Priberáte a ste unavení? Mýty o štítnej žľaze: Môže za našu nadváhu a ťažkosti odhalíte ľahko

Mýty o štítnej žľaze. LajfHeky
Mýty o štítnej žľaze. LajfHeky

Od nového roka sa márne snažíte schudnúť alebo napriek snahám priberáte? Za kilami navyše môže byť lenivá štítna žľaza. Ale nevyhovárajte sa na ňu. Keď sa začnete liečiť, je to už len na vás. Zázračné potraviny neexistujú.

O tom, že ju v tele máme, mnoho ľudí ani nevie, kým neprestane fungovať, ako má. Štítna žľaza, ktorá reguluje metabolizmus, nám môže spôsobiť nepríjemné zdravotné problémy.

Mýtus: Za vašu nadváhu môže štítna žľaza

Veľká časť populácie si myslí, že ochorenie štítnej žľazy alebo hormóny štítnej žľazy používané na liečbu spôsobujú nadváhu. V skutočnosti je to inak. Znížená činnosť štítnej žľazy vyústi v nedostatok hormónov potrebných pre správnu funkciu metabolizmu. Telo sa dostane do spomaleného, ​​energeticky úsporného režimu a začne si chrániť zdroje energie a zadržiavať tekutiny, čo môže viesť k prírastku hmotnosti o zhruba päť kilogramov.

Málokedy ide o nadváhu, ktorú by pacienti radi zviedli na štítnu žľazu. Užívanie chýbajúcich hormónov štítnej žľazy vráti telo do normálneho metabolického stavu a oných zhruba päť kíl zadržanej tekutiny sa opäť vylúči.

Zvýšená činnosť štítnej žľazy síce často skutočne vedie k zmenám telesnej hmotnosti, ale naopak k patologickému schudnutiu. Pre niektorých pacientov je to spočiatku príjemné, ale postupne dochádza k rozvoju príznakov, pacient sa začne cítiť choro a zvyčajne ho aj okolie upozorní, že s ním niečo nie je v poriadku.

Mýtus: Príznaky problémov možno ľahko vypozorovať

Znížená funkcia štítnej žľazy sa môže rozvíjať aj niekoľko rokov. Človek s ňou môže žiť dlhšiu dobu, bez toho aby mu napadlo, že sa ho táto porucha týka, a bez toho, aby si ktokoľvek čokoľvek všimol. Rozvinuté formy porúch funkcie štítnej žľazy sa síce lepšie rozpoznajú, ale horšie liečia. Preto je lepšie odhaliť ochorenie čo najskôr, v jeho ranom štádiu, čo dokážu len laboratórne testy.
Zvyčajne sa ukáže len malé vychýlenie od normálu, ktoré môže spôsobiť napríklad aj prechladnutie alebo stres, preto sa vyšetrenie opakuje. Ak sa ukáže znovu odchýlka, praktický lekár odporučí pacientovi návštevu endokrinológa.

Mýtus: Čo najviac jódu štítnej žľaze pomáha

K liečbe ochorení štítnej žľazy skutočne môže popri liekoch prispieť tiež strava obsahujúca jód, čo je prvok úplne nevyhnutný pre správnu funkciu štítnej žľazy. Ale pozor, ani v prípade jódu neplatí, že čím viac, tým lepšie. Nadbytok jódu môže v určitých prípadoch – u zníženej funkcie štítnej žľazy rovnako ako u zvýšenej funkcie – napáchať skôr škody ako úžitok.

Ideálne sú morské ryby, bohatý zdroj jódu, u ktorého nehrozí predávkovanie. Ďalším zdrojom jódu je jódovaná kuchynská soľ, aj tu však platí zásada nič nepreháňať.

[dalsia_strana_text]