Smrti sa nebál, no zomrieť nechcel. Stephen Hawking prirovnal ľudí k elektronike.
Hoci presnú odpoveď na to, čo sa deje po smrti nikto nepozná, mnoho ľudí má na túto otázku inú odpoveď. Najmä prívrženci rôznych náboženstiev sa medzi sebou hádajú, čo sa s ľudskou dušou po smrti stane. O tejto téme sa rozpísal dokonca aj uznávaný vedec a fyzik Stephen Hawking vo svojej práci, ktorá vyšla až po jeho smrti.
Legendárnemu fyzikovi Stephenovi Hawkingovi už počas štúdií na Oxfordskej univerzite lekári v roku 1962 diagnostikovali amyotrofickú laterálnu sklerózu (ALS). Hawking v roku 2011 pre portál Guardian otvorene prehovoril o smrti. S vidinou smrti žil desiatky rokov, no na rozdiel od iných on sa jej nebál. V rozhovore však priznal, že hoci sa smrti nebojí, zomrieť sa neponáhľa. Génius však neveril na nebo ani na život po smrti. Jednoducho tieto teórie vlastnými názormi vyvracal. „Neexistuje žiadne nebo alebo posmrtný život, to je rozprávka pre ľudí, ktorí majú strach z tmy.“
Stephan Hawking zomrel v marci 2018
Za svojho života sa zaoberal hlavne otázkami vesmíru. S tým je často spájaná aj existencia Boha, a v súvislosti s tým aj posmrtný život. Tiež ste si niekedy dali otázku, čo sa s nami stane po smrti? Tak alebo onak, Stephen už teraz vie, čo sa po smrti deje.
„Každý môžeme veriť slobodne tomu, čomu chceme. A podľa môjho názoru je najjednoduchším vysvetlením, že Boh neexistuje. Nikto nestvoril vesmír a nikto neriadi náš osud. To ma vedie k presvedčeniu, že asi neexistuje ani posmrtný život. Myslím, že viera v posmrtný život je len planá nádej. Nemáme pre ňu žiadne platné dôkazy a odporuje to všetkému, čomu vo vede chápeme. Myslím, že keď zomrieme, obrátime sa na prach…,“ napísal otvorene vo svojej knihe Hawking.
Svet nepotrebuje tvorcu
Nie je žiadnym tajomstvom, že Hawking nepatril medzi veriacich. Vo svojej knihe z roku 2010 svoje názory aj prejavil: „Boh môže existovať, no veda môže vysvetliť svet bez potreby tvorcu.“ Okrem toho ľudí prirovnával k elektronike. „Mozog je ako počítač, ktorý prestane fungovať, keď jeho komponenty zlyhajú,“ napísal vo svojej knihe.
Jeden z najuznávanejších svetových vedcov, zomrel vo veku 76 rokov. Profesor skonal pokojne počas spánku doma v anglickom meste Cambridge. Ani choroba mu nezabránila vo významných vedeckých objavoch. Hawking pred rokmi varoval, že ľudstvo čelí vyhynutiu a ohrozuje nás hneď niekoľko aspektov. Zmena klímy, jadrové vojny či geneticky upravené vírusy. Medzi Hawkingovými poslednými odhadmi bolo, že ľudia majú pred sebou 100 rokov života na Zemi, ak vôbec budeme mať toľko šťastia.
Súhlasíte s ním? Alebo ste presvedčení, že smrťou to nekončí?