Ako vychovať „dobré“ dieťa? Aby nedrogovalo, nepilo a malo našliapnuté na úspech v živote? Túto otázku si položili harvardskí psychológovia a pustili sa do skúmania, ktoré výchovné tipy sú tie naj. Radi by sme sa s vami podelili o tieto rady ohľadom starostlivosti o vaše dieťa a jeho výchove, ktoré prišli priamo od odborníkov z Harvardskej univerzity.
Trávte čas so svojimi deťmi
Znie to banálne, však? Napriek tomu je to základ celej výchovy. Podľa expertov na ľudské duše, by ste mali s deťmi pravidelne tráviť čas, zaujímať sa o ich koníčky i problémy a čo je najdôležitejšie, naozaj im načúvať. Nielen, že sa dozviete mnohé o unikátnej osobnosti vášho syna či dcéry, ale vaše správanie im dá príklad ako sa starať a zaujímať o ostatných.
Vždy povedzte svojmu dieťaťu, čo pre vás znamená
Podľa výskumu uskutočneného psychológmi, mnohé deti nevedia, že sú najdôležitejšou osobou pre svojich rodičov. Oni skutočne potrebujú počuť takéto slová. Nezabudnite im to hovoriť, aby sa vaše dieťa mohlo cítiť v bezpečí, milované a cenené.
Ukážte deťom, že problémy sa majú riešiť a nemá sa od nich utekať
Predstavte si, že vaše dieťa chce skončiť napríklad s futbalom. Namiesto toho, aby ste len kývli hlavou a hľadali okamžite iný koníček, požiadajte dieťa, aby vám vysvetlilo, prečo chce z tímu odísť. Nezabudnite mu pripomenúť povinnosti voči spoluhráčom. Ak na svojom názore trvá a podloží ho argumentami, pomôžte mu nájsť hobby, ktoré bude to pravé orechové.
Trénujte vaše deti, aby vám s niečím pomohli každý deň a ukážte im, že ste za to vďační
Výskum ukazuje, že ľudia, ktorí sú zvyknutí vyjadriť svoju vďačnosť, dokážu skôr súcitiť s druhými, sú viac štedrí a radi pomáhajú. Takže stojí za to rozvíjať každodenné aktivity, s ktorými môže vaše dieťa pomôcť doma, za ktoré im môžete poďakovať v každej fáze dňa. Psychológovia tiež odporúčajú odmeniť deti za skutočné prejavy lásky a úsilia, ktoré vám pomohli.
Pomôžte svojmu dieťaťu vyrovnať sa s jeho negatívnymi emóciami
Psychológovia veria, že schopnosť starať sa o iných je potlačovaná negatívnymi emóciami ako je hnev, nenávisť, hanba a závisť. Aj my dospelí s nimi často bojujeme. Ale ak deťom pomôžete pochopiť tieto negatívne pocity, posunie ich to k vyriešeniu vnútorných konfliktov. Takáto seba-analýza je prvým krokom k ustanoveniu psychologickej stability a súčasne aj k tomu, aby sa z vašich drobcov stali súcitné a starostlivé bytosti.
Ukážte im, že svet je oveľa väčší, zložitejší a zaujímavejší, než by si ho dokázali predstaviť
Podľa výskumu harvardských psychológov, takmer všetky deti zaujíma len ten malý mikrosvet ich rodiny a priateľov. Je dôležité, aby sa naučili zajímať sa aj o ľudí a udalosti, ktoré sa odohrávajú mimo tohto kruhu, a ktoré sa líšia od toho, čo poznajú. Či už sociálne, kultúrne, alebo geograficky. Pomôžte im stať sa dobrými poslucháčmi, ktorí sa dokážu empaticky pozrieť na svet optikou iných ľudí. Na to vám dobre poslúžia filmy, fotografie, alebo správy.
Konečné slová odborníkov z Harvardu ako vychovať dieťa: „Vychovávať dieťa tak, aby bolo zdvorilé, láskavé a súcitné, je veľmi náročná úloha. Ale je to presne to, čoho by mali byť všetci schopní. A nič iné na svete nebude mať väčší význam a z ničoho nebudete mať lepší pocit.“