8 najčastejšie falšovaných potravín: Nenechajte sa oklamať!

Aké potraviny sú najčastejšie falšované? - LajfHeky
Aké potraviny sú najčastejšie falšované? - LajfHeky

Potraviny, ktoré sme zvyknutí vidieť na našom stole, nemusia byť tým, čo sme si mysleli, že sú. Máme však dobrú správu: je možné vyhnúť sa trikom podvodníkov.

Na trhoch EÚ sa denne premelú desiatky, ba stovky ton falošného jedla. Nedávno odhalený potravinový škandál je len špičkou ľadovca. V minulosti sa objavili napríklad falošné vajíčka, či mäso z koní.

Falošné potraviny nás okrádajú o peniaze aj zdravie. Poradíme, ako sa im vyhnúť a ktoré sú najčastejšie falšované.

Mletá káva

Mletá káva môže obsahovať pražený a nakrájaný jačmeň, pšenicu a sóju. Na zníženie výrobných nákladov môžu spoločnosti dopĺňať aj zemné drevo.

Ako sa chrániť?

Kávové bôby si nakúpte a pomeľte sami.

100% ovocné šťavy

Tento trik využívajú výrobcovia radi. Kúpite si 100% ovocnú šťavu označenú ako šťavu z nejakého drahého ovocia – napríklad granátového jablka a to vo vás vyvoláva pocit, že tak pijete iba výlučne šťavu z tohto ovocia. No výrobcovia drahšie ovocné šťavy miešajú s lacnejšími šťavami, aby ušetrili.

Je ale pravda, že mnohí výrobcovia to na obaloch uvádzajú, a tak pozorne čítajte zloženie. To, že je šťava vyrobená zo 100% ovocnej šťavy ale neznamená, že všetka šťava pochádza iba z jedného druhu ovocia.

Ryby a plody mora

Nedávny výskum odhalil obrovský škandál v oblasti rýb. Organizácia Oceana, zameraná na zachovanie morského života dala dokopy rozsiahly report, ktorý obsahuje viac ako 200 štúdií a testov z 55 krajín sveta. Úradníci v nich testovali vzorky rýb a morských plodov. Výsledky boli viac než len šokujúce.

Asi 30-58 percent vzoriek plodov mora bolo nielen zle označených, ale obsahovali druhy morských potvor, ktoré môžu spôsobovať zdravotné komplikácie.

Takmer všetky vzorky boli označené zle – napríklad v Belgicku testovali vzorky tuniaka modroplutvého. Testy však ukázali, že šlo o úplne iný druh ryby. V USA sa dokonca ukázalo, že jedna reštaurácia predávala mäso veľrýb a vydávala ho za tuniaka.

82 percent testovaných vzoriek z Talianska bolo zle označených. Predávali sa tu ohrozené druhy, no s nálepkami rýb, ktorých lov je povolený.

Podvody sa vo veľkom dejú aj v spracovateľskom priemysle. Konzervy a hotové jedlá často majú iba príchuť tuniaka, či homára a okolo ozajstnej ryby ani nešli.

Ako sa chrániť?

Stavte na kvalitné značky, ktorých cena však býva zväčša vyššia.

Olivový olej

Keď kupujete fľašu drahého olivového oleja, môžete priniesť domov lacnejšiu kukuricu, palmu alebo sójový olej.

Ako sa chrániť?

Nalejte nejaký olej do pohára a vložte ho do chladničky. Reálny olivový olej tvorí sediment.

[dalsia_strana_text]