Úvod Zdravie Viete ako správne vybrať KLIEŠŤA a ako sa brániť pred chorobami? Toto...

Viete ako správne vybrať KLIEŠŤA a ako sa brániť pred chorobami? Toto je 7 krokov, ako na to

Pozná to pravdepodobne každý z nás. Vyrazili ste si na prechádzku do prírody a po príchode domov ste na pokožke objavili začervenané miestečko a v ňom prisatého kliešťa. My vám prinášame 7 účinných krokov, ako kliešťa bezpečne vytiahnuť.

Na obrázku vidíme prisatého kliešťa

Prisatý kliešť
Prisatý kliešť

Kliešť sa živí krvou cicavcov, plazov a vtákov, ktorú z nich vysáva. Je to parazit, ktorý je nebezpečný práve prenosom najrôznejších infekčných chorôb. Vývoj kliešťa trvá cez štádium larvy a nymfy asi 1 až 2 roky a počas tohto procesu vystrieda zhruba 3 hostiteľov. Samec narozdiel od samice v dospelosti krv už neprijíma, iba sa pári.

Je nutné sa poriadne prezrieť

Pred tým, než sa kliešť prisaje, miesto nasliní. Ich sliny totiž obsahujú protizápalové látky, ktoré zabraňujú svrbeniu. Nie je preto dobré spoliehať na to, že prípadného kliešťa nájdete vďaka svrbeniu.

Ako základné pravidlo by malo byť, že sa po každom pobyte v prírode dôkladne prehliadnete. Kliešť sa na pokožke môže ukrývať naozaj kdekoľvek a tak je dobré si na pomoc prizvať napríklad člena rodiny, ktorý vám skontroluje zle dostupné miesta, ako napríklad chrbát. Ak nikoho takého po ruke nemáte, je možné použiť zrkadlo.

Po každej návšteve prírody je dôležité sa dôkladne prezrieť
Po každej návšteve prírody je dôležité sa dôkladne prezrieť

Choroby, ktoré kliešte prenášajú:

  • borelióza
  • kliešťová encefalitída
  • ehrlichióza
  • babezióza
  • bartonelóza
  • lymská borelióza

Jedná sa o najčastejšie a tiež najzávažnejšie ochorenia prenášané kliešťom, na ktorých vine je baktérie menom Borrelia. Pri tejto chorobe je veľmi potrebná včasná diagnóza a zahájenie liečby. Neexistuje totiž žiadne očkovanie. Toto ochorenie prebieha v troch fázach.

Je to práve ten prípad, kedy nám v mieste začervenania vybledne stred. Často sa tiež dostaví únava, malátnosť, horúčka a zvracanie. Niekedy sa však prvá fáza ani neobjaví a rovno sa prejaví fáza druhá.

V druhej fáze sa dostavia bolesti kĺbov a ich opuchy, bolesti svalov a iné chronické ochorenia. Môže dokonca dôjsť aj k obrne periférnych nervov alebo zápalu srdcového svalu.

Pomerne dlhá inkubačná doba má za následok, že tretia fáza sa objavuje až o niekoľko mesiacov, niekedy aj rokov od rozbehnutia infekcie. Prejavuje sa zápalovým postihnutím kože, zápalmi kĺbov, mozgu, miechy, srdca či oka.

Na obrázku môžeme vidieť ako môže vyzerať počiatok lymskej boreliózy

Začiatok lymskej boreliózy
Začiatok lymskej boreliózy

Kliešťová encefalitída

Stále sa jedná o veľmi rozšírené ochorenie, hoci je proti nemu dostupné očkovanie. Je to infekčné vírusové ochorenie, ktoré napáda mozog a mozgové blany. Choroba má väčšinou 2 fázy. Priebeh má táto choroba ťažší u dospelých, ako u detí.

Prvá fáza sa vo väčšine prípadoch nijako nelíši od bežného vírusového ochorenia dýchacích ciest. Poprípade sa neprejaví vôbec.
Druhá fáza môže v závažných prípadoch privodiť aj smrť. Prejavuje sa silnými bolesťami hlavy, vysokými horúčkami, dezorientáciou a poruchami motoriky.

Ehrlichióza

Toto ochorenie je závažné najmä u žien v čase tehotenstva. V tomto období totiž dochádza k prirodzenému útlmu imunitného systému, ktorý potom nie je schopný bojovať proti tomuto ochoreniu a môže dokonca poškodiť plod.

Ide o bakteriálne vírus, ktorý napáda biele krvinky a tým znižuje obranyschopnosť. Jej pôvodcom je baktéria Anaplasma phagocytophilum. Prejavuje sa horúčkovitými stavmi a bolesťami hlavy a svalov.

Babezióza

Toto ochorenie napáda červené krvinky, v ktorých žijú a množia sa. Často sprevádza lymskú boreliózu. Pôvodcom sú prvoky rodu Babesia a najčastejšie postihujú pacientov nad 50 rokov.

Babezióza môže prebiehať ako mierne alebo ako veľmi závažné ochorenie, ktoré má s výskytom malárie príznaky. Tými sú únava, nechutenstvo, bolesti kĺbov a svalov, dýchavičnosť a depresie.

Na obrázku vidíme prvoky v červenej krvinke

Bartonelóza

Toto ochorenie postihuje najčastejšie chovateľa mačiek a psov, pacientov s odobratou slezinou alebo skupiny žijúce v zlých podmienkach, ako sú napríklad bezdomovci.

Je prenášaná nielen kliešťami, ale aj blchami. Ochorenie spôsobujú baktérie rodu Bartonella a jedná sa o vzácne bakteriálne ochorenie. Zhruba 5 až 10 dní od prisatia parazita sa vytvorí niečo, čo vyzerá ako tmavá chrasta. Dochádza k zdureniu uzlín, ktoré je sprevádzané horúčkou.

Baktérie bartonelózy

Keď objavíte kliešťa

Ak máte po ruke nejaké rukavice, je dobré ich mať na sebe pri vyberaní kliešťa.

Pokiaľ rukavice ani potrebnú pinzetu nemáte, tak môžete kliešťa vytočiť iba prstom bez akýchkoľvek pomôcok. K tomu však pristupujte len v naozaj naliehavých situáciách.

Zasiahnuté miesto je potrebné vydenzinfikovať

Býval známy spôsob, že kliešťa potriete napríklad olejom alebo inou mastnou látkou a potom ho jednoducho vykrútite von. Tomuto riešeniu sa však oblúkom vyhnite, pretože bolo dokázané, že kliešť sa touto látkou môže zadusiť a vyvrhnúť tak obsah čriev (ktorý obsahuje infekčné patogény) do rany.

Kliešťa by ste preto mali pokropiť dezinfekčným prípravkom s obsahom jódu. To parazita ochromí.

Najvhodnejším nástrojom ako kliešťa vytiahnuť je pinzeta s tupým koncom. Na trhu sa dá zohnať aj špeciálna karta so zárezom, ktorá kliešťa dokáže “podobrať” bez toho, aby ho stlačila.

Pinzeta na kliešťa
Pinzeta na kliešťa

Samotné vytiahnutie kliešťa

Tu bude potrebná trpezlivosť. Záleží totiž na tom, ako je kliešť veľký a ako dlho je už prisatý. Kliešť sa vyťahuje pohybom zo strany na stranu a po pár minútach my sa mal automaticky pustiť.

Krúživé pohyby sa v dnešnej dobe už neodporúčajú, pretože sa pri nich často odtrhne predná časť kliešťa, ktorá potom zostane pod kožou a môže vyvolať zápal.

Dezinfekcia

Samozrejme nemenej dôležitá je tiež dezinfekcia rany. Tá môže zabrániť prípadnej druhotnej infekcii pri vyťahovaní. Je dobré ranu sledovať ďalšie zhruba dva týždne.

Ako kliešťa zlikvidovať

Kliešť je naozaj húževnatý a vydrží toho naozaj veľa. V žiadnom prípade sa ho nepokúšajte mechanicky rozdrviť medzi prstami. Musíme si totiž uvedomiť, že nám týmto hrozí rozšírenie prípadnej infekcie.

Najlepšie je kliešťa opäť vydezinfikovať kvapkou dezinfekčného prostriedku a spláchnuť napríklad do záchoda. Kliešť sa tak utopí. Ešte účinnejším riešením je kliešťa zabaliť napríklad do kúsku vreckovky a na nehorľavom podklade ho spáliť.

Kontrolujte ranu

Bolo odpozorované, že takmer každý tretí kliešť je nositeľom nákazy lymská borelióza, a tak je potrebné ranu po kliešťovi ešte najlepšie tri týždne kontrolovať. Začervenaná škvrna po prisatí kliešťa je normálna. Ak začnete však pozorovať, že sa toto začervenanie zväčšuje alebo uprostred vybledne, je naozaj nutné vyhľadať lekára.

Príklad začervenanej rany po kliešťovi
Príklad začervenanej rany po kliešťovi

Ako spoznať dobu prisatia kliešťa?

Ako dlho na vás kliešť “hodoval” sa dá spoznať podľa pomeru tela a zadočku. Ak je ich pomer zhruba 1:1, bol kliešť prisatý asi tak jeden deň. Po jednom dni totiž začne zadoček prerastať telo kliešťa.

Kliešť po niekoľkodňovom prisatí
Kliešť po niekoľkodňovom prisatí

Rozhodne nie je na škodu premýšľať o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde, pretože na našom území je naozaj hojný počet infikovaných kliešťov.

Ako ste si mohli prečítať na predchádzajúcich stranách, choroby spôsobené týmto parazitom môžu mať až fatálny vplyv na vaše zdravie. Vakcína je vysoko účinná a naočkovať sa môžu deti aj dospelí.