Úvod Zaujímavosti 14 vecí, ktoré by ste NIKDY nemali strkať do mikrovlnky

14 vecí, ktoré by ste NIKDY nemali strkať do mikrovlnky

Mikrovlnku používame takmer každý deň a mnohokrát ani nevieme, čo by sme si bez nej počali. Viete ale, že existuje veľa vecí, ktoré do nej v žiadnom prípade nepatria?

Mikrovlnku používa určite takmer každý z nás, a tak nie je na škodu objasniť si, ktoré veci by sme do nej nikdy nemali dávať. O niečom si už možno počul, ale možno si nevedel, aké dôsledky môže zohrievanie niektorých vecí v mikrovlnke spôsobiť.

Papierové sáčky

Hrozí riziko vzplanutia a navyše z nich môžu unikať toxické plyny.

Plastové obedáre

Mnohí vedia o tom, že plastové nádoby nemajú v mikrovlnnej rúre čo robiť, napriek tomu to ignorujú. Väčšina plastov obsahuje chemické látky, napodobňujúce estrogén (napr. BPA), ktoré sa môžu pri zohrievaní dostať do jedla. Štúdia publikovaná v časopise Environmental Health Perspectives zistila, že 95 percent z 450 testovaných plastových výrobkov uvoľnilo chemické látky, ktoré pôsobia ako estrogén po tom, čo boli zohriate v mikrovlnnej rúre, umyté v umývačke riadu alebo jednoducho namočené vo vode. Dokonca sa to týkalo aj výrobkov, ktoré mali uvedené, že neobsahujú BPA a podobné chemikálie.

Jedlo v polystyrénovej škatuli

Polystyrén uvoľní do jedla toxické látky.

Alobal

Alobal, rovnako ako akýkoľvek iný kov, do mikrovlnky nepatrí.

Riad s kovovým lemovaním

Zdobené misky rôznymi ornamentmi síce na prvý pohľad dobre vyzerajú, no môžu sa zmeniť doslova na peklo po tom, čo ich vložíte do mikrovlnnej rúry. Aj keď kovové lemovanie je nepatrné, môže reagovať na mikrovlny. Investujte radšej do iných misiek v jednoduchých farbách, ktoré sú bezpečné na ohrev.

Tégliky od jogurtu

Sú určené iba na jedno použitie a podobne ako obedové vrecká, môžu sa zohrievaním uvoľňovať toxické látky.

Chilli papričky

Chilli papričky môžu v mikrovlnnej rúre vzplanúť a po otvorení vám uvoľnené látky môžu poraniť oči a tvár.

Vajcia

Možno ste už narazili na návody, ktoré radia, ako uvariť vajcia v mikrovlnke. Rozhodne to neskúšajte, ak nechcete stráviť pol dňa upratovaním.

Chilli omáčka v neuzatvorenej nádobe

Obrázok hovorí za všetko.

Ovocie

U ovocia riskujete, že v mikrovlnnej rúre vzplanie alebo exploduje. Navyše tak zničíte všetky vitamíny, ktoré obsahuje.

Termoska

Hrnčeky z nerezovej ocele blokujú teplo, takže výsledkom môže byť poškodená mikrovlnná rúra. Ak je to plast, skontrolujte dno hrnčeka, aby ste zistili, či sa tam nachádza označenie, ktoré povoľuje jeho využitie v mikrovlnnej rúre. Napriek tomu zvážte radšej inú nádobu.

Surové mäso

Zmrazené kúsky mäsa sú ťažkým orieškom, ak sa ich chystáte rozmraziť v mikrovlnnej rúre. Tenšie okraje sa začnú variť, zatiaľ čo silnejší stred zostáva v mrazenom stave. Ak vaša mikrovlnná rúra neotáča potraviny pri ich rozmrazovaní, aj to môže viesť k nerovnomernému rozloženiu tepla a teda nedostatočnému uvareniu a rozmrazeniu. Taktiež to spôsobuje rast baktérií. Najbezpečnejší spôsob ako rozmraziť mäso, je dať ho do chladničky na celú noc.

Čínske jedlo v krabičke

Typické čínske krabičky s kovovým držadlom by ste mali skladovať na míle vzdialené od mikrovlnnej rúry. Kov a mikrovlnná rúra je priam nebezpečná kombinácia, môže spôsobiť požiar. Radšej si zohrejte ryžu či mäso v miske.

Nič

Ak by si zapol mikrovlnku len tak, naprázdno, môže dôjsť k jej samopoškodeniu.