Život pod taktovkou FÓBIÍ: Existuje viac než 250 druhov fóbií, niektoré úsmevné, niektoré desivé

Najbizarnejšie druhy fóbií. - LajfHeky
Najbizarnejšie druhy fóbií. - LajfHeky

Existuje viac ako 250 pomenovaných fóbií a stále vznikajú nové. Niektoré sú úsmevné iné naopak naozaj desivé.

Predstavte si človeka, ktorý zamyslene vykročí na prechod, keď ho v tom pískanie bŕzd upozorní na rútiace sa auto. Srdce mu v tom momente začne biť ako o dušu, začne sa potiť a prežíva strach, že zomrie. Auto zastane tesne pred ním a roztrasený človek ďakuje, že prežil. Sľubuje si, že už bude opatrnejší a ide ďalej svojou cestou. V situácii ohrozujúcej život zareagoval normálne. Iný človek, sediaci napríklad v pokoji pri bazéne, však náhle pocíti, že jeho telo vykazuje rovnaké stresové signály, ako telo človeka ohrozeného autom na prechode. Bez zjavného dôvodu má strach, bolí ho na hrudi, zoslabnú mu nohy, celé telo sa mu roztrasie a on má pocit, že zomrie. Možno práve dostal infarkt, ale je možné aj to, že je jedným z miliónov ľudí, ktorí trpia úzkostnou poruchou.

Fóbia

Je úzkostná porucha sprevádzaná chorobným, bezdôvodným strachom z vecí či situácií. Úzkosť alebo strach niekedy prežil každý z nás. Úzkosť a strach majú ochranný charakter a tiež sa od seba líšia: strach je odpoveď na konkrétne nebezpečenstvo (oheň, povodeň, napadnutie). Úzkosť je nepríjemný emočný stav, ktorého príčinu nemusíme byť schopní definovať. Ak niekto trpí fóbiou, tak si plne uvedomuje svoj nezmyselný strach, ale nie je schopný ho vlastnou vôľou potlačiť. Nechceme tu rozoberať, kto bol prvým „majiteľom“ fóbie, ale skôr sa pozrieme na neuveriteľnú, vtipnú a bizarnú chorobnú „hrôzu“.

Čo trápi mužov

Keď som študovala všetky možné druhy fóbií, zaujala ma Cenosillicafóbia – strach z prázdneho pollitra. Úsmev bol jasný a hneď som si predstavila chlapov, ktorí by mohli touto fóbiou trpieť.

Algofóbia – strach z bolesti, už toľkokrát bolo vyrieknuté, že keby mali rodiť muži, vymrieme.

Filofóbia – strach z lásky, povedala by som, že táto fóbia je u niektorých mužov obyčajnou výhovorkou.

Gamofóbia – strach zo sobáša je podľa mňa rovnaký prípad, ako strach z lásky.

Gynofóbia – strach zo žien. Čo dodať.

A ako sú na tom ženy? Nájdete na druhej strane!