Ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, sú veľmi inteligentní! Ste jedným z nich?

Ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, nemusia byť nutne blázni! LajfHeky
Ľudia, ktorí sa rozprávajú sami so sebou, nemusia byť nutne blázni! LajfHeky

Rozprávate sa niekedy sami so sebou? Keď ste v súkromí alebo sa len prechádzate vonku na ulici, alebo keď sedíte v práci? Rozprávaním nahlas si lepšie premyslíme veci, ktoré chceme riešiť. A je to tak!

Možno by to mohlo znamenať, že ste blázni. Tí si totiž rozprávajú sami so sebou bežne, však? V ich hlave sa totiž rozprávajú so svojimi vnútornými hlasmi. No ak ste zdravý, tak toto neznamená, že nie ste blázon, ale ste génius!

Psychológ Daniel Swingley a Gary Lupyan tvrdia svoju teóriu, že hovoriť so sebou je veľmi prínosné pre psychiku! Najmúdrejší ľudia sa rozprávali sami so sebou. Pozrite sa do histórie. Albert Einstein využíval tiché rozprávanie sa so sebou, aby si opakoval svoje vety pre seba.

Váš mozog bude pracovať efektívnejšie

V jednom experimente bolo 20 ľudí vyzvaných na to, aby našli chlieb alebo jablko v supermarkete. V prvom rade pokusov boli účastníci viazaní mlčanlivosťou. V druhom kole, mohli opakovať názvy potravín nahlas. Výsledok testu ukázal, že ľudia s väčšou ľahkosťou našli čo potrebovali, keď to rozprávali nahlas. Pozor, hovoriť nahlas v obchode vám pomôže vtedy, keď viete, čo budete potrebovať a ako to vyzerá. Takže banány. Viete ako vyzerajú, sú žlté a keď si ho budete predstavovať aj hovoriť, tak to vášmu mozgu uľahčíte.

Pomôže vám to usporiadať svoje myšlienky

Keď sme ticho, niekoľko divokých myšlienok beží nekontrolovateľne cez váš mozog a zaplavujú ho tisíckami myšlienok, ktoré ani nesúvisia s témou, nad ktorou premýšľate. Keď si sami vypočujete to, čo potrebujete, upokojíte si nervy.
Je to ako by ste mali vlastného terapeuta.

Podľa psychologičky Lindy Sapadin, hovoriť nahlas pomáha riešiť dôležité a ťažké rozhodnutia. Ujasníte si tým myšlienky.

Najlepší spôsob, ako si problém vyriešiť, je o ňom v prvom rade hovoriť

Hovoriť sám so sebou pomáha pri dosiahnutí cieľov. Hovoriť o tých cieľoch je oveľa stabilnejší spôsob, ako ich dosiahnuť. Krok za krokom sa vám bude zdať, že každý krok je ľahší a výstižnejší. Zrazu sa veci stanú uskutočniteľnými a budete sa menej obávať, ponoriť sa do problému. Hovoriť veci nahlas pomôže vašej pozornosti a posilní ovládnuť emócie a rozptýlenie. Hovoriť sám so sebou znamená, že ste sebestačný človek. Ľudia majú tendenciu byť vysoko zdatní a vedia sa spoľahnúť na seba, aby vedeli, čo budú potrebovať.