[irp]
Keďže nutnosť fyzickej prítomnosti na pracovisku je v súčasnosti čoraz menšia, práca z domu je čoraz väčším trendom. Tento spôsob práce má samozrejme svoje výhody aj nevýhody, preto je nutné dodržiavať určité pravidlá. Pracovať z domu je oveľa pohodlnejšie ako pracovať v kancelárii. Pripravili sme si pre Vás niekoľko tipov, ktoré vám zabezpečia pohodu a koncentráciu počas celého dňa.
1. Zvoľte si správne sedenie
Pri celodennom práci určite vo vašom kresle vystriedate mnoho polôh, z ktorých väčšina nebude veľmi prospešná pre vaše zdravie. Ak ale budete dodržiavať hlavné zásady správneho sedenia za počítačom, môžete predísť bolestiam krku, chrbtice, kolien a tŕpnutiu rúk. O hodnote vášho zdravia nikto nepolemizuje a preto je potrebné doňho investovať. Najlepšou možnosťou je zadovážiť si naozaj kvalitné kancelárske kreslo.
Chrbát patrí na operadlo
Stoličky sú vybavené operadlom na to, aby ste ho používali. Strnulé sedenie za počítačom a preložené nohy deformujú chrbticu. Zdravé sedenie začína práve výberom kvalitnej kancelárskej stoličky, ktorá sa dokáže telu prispôsobiť a zabráni, aby sa človek hrbil. Stolička vhodná na dlhodobé sedenie by mala podporovať prirodzenú polohu chrbtice. Bedrová oblasť by mala byť podopretá bedrovou opierkou. Hlavová opierka môže pomôcť k vybudovaniu správnych návykov a zníženiu tlaku na platničky. Ruky je preto vhodné podoprieť opierkami na stoličke. Všetky tieto vlastnosti spĺňajú napr. stoličky značky DXRacer, ktoré sa vyrábajú v rôznych vyhotoveniach, sú zárukou kvality a taktiež aj moderného dizajnu.
2. Šetrite svoje oči
Tak ako o svoj chrbát, je potrebné sa starať aj o svoje zrak. Snažte sa čo najviac žmurkať, iba tak vás pri práci nebudú páliť oči. V priebehu dňa oči na pár sekúnd zatvorte, prípadne si do nich kvapnite umelé slzy.
Na výbere monitora naozaj záleží.
Vzdialenosť očí od monitora je potrebné prispôsobiť uhlopriečke displeja. Obrazovka vášho počítača od vás, by mala byť na takú vzdialenosť, aby ste na ňu dosiahli dlaňou. Keď sedíte, mali by ste sa na plochu pozerať s mierne sklonenou hlavou.
Kvalitný monitor môže šetriť zrak a pomôže odbúrať únavu.
Pri výbere monitora je dôležité myslieť na možnosti jeho polohovania, obzvlášť nastavenia výšky. Lacné monitory túto možnosť nemajú a musíte si ich podkladať rôznymi predmetmi, čo nie je ani funkčné, ani esteticky príťažlivé, narozdiel od toho kvalitné monitory sú výškovo nastaviteľné a prispôsobíte si ich presne podľa svojich potrieb.
Ďalšou vlastnosťou dobrého monitora, ktorou pomôže uľaviť vašim očiam sú pozorovacie uhly. Na monitory s IPS displejom sa môže pozerať zo všetkých strán a obraz bude stále rovnaký, žiarivý s vernými farbami a vaše oči sa nebudú namáhať viac ako by sa mali.
3. Nezabudnite na kvalitné jedlo a pitný režim
Pracujete doma za počítačom? Cez deň je jediným vaším pohybom pár krokov z kuchyne do izby alebo na toaletu?
Pri sedavom zamestnaní potrebujete konzumovať iný druh potravín, ako pri manuálnej práci. Základom sú raňajky, ktoré naštartujú metabolizmus a postupne uvoľňujú energiu do tela. Podľa výskumov je príjem vhodnej potravy ráno dôležitý pre pochody, ktoré ovplyvňujú pamäť, koncentráciu a pracovný výkon. Nebudete tak musieť pojedať celý deň drobnosti od počítača. Pozor na kávu, ktorou väčšina pracujúcich zaháňa hlad.
Ak na varenie nemáte čas alebo naň nemáte bunky, môžete skúsiť iné alternatívy, ktoré dnes ponúka nie jedna donášková služba.
Nehladujte, ale jedzte pravidelne
Ak radi varíte, ale tlačí vás pracovný čas, majte v chladničke vždy počas týždňa rôzne druhy potravín, napríklad hnedú ryžu, uvarené vajíčka, cviklu. Nájdite si potraviny, ktoré sa ľahko kombinujú, zasýtia a sú nenáročné na prípravu. Dbajte na prísun bielkovín, uhľohydrátov a nezabudnite ani na zdravé tuky – olivový olej, avokádo alebo orechy. Táto kombinácia živín podporuje pomalé a ustálené trávenie, po ktorom zostanete sýti dlhší pracovný čas. Aby ste mali lepšiu motiváciu, môžete sa po úspešne splnených úlohách odmeniť zdravým snackom.
Pozor na pitný režim!
Snažte sa piť priebežne a v menších dávkach tak, aby ste necítili smäd. Počas pracovnej doby by ste mali vypiť aspoň 1,5 litra vody. V letných mesiacoch môžete siahnuť aj po iontových nápojoch, ktoré telu dopĺňajú elektrolyty. Milovníci kávy pozor! Doprajte si ju skôr na začiatku pracovnej doby kvôli kofeínu. Ten má stimulačné účinky a často dokáže skomplikovať zaspávanie.
4. Buďte v pohybe
Pri práci z domova sa stáva, že zostanete celú dobu prikovaní k počítaču a stoličke.
Sedavá práca by mala byť doplnená o čas strávený pohybom na čerstvom vzduchu alebo športovou aktivitou.
Ak sa chcete venovať pohybovej aktivite hneď ráno, tak si večer k posteli prichystajte tréningovú tašku. Bude to to prvé, na čo budete myslieť, keď sa ráno postavíte z postele. Je dôležité vstávať aspoň dve hodiny pred pracovnou dobou, aby ste svoju pohybovú aktivitu zvládli absolvovať s maximálnou časovou rezervou.
Ak naopak chcete cvičiť večer, veci si uložte na viditeľné miesto, aby ste na svoju pohybovú aktivitu mysleli a po práci si odbehli do fitka.
Ďalšou možnosťou je zriadiť si doma menšiu, súkromnú telocvičňu. Domáce bežiace pásy, cyklotrenažéry, činky s rôznou záťažou sú dnes dobrou voľbou, ako zostať počas pracovného dňa aktívny.
5. Udržujte kontakt s ľuďmi
Práca z domu je podľa štúdií efektívna len dva až tri dni v týždni. Výhodou práce z domu je možnosť individuálneho rozvrhnutia dňa a jednoduchšie skĺbenie s inými záujmami a povinnosťami. Pozitívna je aj väčšia úspora času pri cestovaní, menej stresu, žiadne konflikty s kolegami a vlastné domáce prostredie.
Nevýhodou je určite malá osobná interakcia s kolegami, možné rozptyľovanie v domácom prostredí, odsúvanie dôležitých úloh, ktoré môže viesť k poklesu pracovnej morálky a výkonu.
Ako sa pri práci z domu nezblázniť? Existuje mnoho spôsobov a je len na vás, ktorý si zvolíte. Dôležité je si udržiavať zdravý a vyvážený sociálny kontakt. V tom Vám môžu pomôcť aj coworkingy, ktoré sú dnes v takmer každom väčšom meste. Skúste do svojho programu zaradiť 1-2 krát do týždňa prácu z coworkingu, a určite pocítite pozitívny vplyv na vašu psychiku a zdravie.