Viete ako správne vybrať KLIEŠŤA a ako sa brániť pred chorobami? Toto je 7 krokov, ako na to

Ako vybrať kliešťa?
Ako vybrať kliešťa?

Pozná to pravdepodobne každý z nás. Vyrazili ste si na prechádzku do prírody a po príchode domov ste na pokožke objavili začervenané miestečko a v ňom prisatého kliešťa. My vám prinášame 7 účinných krokov, ako kliešťa bezpečne vytiahnuť.

Na obrázku vidíme prisatého kliešťa

Prisatý kliešť
Prisatý kliešť

Kliešť sa živí krvou cicavcov, plazov a vtákov, ktorú z nich vysáva. Je to parazit, ktorý je nebezpečný práve prenosom najrôznejších infekčných chorôb. Vývoj kliešťa trvá cez štádium larvy a nymfy asi 1 až 2 roky a počas tohto procesu vystrieda zhruba 3 hostiteľov. Samec narozdiel od samice v dospelosti krv už neprijíma, iba sa pári.

Je nutné sa poriadne prezrieť

Pred tým, než sa kliešť prisaje, miesto nasliní. Ich sliny totiž obsahujú protizápalové látky, ktoré zabraňujú svrbeniu. Nie je preto dobré spoliehať na to, že prípadného kliešťa nájdete vďaka svrbeniu.

Ako základné pravidlo by malo byť, že sa po každom pobyte v prírode dôkladne prehliadnete. Kliešť sa na pokožke môže ukrývať naozaj kdekoľvek a tak je dobré si na pomoc prizvať napríklad člena rodiny, ktorý vám skontroluje zle dostupné miesta, ako napríklad chrbát. Ak nikoho takého po ruke nemáte, je možné použiť zrkadlo.

Po každej návšteve prírody je dôležité sa dôkladne prezrieť
Po každej návšteve prírody je dôležité sa dôkladne prezrieť

[dalsia_strana_text]