Opar sa väčšinou objaví v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Ako ho vyliečiť?
Opary vznikajú z nákazlivého vírusu herpes simplex. Niektorí ľudia sú proti vírusu imúnni, iní, naopak, veľmi náchylní. Opary sa im vytvárajú prakticky pri každej možnej príležitosti. Zvyčajne sa opary vyskytujú hlavne okolo úst. Tieto malé pľuzgieriky sú naplnené tekutinou, ktoré po čase praskajú.
Ako liečiť opar na ústach?
Opar na perách a opar v ústach – nepríjemná a bolestivá vec, ktorú zažila väčšina z nás. Takže čo na opar? Ako liečiť opar?
Mastička na opar
Jednou z možností je kúpiť si masť proti oparom. Pri včasnom použití vám môže mastička na opar zničiť túto nepríjemnosť už v zárodku. Ak ucítite svrbenie v kútikoch úst, namažte si na postihnuté miesta masť obsahujúcu dokozanolom. Svrbenie môže svedčiť o začínajúcom opare a takto tomu môžete predísť.
Využiť môžete tiež mastičky, ktoré obsahujú benzokaín alebo lidokaín. Aj tie pomáhajú pri bolesti a zabraňujú vytváraniu oparov. Niektoré mastičky môžu obsahovať aj alkohol, ktorý pľuzgiere vysuší a urýchli hojenie.
Niektoré masti na opar sú však zbytočne drahé a urýchľujú hojenie oparu len málo.
Obklad na opar
Ako ďalšia možnosť sa ponúka chladivý obklad. Stačí navlhčiť a vyžmýkať utierku a následne priložiť na postihnuté miesto. Dá sa využiť aj sáčok naplnený ľadom. Obklad alebo ľad držte na opare cca 20 minút. Chlad zníži začervenanie a pomôže hojeniu.
Pri „chladení“ odporúčame priložiť medzi opar a sáčok ľadu suchú utierku. Pri priamom kontakte ľadu s pokožkou by mohlo dôjsť k odstráneniu kúsku kožného tkaniva.
Dôležité je tiež chrániť pery a pokožku. Opary vysušujú ústa a pery, preto je dobré použiť opaľovací krém alebo balzam na pery. Obsahujú totiž oxid zinočnatý. Vďaka tomu je oblasť premazaná a navyše je zamedzené ďalšie šírenie oparu. Využiť sa dá tiež hydratačný krém.
Niektorí z vás môžu použiť tiež domáce liečivá
Propolis vo forme mastičky. Väčšinou obsahuje táto mastička 3% propolisu. Znižuje dobu trvania a rozsah oparu.
Lokálny zinok v masti – tiež krém zo zinku znižuje dobu trvania oparu.
Dôležité je tiež poznať, kedy už na opary nestačíte sami a musíte vyhľadať lekára. O návšteve lekára uvažujte v prípade keď:
- Máte iné zdravotné problémy súvisiace s oparmi a narúšajú vašu imunitu (HIV, autoimunitné ochorenie, chemoterapia)
- Vaše príznaky sú stále a nemenia sa ani po dvoch týždňoch
- Máte opary v oblastí očí
V týchto prípadoch vám doktor môže predpísať antiviriotiká ako sú:
Acyklovir
Valacyclovir
Famciklovir
Penciklovir
Nepodceňujte prevenciu. Než sa opary objavia, môžete cítiť brnenie, pálenie alebo svrbenie okolo úst a pier. Postihnuté miesto môže očervenieť alebo opuchnúť. Za 1-2 dni sa objavia pľuzgieriky, ktoré môžu prasknúť. Otvorenú ranku je potom nutné ošetriť a vyliečiť. Opar sa väčšinou hojí v rozmedzí 1-3 týždňov. Výnimočne však môže trvať liečba 6 týždňov.
Telo najhoršie znáša prvé opary. Tie zvyčajne sprevádzajú horúčky, bolesti hlavy, ďasien alebo bolesti v krku. Každý ďalší opar už má potom miernejší priebeh.
Dobré je tiež vedieť, prečo opar vzhiká. Môže za to celosvetovo rozšírený vírus herpes simplex (HSV). Tento vírus má dve verzie. HSV-1, ktorý spôsobuje opary a pľuzgiere okolo úst, šíri sa dotykom s pokožkou pri bozkávaní, zdieľaní riadu alebo okuliarov. HSV-1 nie je vo väčšine nebezpečný. Ak však máte oslabenú imunitu, riskujete vážnejšie komplikácie. Opar sa môže rozšíriť po celom tele a hrozí napríklad aj oslepnutie. HSV-2 vytvára opary v oblasti genitálií.
Prečo vzniká opar?
Medzi hlavné spúšťače oparov patria:
horúčka
prechladnutie
stres
slnko
hormonálne zmeny (napríklad zmeny súvisiace s menštruáciou)
únava
Ako zabrániť šíreniu oparu (HSV)?
- vyhnúť sa bozkávaniu s ľuďmi s oparmi
- vyhnúť sa zdieľaniu osobných vecí (uterák, balzam na pery, hygienické výrobky)
- vyhnúť sa zdieľaniu riadu alebo okuliarov
- udržiavať svoje ruky čisté častým umývaním rúk
- dávať pozor na dotýkanie sa očí a genitálií
- vyhnúť sa orálnemu sex
Ako zabrániť návratu herpesu – oparu
Na záver vám ponúkneme ešte zopár rád, pomocou ktorých by ste mali byť schopní zabrániť alebo aspoň výrazne zredukovať frekvenciu výskytu nepríjemných oparov:
-
- Znížte si telesné pH
- HSV vírusy obľubujú teplé, vlhké a kyslé prostredie. Ak sa u vás herpes často opakuje, je to možno aj v dôsledku vášho príliš nízkeho pH, čomu sa niekedy vraví acidóza.
Na neutralizáciu telesného pH vyskúšajte niektoré z nasledovných tipov:
- Konzumujte menej potravín s vysokým glykemickým indexom ako napríklad zemiaky, pečivo, cestoviny a ďalšie obiloviny, ktoré znižujú pH
- Zvýšte konzumáciu ovocia a zeleniny tak, aby tvorili približne 35% z vášho kalorického príjmu
- Vyhýbajte sa konzumácii potravín s vysokým obsahom nezdravých tukov a spracovaných potravín. Tie môžu ťahať pH vášho tela smerom dole
- Majte dostatočný príjem alkalizujúcich minerálov ako horčík, vápnik a draslík v strave, prípadne užívajte tieto minerály vo forme doplnkov stravy (mnohé z nich sa nachádzajú práve v ovocí a zelenine)
- Znížte príjem cukru a sladkostí, ako napríklad tie v sladených nealkoholických nápojoch alebo ďalšom nezdravom sladkom jedle
- Vyhýbajte sa vysoko fruktózovému sirupu vždy, keď sa to len dá.