Babezióza
Toto ochorenie napáda červené krvinky, v ktorých žijú a množia sa. Často sprevádza lymskú boreliózu. Pôvodcom sú prvoky rodu Babesia a najčastejšie postihujú pacientov nad 50 rokov.
Babezióza môže prebiehať ako mierne alebo ako veľmi závažné ochorenie, ktoré má s výskytom malárie príznaky. Tými sú únava, nechutenstvo, bolesti kĺbov a svalov, dýchavičnosť a depresie.
Na obrázku vidíme prvoky v červenej krvinke
Bartonelóza
Toto ochorenie postihuje najčastejšie chovateľa mačiek a psov, pacientov s odobratou slezinou alebo skupiny žijúce v zlých podmienkach, ako sú napríklad bezdomovci.
Je prenášaná nielen kliešťami, ale aj blchami. Ochorenie spôsobujú baktérie rodu Bartonella a jedná sa o vzácne bakteriálne ochorenie. Zhruba 5 až 10 dní od prisatia parazita sa vytvorí niečo, čo vyzerá ako tmavá chrasta. Dochádza k zdureniu uzlín, ktoré je sprevádzané horúčkou.
Baktérie bartonelózy
Keď objavíte kliešťa
Ak máte po ruke nejaké rukavice, je dobré ich mať na sebe pri vyberaní kliešťa.
Pokiaľ rukavice ani potrebnú pinzetu nemáte, tak môžete kliešťa vytočiť iba prstom bez akýchkoľvek pomôcok. K tomu však pristupujte len v naozaj naliehavých situáciách.
Zasiahnuté miesto je potrebné vydenzinfikovať
Býval známy spôsob, že kliešťa potriete napríklad olejom alebo inou mastnou látkou a potom ho jednoducho vykrútite von. Tomuto riešeniu sa však oblúkom vyhnite, pretože bolo dokázané, že kliešť sa touto látkou môže zadusiť a vyvrhnúť tak obsah čriev (ktorý obsahuje infekčné patogény) do rany.
Kliešťa by ste preto mali pokropiť dezinfekčným prípravkom s obsahom jódu. To parazita ochromí.
Najvhodnejším nástrojom ako kliešťa vytiahnuť je pinzeta s tupým koncom. Na trhu sa dá zohnať aj špeciálna karta so zárezom, ktorá kliešťa dokáže „podobrať“ bez toho, aby ho stlačila.
[dalsia_strana_text]