Úvod Zdravie Desať zásadných príznakov, že do seba prijímate priveľa CUKRU

Desať zásadných príznakov, že do seba prijímate priveľa CUKRU

Cukor je jedným z najčastejšie používaných zložiek na svete, preto je čoraz ťažšie sa mu vyhnúť. Aj keď je škodlivý pre naše zdravie, stále mu nedokážeme odolať a stávame sa pomaly na ňom závislí. Závislosť od cukru bola porovnaná so závislosťou od heroínu, čo jasne dokazuje, aká nebezpečná je to zložka.

Faktom je, že ochorenia súvisiace s nadmerným príjmom cukru sú na vzostupe. Cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, problémy s nadobličkami… toto sú len niektoré z vážnych chronických ochorení spojených s nadmernou konzumáciou sladkého bieleho jedu. Mnoho ľudí si začína uvedomovať, že sú závislými na cukre, pretože počas dňa sú zvyknutí dať si niečo sladké. Stali ste sa závislými na sladkostiach alebo máte pocit, že jete veľa cukru?

Tu je 10 príznakov, ktoré naznačujú, že musíte prestať konzumovať cukor alebo ho aspoň obmedziť.

Najčastejšie príznaky, že konzumujete veľa cukru

Únava a nedostatok energie

Permanentný pocit únavy je jedným z najčastejších príznakov keď v jedálničku prevláda priveľa cukru. Hoci potraviny s vysokým obsahom cukru rýchlo zasýtia, ďalší nával hladu sa dostaví krátko nato. Takto sa človek ocitá v začarovanom kruhu, lebo opäť siaha po niečom, čo ho rýchlo zasýti. Ak sa teda cítite neustále unavený, je najvyšší čas prehodnotiť svoj jedálniček.

Časté prechladnutie a chrípka

Nadbytočný cukor v organizme napadne a oslabuje imunitný systém, čo vedie k častým prechladnutiam a chrípke. Stávate sa tiež náchylnejší na rôzne ochorenia.

Desať zásadných príznakov, že do seba prijímate priveľa CUKRU

Úzkosť alebo depresia

Priveľká konzumácia cukru vedie k únave ako sme spomenuli vyššie, slabá pohybová aktivita vedie k poklesu fyzických síl, čo sa môže prejaviť psychickou únavou. Pocit smútku, letargia, nervozita, ale aj izolácia, teda stránenie sa spoločnosti iných ľudí môže byť tiež jedným z prejavov závislosti na cukre.

Problém s pokožkou a kruhy pod očami

Cukor vyvoláva v tele zápaly a tak v prípade, že trpíte akné, ekzémom alebo je vaša pokožka priveľmi mastná alebo aj extrémne suchá, problémom môže byť nesprávne zloženie jedálnička, s priveľkým prísunom cukru.

Častá chuť na sladké

Ak vás často prepadne chuť na sladkosti, už ste závislý. Cukor je veľmi návykový a spôsobuje, že ho budete chcieť stále viac a viac jesť, čo vedie k mnohým zdravotným problémom.

Zvýšenie telesnej hmotnosti

Prírastok hmotnosti je jedným z najhorších príznakov závislosti od cukru. Cukor predstavujú v skutočnosti prázdne kalórie, pretože neobsahuje bielkoviny a vlákninu, takže čím viac ho konzumujete, tým viac ho dostanete do tela. Nadbytočný cukor môže spôsobiť, že pankreas bude produkovať viac inzulínu, čo povedie k inzulínovej rezistencii a zvýšenému riziku vzniku cukrovky.

Zvýšenie hmotnosti

Vysoký tlak krvi

Podľa niektorých odborníkov problémy s tlakom krvi nemusí spôsobovať sodík v potrave, ale paradoxne cukor. V jednej štúdii z roku 2010, ktorú uskutočnili na Univerzite v Denveri, skúmali viac ako 4 500 dospelých a zozbierané údaje poukázali na možnú spojitosť medzi hypertenziou a nadmernou spotrebou cukru.

Poškodenie zubov

Cukor zubom škodí. Toto už pravdepodobne viete. Ak k zubárovi chodíte častejšie ako len na preventívku, je možné, že pri konzumácii sladkého sa cukor dostáva do medzizubných priestorov, poškodzuje sklovinu… Riešením je prehodnotenie jedálnička s primeranou starostlivosťou o ústnu dutinu.

Zmena chuti

Keďže naše telo dostáva cukor a konzumujeme ho nadbytkom, zvyknú si na to naše chuťové poháriky a ich tolerancia voči cukru stúpa a stúpa. To môže spôsobiť zmenu chuti potravín. Dá sa to stopnúť, ak príjem sacharidov včas obmedzíme.

Cukrovka

Priveľa cukru v potrave vedie k riziku vzniku cukrovky II. typu. Mnohí ľudia bez toho aby si to uvedomovali, môžu byť tzv. preddiabetikmi. V prípade pochybností sa včas obráťte na výživového špecialistu alebo lekára.