S blížiacim sa letom nás opäť potrápia muchy, ktoré zasadnú snáď na každé jedlo, ktoré vidia. Urputne sa snažíme potraviny ochrániť, ale rovnako si vždy nájdu nejakú medzierku, ktorou sa k potrave dostanú. To sme ale ešte nevedeli, aké následky pre nás táto „návšteva“ môže mať.
O muchách sa všeobecne vie, že ich priťahuje zápach exkrementov či iných odpadkov. Veľmi často sa vyskytujú blízko odpadkových košov, kde nasávajú, pre nás dosť nepríjemnú, „vôňu“.
Dajte si na ne pozor!
Možno by vám ani nenapadlo, čo všetko sa s jedlom môže stať vo chvíli, keď na neho mucha sadne. Najpravdepodobnejšie sa do potravy ihneď vyvráti. To sa stáva preto, že mucha nemôže žuť. Podľa Mirror.uk je ďalším nepríjemným zistením to, že mucha je prenášačom viac ako 200 druhov škodlivých baktérií, a to práve kvôli svojej láske k posedávaniu na odpadkoch.
Ako sa jedlo nakazí?
Muchy na sebe majú tisíce drobných chĺpkov, ktoré pokrývajú celé telo. Práve tieto chĺpky zapríčiňujú to, že baktérie sa dostanú do potravy. Stačí, aby na malú chvíľku bola mucha v kontakte s vašim jedlom a už sa začnú baktérie presúvať z muchy na jedlo. Muchy teda môžu prenášať vážne choroby, ako je cholera, úplavica či týfus.
Pozor na letné grilovačky!
Či už kotlíkový guláš, alebo grilovačka, pri oboch neraz porciujeme mäso aj priamo vonku. Aj keď sa to nezdá, aj taká obyčajná mucha vie ovplyvniť priebeh priateľského stretnutia a vôbec pôžitku z mäsa. Poletujúca mucha ešte nemusí byť taká hrozba, ako tá, ktorá si neohrozene hovie na kúsku mäsa krátku chvíľu bez toho, aby ste o nej čo i len tušili. Ako je známe, mucha dokáže za pár minút naklásť vajíčka. V počte niekoľko desiatok, až stoviek vajíčok sa dokáže vyliahnuť už za 8 hodín, takže ani nemusíte byť prekvapení, ak náhodou grilovačku po naporciovaní odkladáte na druhý deň a v mäse nájdete neželanú inváziu.