Samotné vytiahnutie kliešťa
Tu bude potrebná trpezlivosť. Záleží totiž na tom, ako je kliešť veľký a ako dlho je už prisatý. Kliešť sa vyťahuje pohybom zo strany na stranu a po pár minútach my sa mal automaticky pustiť.
Krúživé pohyby sa v dnešnej dobe už neodporúčajú, pretože sa pri nich často odtrhne predná časť kliešťa, ktorá potom zostane pod kožou a môže vyvolať zápal.
Dezinfekcia
Samozrejme nemenej dôležitá je tiež dezinfekcia rany. Tá môže zabrániť prípadnej druhotnej infekcii pri vyťahovaní. Je dobré ranu sledovať ďalšie zhruba dva týždne.
Ako kliešťa zlikvidovať
Kliešť je naozaj húževnatý a vydrží toho naozaj veľa. V žiadnom prípade sa ho nepokúšajte mechanicky rozdrviť medzi prstami. Musíme si totiž uvedomiť, že nám týmto hrozí rozšírenie prípadnej infekcie.
Najlepšie je kliešťa opäť vydezinfikovať kvapkou dezinfekčného prostriedku a spláchnuť napríklad do záchoda. Kliešť sa tak utopí. Ešte účinnejším riešením je kliešťa zabaliť napríklad do kúsku vreckovky a na nehorľavom podklade ho spáliť.
Kontrolujte ranu
Bolo odpozorované, že takmer každý tretí kliešť je nositeľom nákazy lymská borelióza, a tak je potrebné ranu po kliešťovi ešte najlepšie tri týždne kontrolovať. Začervenaná škvrna po prisatí kliešťa je normálna. Ak začnete však pozorovať, že sa toto začervenanie zväčšuje alebo uprostred vybledne, je naozaj nutné vyhľadať lekára.
[dalsia_strana_text]