Úvod Komunikácia 5 tajomstiev starovekého Egypta, o ktorých ste nevedeli

5 tajomstiev starovekého Egypta, o ktorých ste nevedeli

Pre niektorých z nás Egyptské pyramídy už nie sú len turistickou atrakciou. Avšak s vedeckými pokrokmi prichádzajú nové a fascinujúce objavy, ktoré kladú ešte viac otázok.

V celom Egypte je viac ako 100 pyramíd, no presné číslo dodnes nikto nepozná. Staroveké pyramídy slúžili Egypťanom najmä ako hrobky starovekých vládcov a ich príbuzných. Pravidelné štvorboké ihlany sú dnes obľúbeným lákadlom turistov. Aj po tisíckach rokov však skrývajú mnohé tajomstvá a nezodpovedané otázky.

My vám navrhujeme, aby ste sa pozreli na tieto nové tajomstvá.

1. Skryté miestnosti vo Veľkej pyramíde v Gíze

V roku 1993 objavil malý robot Upuaut 2, malé dvere v južnej šachte pyramídy, za ktorou sa neskôr našiel prázdny priestor a ďalšie dvere. V roku 2010 vylepšil modernizovaný robot Djedi fotografie za prvými dverami, ktoré ukazovali medené rukoväte a červené okrové maľby. Navyše, napriek tomu, že sa nikto nedostal do šachty už 9 rokov, na stenách a stropoch sa objavili čerstvé škrabance.

2. Aký je skutočný vek Veľkej pyramídy?  

Inventár Stela, ktorý sa našiel v Gíze v 19. storočí, hovorí, že Chúfovia nariadili, aby Sphinx bol obnovený, nie postavený. To spolu s bránami na jeho tele, ktoré sú dôsledkom erózie, ktorá trvala približne 8 000 rokov, spochybňuje vek Veľkej pyramídy: Sfinga je považovaná za mladšiu pamiatku.

 3.  Tepelné tajomstvo Veľkej pyramídy

Infračervený termografický prieskum v roku 2016 ukázal nevysvetliteľné priehlbiny pod Veľkou pyramídou a takmer v jej hornej časti. Nižšie priehlbiny majú byť nejakou ešte neopodstatnenou komorou alebo podzemným priechodom. Egyptské ministerstvo starožitností ešte neposkytlo žiadne pripomienky. 

4. Technológia výroby pyramídy

Chemik Joseph Davidovits uvádza, že kvádre boli vytvorené hneď vedľa seba a to by vysvetľovalo ich váhu a nedostatok miesta medzi nimi. Geológovia a paleontológovia však tvrdia, že kvádre sú spracovávané sedimentárnymi horninami, čo odmieta Davidovitovu teóriu. Stále neexistuje žiadna hypotéza.

5. Kliatba hrobky Tutanchamona

V roku 1922 Howard Carter a jeho expedícia našli plaketu s textom o strašnom treste, ktorý by nasledoval po otvorení zapečatenej hrobky. Carter tomu sám neveril, ale do roku 1930 bolo hlásených 22 úmrtí medzi tými, ktorí boli prítomní pri otvorení hrobu, ako aj ich rodinným príslušníkom.

Ešte stále neexistuje žiadne potvrdené vysvetlenie “kliatby”, jedinou teóriou je jedovatosť na stenách hrobu a sarkofágu.