Častá chuť na sladké
Ak vás často prepadne chuť na sladkosti, už ste závislý. Cukor je veľmi návykový a spôsobuje, že ho budete chcieť stále viac a viac jesť, čo vedie k mnohým zdravotným problémom.
Zvýšenie telesnej hmotnosti
Prírastok hmotnosti je jedným z najhorších príznakov závislosti od cukru. Cukor predstavujú v skutočnosti prázdne kalórie, pretože neobsahuje bielkoviny a vlákninu, takže čím viac ho konzumujete, tým viac ho dostanete do tela. Nadbytočný cukor môže spôsobiť, že pankreas bude produkovať viac inzulínu, čo povedie k inzulínovej rezistencii a zvýšenému riziku vzniku cukrovky.
Vysoký tlak krvi
Podľa niektorých odborníkov problémy s tlakom krvi nemusí spôsobovať sodík v potrave, ale paradoxne cukor. V jednej štúdii z roku 2010, ktorú uskutočnili na Univerzite v Denveri, skúmali viac ako 4 500 dospelých a zozbierané údaje poukázali na možnú spojitosť medzi hypertenziou a nadmernou spotrebou cukru.
Poškodenie zubov
Cukor zubom škodí. Toto už pravdepodobne viete. Ak k zubárovi chodíte častejšie ako len na preventívku, je možné, že pri konzumácii sladkého sa cukor dostáva do medzizubných priestorov, poškodzuje sklovinu… Riešením je prehodnotenie jedálnička s primeranou starostlivosťou o ústnu dutinu.
Zmena chuti
Keďže naše telo dostáva cukor a konzumujeme ho nadbytkom, zvyknú si na to naše chuťové poháriky a ich tolerancia voči cukru stúpa a stúpa. To môže spôsobiť zmenu chuti potravín. Dá sa to stopnúť, ak príjem sacharidov včas obmedzíme.
Cukrovka
Priveľa cukru v potrave vedie k riziku vzniku cukrovky II. typu. Mnohí ľudia bez toho aby si to uvedomovali, môžu byť tzv. preddiabetikmi. V prípade pochybností sa včas obráťte na výživového špecialistu alebo lekára.