Viete, ako najrýchlejšie rozoznať bohatého človeka od chudobného? 10+ psychologických štúdií, ktoré zmenia váš pohľad na svet

10+ psychologických štúdií, ktoré zmenia váš pohľad na svet
10+ psychologických štúdií, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Psychológiu považuje mnoho ľudí za jednu z najkrajších vied preto, že neustále ponúka nejaké nové poznatky a zistenia. Oblasť ľudskej mysle a psychiky je totiž sférou, ktorú môžeme označiť za nevyčerpateľnú. Ďalšie nové poznatky, ktoré nám psychológovia priniesli, sa týkajú osobnosti človeka. Ak ste si doteraz mysleli, že sa poznáte, mýlili ste sa.

Niektoré z nich sa vám možno budú zdať naozaj šialené, no skutočne sú výsledkom psychologických vedeckých štúdií.

Podľa topánok spoznáte človeka

Nedávno sa psychológovia začali zaoberať spojitosťami medzi oblečením a ľudským charakterom. Nepozabudli ani na topánky. Podľa nich, medzi farbou, vzhľadom a čistotou topánok a ich majiteľov je určité prepojenie. Nie však celkom také, aké by ste čakali.

Napríklad, také čisté, vyleštené topánky. Človek by čakal, že ich majiteľ je jednoducho perfekcionista, ktorý chce mať všetko tip-top. Pravdou však je to, že práve takíto ľudia najčastejšie trpia úzkosťou a majú strach z odmietnutia. Preto sa snažia udržiavať obuv v dobrom stave a nedať protistrane jediný dôvod, aby z nich nadobudla zlý dojem.

Ak často pomáhate, váš milostný život je aktívnejší

Ďalšia štúdia dokázala, že ak ste skôr altruistom, váš milostný život je pravdepodobne aktívnejší ako u ľudí, ktorí odmietajú pomôcť iným. Dokázalo sa tiež, že ľudia, ktorí pomáhajú často, majú aj viac sexuálnych partnerov.

Ľudia, ktorí nepremýšľajú nad budúcnosťou, sú šťastnejší

Na svete naozaj existujú ľudia, ktorí sa budúcnosťou absolútne nezapodievajú. Nie preto, že by im bola ukradnutá, ale preto, že im v tom bráni vlastný jazyk. Niektoré jazyky totiž budúci čas vôbec nemajú.

Vaša atraktivita je závislá aj od toho, s kým práve ste

Ako uvádza jedna štúdia, atraktivita nie je stálou veličinou. Mení sa v závislosti od toho, s kým práve ste, a to nasledovne: ak ste obklopení menej atraktívnymi ľuďmi, vaša atraktivita rastie. Samozrejme to platí aj naopak, ak ste v spoločnosti atraktívnejších ľudí, vaša atraktivita klesá.

Chudobný alebo bohatý?

Bohatí ľudia sa nevyznačujú len drahými handrami, luxusnými autami a peňaženkou, ktorá praská vo švíkoch. Ich finančné zabezpečenie sála z každej ich bunky, čo sa rapídne odráža na ich prejave. Najmä teda tom neverbálnom. Psychológovia z Kalifornskej univerzity chceli zistiť ako veľmi.

Dôvodom tohto správania je skutočnosť, že bohatým ľuďom zväčša nezáleží na tom, čo si o nich myslí okolie. Dostali sa do štádia, keď ich život po peňažnej stránke prosperuje, a teda nepotrebujú počúvať rady (a slová vo všeobecnosti) ostatných. Pravdepodobne to vôbec nerobili vedome, no to v konečnom dôsledku nebolo predmetom skúmania.

Vaša osobnosť má charakteristickú vôňu

Vedeli ste, že na svete existujú ľudia, ktorí dokážu vašu osobnosť charakterizovať len na základe vášho pachu? Dokázal to výskum, v ktorom dostali títo ľudia niekoľko obyčajných, bielych tričiek. Boli to tričká, v ktorých dobrovoľníci spali 3 predošlé noci. Títo ľudia len z pachu odevu dokázali zistiť, ktorí z dobrovoľníkov vyhľadávajú dominanciu, ktorí trpia úzkosťou, či ktorí majú predispozície k depresii.

To, že charakteristika osobností na základe ich pachu sa zhodla s psychologickými testami, ktoré boli vykonané, vedci pripisujú produkcii hormónov a feromónov, ktoré sú prítomné aj v pote a niektorí ľudia ich dokážu bez problémov rozoznať.

Optimizmus zvyšuje kvalitu vášho života

Ukázalo sa, že vidieť pohár poloplný a a nie poloprázdny je ešte výhodnejšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Štúdia sledovala po dobu 30 rokov až 447 respondentov a skúmala ako ich fyzickú, tak aj psychickú pohodu. Dokázalo sa, že kvalita života optimisticky naladených ľudí bola oveľa vyššia a lepšie bolo taktiež ich mentálne i fyzické zdravie.

Vaša výška ovplyvňuje výber vášho partnera

Myslíte si, že ženy preferujú vyšších mužov? Možno vás to prekvapí, ale posledné štúdie to nepotvrdili. Dokázalo sa, že ľudia si pri výbere partnera vyberajú ľudí podobnej výšky. Vedci sa domnievajú, že tento výber je podmienený našimi génmi.

Hladovka dokáže „zresetovať“ vaše telesné nastavenia

Každý študent asi pozná tie noci, počas ktorých sa dialo všeličo, no so spánkom to nemalo nič spoločné. Našťastie existuje vedcami overený recept na to, ako svoju telesnú schránku a všetky jej potreby vrátiť naspäť na továrenské nastavenia. Hladovka.

16 hodín bez jedla znie dosť drasticky, ale nie je to taká dráma, ako sa zdá. Po šestnástich hodinách bez jedla stráca naše telo nad sebou kontrolu a zabúda, na čo bolo nastavené. Jediné, po čom prahne, je jedlo. Moment, keď ho nakŕmite, bude považovať za „ráno“.

Psychopati preferujú horké jedlá

Podľa tejto štúdie by ste si mali dať pozor na ľudí, ktorí majú radi napríklad tonic, nesladenú kávu či horkú čokoládu. Dokázalo sa totiž, že sadisti, narcisti a psychopati majú najradšej výrazne horké chute.

Spánok pomáha „vstrebať“ informácie

Učiť sa polhodinu pred skúškou je ako hasiť lesný požiar pohárom vody. Snaha sa síce cení, ale veľmi to asi nepomôže. Okrem toho, že nie je fyzicky možné zapamätať si obrovský obsah skrípt za taký krátky čas, je ešte aj vedecky dokázané, že po štúdiu je nutný spánok.

Počas spánku sa nám informácie v hlave lepšie uložia. Aj to, o čom ste si ešte večer mysleli, že absolútne neviete, vám bude po výdatnej sieste, jasné. Prečo sa tak deje možno vysvetliť na príklade s počítačom. Keď máte otvorených dvesto súborov, aplikácií a hier, tak každá z nich seká a žiadna nefunguje správne. Ale v momente, ako ich pozatvárate a necháte bežať len jednu, zrazu ide bez problémov. Počas dňa má toho mozog na starosti strašne veľa a informácie o učive sú skutočne len kvapkou v mori. Počas noci oddychuje, a teda má šancu konečne ich poriadne vstrebať.

Hudba pomáha oživiť zabudnuté spomienky

Prvý pokus svojho druhu, ktorý skúmal vplyv hudby na pamäť a spomienky, sa odohral v roku 2013. Pod vedením dvoch šikovných vedkýň, Amee Braid a Séverine Samson, sa podarilo dospieť k zaujímavému záveru: hudba naozaj pomáha oživiť spomienky. A to dokonca lepšie, ako keď sa vám ich niekto snaží oživiť prostredníctvom slov.

Vedkyne skúmali úzky okruh pacientov, trpiacich poškodením mozgu. Na porovnanie boli súčasťou experimentu aj zdraví ľudia, ktorých mozog fungoval normálne. Výsledkom bolo, že si za pomoci hudby pacienti pospomínali na rôzne situácie s ňou súvisiace.