

Ak veríte babským poverám a rečiam, asi si myslíte, že ak náhodou prehltnete žuvačku, či už nechtiac alebo zámerne, zostane vo vašom tele ďalších sedem rokov. To však nie je tak úplne pravda. Hoci niektoré typy žuvačiek môžu odolávať tráviacim procesom, neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by stanovovalo, že vaše telo neopustí takmer ďalšiu dekádu.

Ako trávenie žuvačky teda skutočne prebieha?

Žuvačka nie je určená na to, aby ju telo ľahko strávilo, a preto sa rozhodne neodporúča ju prehĺtať.

Hlavnou príčinou jej zlej stráviteľnosti je obsiahnutie syntetickej či prírodnej gumy. V prípade syntetickej gumy sa jedná o látku zvanú butyl, ktorú nájdete tiež napríklad v pneumatikách či basketbalových loptách. Dokážete si predstaviť, že by vaše telo malo tieto veci stráviť? Zrejme nie.

Je to práve táto gumová zložka, ktorá vo vašom tele zostáva.

Ostatné zložky ako uhľovodíky, oleje či alkoholy totiž dokáže rozložiť. Na žuvačku však nestačí ani tá najagresívnejšia kyselina v našom žalúdku. Telo nakoniec túto gumu odmietne stráviť a vylúči ju. Tento proces však väčšinou trvá niekoľko dní, ak nie týždňov či rokov.

Ak však žuvačku vypľujete na chodník, bude existovať takmer naveky.

Malá časť vás teda v súčasnej dobe dosť pravdepodobne prežíva na stovkách chodníkov, spodných stranách školských lavíc a sedadlách v autobusoch. Ak ste sa z tejto myšlienky zhrozili, možno prišiel čas s žuvaním prestať. Ako náhradu môžete napríklad cumlať mentolové cukríky, a pomôžete tak nielen svojmu telu, ale aj našej planéte!