Tento pocit už zažil asi každý z nás. Po preflámovanej noci sa zobudíte so suchom v ústach, boľavou hlavou a len matnými spomienkami na to, čo sa okolo vás dialo. V niektorých prípadoch sme šťastní, že naša myseľ spomienky radšej vytesnila, takéto stavy však pre vás vôbec nie sú prospešné a môže to mať skutočne závažné následky.
Ako vážne pôsobí nadmerné pitie alkoholu na váš mozog a celkovú fyzickú kondíciu, ktorá môže byť v niektorých prípadoch dokonca trvalá a nenávratná? Dozviete sa tu napríklad aj to, čo sa s vami deje počas toho, keď si nič nepamätáte.
Prechodná amnézia
Keď vypijete príliš veľa alkoholu, váš mozog v skutočnosti nezabúda, ale spomienky ani nevytvorí. Zabráni tomu veľké množstvo alkoholu. Nech teda vyvediete čokoľvek, nebudete si to pamätať. Ak chcete predsa len strate pamäti zabrániť, požiadajte niekoho, aby vám bol neustále v pätách a fotil každý váš výčin.
Poškodenie mozgu
Ak to s alkoholom preháňate pravidelne, okrem toho, že si nebudete nič pamätať, si môžete privodiť aj vážne poškodenie mozgu, z ktorého sa už tak ľahko nedostanete. Doživotne vás niekto bude musieť opatrovať. Dôkazom sú obete Korsakovho syndrómu.
Emócie
Alkohol funguje ako mocný násobič emócií. Prevažne pôsobí na tie negatívne. Alkohol sa vplyvom krvného obehu dostáva k mozgovej kôre a zabraňuje stabilnému a správnemu chodu neurotransmiterov. Mozgová kôra je zodpovedná za správne spracovanie myšlienok a emócií. Vlastne to znamená, že keď pijete smutní, dostanete sa ešte do väčšieho smútku. To isté platí napríklad pre agresivitu.