Vedcom sa takmer každý deň podarí zistiť niečo nové o ľudskom tele, a tiež ich dokážu tieto poznatky patrične prekvapiť. Nemáme na výber, než len obdivovať tento výtvor prírody, ktorým je naše vlastné telo. Aj toto sú fakty, ktoré nás o tom neustále presviedčajú.
Kyselina v žalúdku
Kyselina v žalúdku je tak koncentrovaná, že môže ľahko rozpustiť aj ostrú žiletku. No nepremýšľajte nad tým, že by ste to chceli vyskúšať! Kyselina v žalúdku je zodpovedná za začiatok tráviaceho procesu. Rozkladá potraviny, ktoré sa neskôr absorbujú do tiel.
Odlupovanie kože
Vonkajšia vrstva buniek pokrývajúcich ľudské telo sa nazýva epidermis. Epidermis ľudského tela sa obnovuje každé dva až štyri týždne. Takže ľudské telo každoročne stráca okolo 0,7 kg starej kože. Odstránenie odumretej kože je prirodzený proces, ktorý pomáha udržiavať pokožku hladkú a funkčnú.
Sila nášho malíčka
Malíčky sú veľmi dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou ľudskej ruky. Hovorí sa, že malíček dáva ruke obrovskú silu. Skutočnosť je taká, že človek bez malíčka stráca 50% sily svojej ruky.
Orgány, bez ktorých je možné prežiť
V skutočnosti je možné prežiť bez žalúdka, bez 75% našej pečene, bez jednej obličky, bez 80% našich čriev, bez sleziny, jedného z pľúc a žlčníka. Hoci život bez nich bude pomerne náročný, dôležité je, že v skutočnosti môžete prežiť aj bez nich.
Dĺžka tenkého čreva
Dĺžka tenkého čreva sa rovná výške 4 ľudí dohromady. Je úžasné, ako si dokáže nájsť miesto v našom bruchu.
Bez spánku by sme neprežili
Spánok je pre ľudské telo veľmi dôležitý. Faktom je, že ľudia môžu prežiť bez jedla dlhšie než bez spánku. Človek môže žiť bez jedla asi 3 týždne, ale po 11 dňoch bez spánku ľudské telo prestáva fungovať.
Schopnosť vlasov udržať váhu
Ľudské vlasy majú aj výnimočné vlastnosti. Jeden vlas s hrúbkou 0,05 mm môže udržať hmotnosť 100 gramov. Celková sila všetkých ľudských vlasov je schopná uniesť hmotnosť 99 ľudí, dvoch slonov alebo 13 ton.
Sila čelustných svalov
V skutočnosti ide o najsilnejší sval v tele.
Dĺžka ciev
Žily sa nachádzajú vo všetkých častiach nášho tela a tiež prenášajú kyslík a transportujú ho do všetkých častí tela. Ľudské telo v sebe skrýva v priemere 96 560 km krvných ciev.
Ľudské oko dokáže meniť farbu
Faktom je, že ľudské oči môžu zmeniť farbu v závislosti na veku. To je normálny jav pre 10-15 percent obyvateľov. Ak sa však farba vašich očí dramaticky zmenila od hnedej na zelenú, mali by ste čo najskôr navštíviť očného lekára, pretože môže ísť o príznak niektorých ochorení. Možnými chorobami sú Fuchsová heterochromická iridocyklitída, Hornerov syndróm alebo pigmentárny glaukóm.