Letné počasie priamo nabáda k vonkajším grilovačkám a piknikom. Nakoľko sme veľkí milovníci grilovania, v týchto mesiacoch vždy narážame na letné špeciály v časopisoch či osvedčené recepty a rady ako grilovať. V obchodoch sa opäť stretávame s ponukou vopred predmarinovaných jedál na grilovanie. Prečo sa však neodporúčajú?
Prečítajte si tieto tipy na letnú grilovačku, po ktorej nebudete ľutovať.
Investujte do grilu
Základom grilovania je vhodný gril. Áno, investície do kvalitného grilu nebývajú malé, ale lacné atrapy grilov jednoducho nemajú zmysel. Nielenže potraviny skôr pokazia, ale tiež pôjde o gril, ktorý vám na zdraví príliš nepridá.
Pokrievka je nutná k dobrej cirkulácii tepla a vzduchu. Vysoké teploty sú potom pri grilovaní nevyhnutné. Odporúčame grilovať na 200 až 250 stupňoch, aby sa mäso, zelenina alebo skrátka potravina, ktorú grilujete, rýchlo zatiahla.
Úspech s takýmto grilom je takmer zaručený. pokiaľ teda nepoužijete mäso, ktoré ležalo naložené 14 dní vákuované v supermarkete. Ale predbiehame…
Príprava grilu
Pokiaľ už máte dobrý gril, je tiež potrebné vedieť na ňom pracovať. Určite sa oplatí kupovať veľké kusy dreveného uhlia. Gril rozpaľujte 30 – 40 minút pred začiatkom grilovania a rošt nechajte veľmi dobre rozpáliť, aspoň desať minút. Ak grilujete mäso, nezabúdajte na odpočinok mäsa. Pripravte si vždy dva tanieriky, jeden väčší a druhý menší (na veľký tanier položte malý hore nohami, aby mäso odpočívalo a šťava mohla stekať), alebo mriežku, kde necháte mäso odpočinúť.
Mäso prvýkrát grilujte dve minúty po oboch stranách, nech sa rýchlo zatiahne a nechajte ho chvíľu odpočinúť. A práve na to tu máte onú mriežku či tanieriky. Je dôležité, aby mäso neležalo v šťave, ktorú púšťa. Tú radšej ďalej použite na dresingy. Pripravte si tiež pohár vody či rozprašovač s vodou pre prípad, že by vám gril príliš horel.
Marinovanie len krátko
Rozhodne neodporúčame kupovať už naložené mäso. Mäso marinované v nechutných, éčkach a soľou nabitých marinádach, majú za úlohu jediné – zastrieť kvalitu alebo skôr nekvalitu mäsa. Nehľadiac na to, že mäso vôbec nevonia, a jeho farba je veľmi pochybná. Ak si kúpite skvelé mäso, je škoda ho ničiť dlhým nakladaním do pochybného korenia. Mäso tak stráca svoju chuť, štruktúru i charakter a napokon ani neviete, či jete bravčové či kuracie mäso. Všetko chutí rovnako: zle.
Príprava mäsa
Je jedno či pripravujete hovädzí, bravčový alebo kurací steak, vždy je dobré nechať vyniknúť chuť daného mäsa. Pri hovädzom je skvelá kombinácia korenia, citrónu a olivového oleja. Takto pripravené mäso nechajte desať minút v chlade a tesne pred grilovaním ešte posypte hrubozrnnou soľou. Bravčové sa výborne hodí do marinády z rozmarínu, cesnaku, rasce a olivového oleja, naložené ho nechajte maximálne 30 minút, posoľte a môžete grilovať.
Jedine kuracie mäso môžete marinovať aj trochu dlhší čas, napríklad hodinku. Tiež ho ako jediné môžete soliť vopred, pretože mäso samo o sebe nemá výraznú chuť. Skvelé je kurča v citróne a jogurte, s trochou tymiánu alebo v kombinácii s domácim žltým curry. Tiež neodporúčame používať príliš veľké množstvo oleja. Ten totiž môže kvapkať do grilu, ktorý potom prudko vzplanie.
Čo k mäsu?
Veľmi obľúbené sú aj dresingy k mäsám. Skúste si radšej doma urobiť niekedy čas, uvariť silný vývar, ktorý rozdelíte do mraziacich vreciek a zamrazíte. Zakaždým, keď budete grilovať, vezmite si malé množstvo vývaru, rozmrazte, zahustite maslom alebo olivovým olejom, dochuťte bylinkou či hubami a výborná omáčka na mäso je hotová. Alebo si môžete vytvoriť jednoduché bylinkové variácie z kyslej smotany či jogurtu. Mäso je už tak kaloricky náročné, takže prečo ho neodľahčiť napríklad osviežujúcim dressingom typu tzatziki.
Nech už grilujete čokoľvek, pamätajte, že menej je pri grilovaní viac. Ľudia často chcú skvelú chuť a pritom zabúdajú na to, že tá pravá chuť je v zelenine či mäse samotnom. Často ju stačí len podporiť bylinkou či jedno-druhovým korením a skvelý výsledok je na svete.