Úvod ZO ŽIVOTA Život pod taktovkou FÓBIÍ: Existuje viac než 250 druhov fóbií, niektoré úsmevné,...

Život pod taktovkou FÓBIÍ: Existuje viac než 250 druhov fóbií, niektoré úsmevné, niektoré desivé

Existuje viac ako 250 pomenovaných fóbií a stále vznikajú nové. Niektoré sú úsmevné iné naopak naozaj desivé.

Predstavte si človeka, ktorý zamyslene vykročí na prechod, keď ho v tom pískanie bŕzd upozorní na rútiace sa auto. Srdce mu v tom momente začne biť ako o dušu, začne sa potiť a prežíva strach, že zomrie. Auto zastane tesne pred ním a roztrasený človek ďakuje, že prežil. Sľubuje si, že už bude opatrnejší a ide ďalej svojou cestou. V situácii ohrozujúcej život zareagoval normálne. Iný človek, sediaci napríklad v pokoji pri bazéne, však náhle pocíti, že jeho telo vykazuje rovnaké stresové signály, ako telo človeka ohrozeného autom na prechode. Bez zjavného dôvodu má strach, bolí ho na hrudi, zoslabnú mu nohy, celé telo sa mu roztrasie a on má pocit, že zomrie. Možno práve dostal infarkt, ale je možné aj to, že je jedným z miliónov ľudí, ktorí trpia úzkostnou poruchou.

Fóbia

Je úzkostná porucha sprevádzaná chorobným, bezdôvodným strachom z vecí či situácií. Úzkosť alebo strach niekedy prežil každý z nás. Úzkosť a strach majú ochranný charakter a tiež sa od seba líšia: strach je odpoveď na konkrétne nebezpečenstvo (oheň, povodeň, napadnutie). Úzkosť je nepríjemný emočný stav, ktorého príčinu nemusíme byť schopní definovať. Ak niekto trpí fóbiou, tak si plne uvedomuje svoj nezmyselný strach, ale nie je schopný ho vlastnou vôľou potlačiť. Nechceme tu rozoberať, kto bol prvým “majiteľom” fóbie, ale skôr sa pozrieme na neuveriteľnú, vtipnú a bizarnú chorobnú “hrôzu”.

Čo trápi mužov

Keď som študovala všetky možné druhy fóbií, zaujala ma Cenosillicafóbia – strach z prázdneho pollitra. Úsmev bol jasný a hneď som si predstavila chlapov, ktorí by mohli touto fóbiou trpieť.

Algofóbia – strach z bolesti, už toľkokrát bolo vyrieknuté, že keby mali rodiť muži, vymrieme.

Filofóbia – strach z lásky, povedala by som, že táto fóbia je u niektorých mužov obyčajnou výhovorkou.

Gamofóbia – strach zo sobáša je podľa mňa rovnaký prípad, ako strach z lásky.

Gynofóbia – strach zo žien. Čo dodať.

A ako sú na tom ženy? Nájdete na druhej strane!

Čo trápi ženy

Anarofóbia – strach žien z mužov, táto fóbia má väčšinou pôvod v detstve a jej prekonávanie nie je nič jednoduché.

Genofóbia – strach zo sexu má rovnakú príčinu, ako strach z mužov, alebo predstava výmeny telesných tekutín je pre ženy neprekonateľná.

Gymnofóbia – strach z nahoty.

Podivné fóbie

Niektoré chorobné strachy ma zaujali. Napríklad Hippopotomonstrosesquippedaliofóbia – strach z dlhých slov. Človek, ktoré touto fóbiou trpí, ani nemôže povedať jej názov.

Cibofóbia je strach z jedla, ten by sa pri držaní diét celkom hodil, ale len na chvíľu.

Ergofóbia – strach z práce, touto fóbiou asi trpí veľa ľudí. Sú dni, kedy nikto nereaguje na maily ani telefóny a ja si hovorím, že v tomto štáte asi nikto nepracuje, teraz už viem, že majú fóbiu. 🙂

Alliumfóbia – strach z cesnaku je najskôr pozostatok z čias upírov. 🙂

Čím netrpieť

Antofóbia – strach z kvetín, myslím, že prichádzať o okamihy, kedy vám niekto milovaný daruje kvetinu, je strašné.

Geliofóbia – strach zo smiechu a Hedonofóbia – strach z radosti. Neviem si predstaviť život bez radosti a smiechu. Chýbali by mi.

Vestifóbia – strach z oblečenia. To by bolo pre väčšinu žien peklo. My ženy proste rady nakupujeme.

Fóbií neustále pribúda, a tak trochu sa bojím, aby sme za pár rokov všetci netrpeli Panofóbiou – strachom zo všetkého!