Vedieť komunikovať s ostatnými – a vlastne aj sami so sebou – je v dnešnej dobe neoceniteľná vlastnosť. Každý deň by ste ju tak mali trénovať. Napríklad aj pomocou týchto trikov.
1. Keď sa spolu ľudia v skupinke bavia a smejú, inštinktívne hľadia na toho, ku komu sa cítia byť – alebo chcú byť – najbližšie. Často tak môžete odtušit jednotlivé vzťahy.
2. Až začnete pociťovať nervozitu, dajte si do úst žuvačku alebo začnite jesť. Dáte tak mozgu najavo, že vám nehrozí žiadne nebezpečenstvo a nie je tak dôvod byť nervózny. Skúste to napríklad pri sledovaní strašidelného filmu.
3. Ak na vás niekto začne kričať, skúste zostať ľadovo pokojní. Možno tým momentálnu situáciu nezachránite, ale je väčšia šanca, že si neskôr uvedomí, ako nevhodne sa správal.
4. Ak niekomu položíte otázku a dostane sa vám len polovičatej odpovede, zostaňte potichu a naďalej udržujte očný kontakt. Dotyčný si uvedomí, že vám to nestačilo a často ho tak rozhovoríte.
5. To, ako sa cítime, potom ovplyvňuje to, ako sa správame. Ale funguje to aj obrátene. Ak teda nemáte zrovna dobrú náladu, začnite sa usmievať a pozorujte, ako sa vám zrazu zlepší.
6. Pri prejave, či už hovorenom alebo písanom, sa skúste vyvarovať spojením „myslím, že“ alebo „verím, že“. Budete tak znieť sebavedomejšie.
7. Pred pohovorom alebo schôdzkou si predstavte, že ste s dotknutou osobou starí priatelia. Touto zmenou v myslení sa viac uvoľníte a podvedome to dáte najavo aj ostatným.
8. Na prvom dojme naozaj záleží. Keď sa pri prvom stretnutí budete správať šťastne a nadšene, ostatní si to zapamätajú a vybavia si to, až vás opäť uvidia.
9. Chcete niekoho požiadať o láskavosť, ale neviete, či vám vyhovie? Ľudia sú viac naklonení k sľúbeniu láskavosti, ak predtým odmietli nejakú väčšiu prosbu.
10. Veľa fyzických príznakov stresu, ako je hlboké dýchanie alebo zrýchlený tep, je podobných príznakom, ktoré zažívame pri nadšení. Tieto emócie sa dajú zameniť tak, ak si zo stresovej situácie vytvoríte výzvu.
11. Ľudia často nedokážu spoznať rozdiel medzi brilanciou a sebavedomím. Stačí, aby človek vyzeral že vie, čo robí, a všetci v okolí sa k nemu začnú inštinktívne prikláňať.
12. Ak pracujete v starostlivosti o zákazníkov alebo sa často s (nahnevaným) zákazníkom stýkate, zaveste si za seba zrkadlo. Nikto sa totiž nechce pozerať na seba, ako kričí na druhého.
13. Čakáte, že vás niekto na ďalšom rokovaní pokarhá? Sadnite si tak hneď vedľa neho. Keďže od vás stratí odstup, hoci je to napríklad len cez stôl, bude svoje výroky mierniť.
14. Neviete, kam zájsť na prvé rande? Vyhnite sa reštaurácii alebo kinu a bežte niekam, kde môžete zažiť nejaké vzrušenie. Silné emócie si totiž spájame práve s tými, s kým sme ich zažili.
15. Keď sa s niekým zoznamujete, pri pozdrave sa mu pozrite do očí a zistite ich farbu. Tým dosiahnete o trošku dlhšieho očného kontaktu, ktorý značí zdravé sebavedomie, a ľudia si vás hneď obľúbia.