Nižšie uvedené signály, ktoré vaše telo vydáva, vám pomôžu napomôcť zistiť, aké problémy vám hrozia a ktoré vitamíny vám chýbajú najviac. Všetko, čo musíte urobiť, je stúpnuť si pred zrkadlo a pozorne sa prezrieť.
V tomto článku sa dozviete, ako svoju hladinu vitamínov doplniť, bez toho, aby ste si poškodili zdravie.
Strata vlasov
Nedostatok vitamínu B7 (biotín), ktorého príčinou môže byť okrem iného nadmerná konzumácia surových vajec. Ich bielky totiž obsahujú látku zvanú avidín, ktorá telu bráni v trávení biotínu.
Čo robiť?
Pre zvýšenie hladiny vitamínu B7 jedzte viac mandlí, sóje, zemiakov (pečených či varených) a banánov.
Kŕče
Časté kŕče znamenajú, že vám chýba vápnik, horčík a draslík. K tomu môže dôjsť napríklad vplyvom nadmernej fyzickej záťaže pri športe, pretože keď sa potíte, opúšťa vaše telo rad minerálov vrátane vyššie zmienených.
Čo robiť?
Jedzte orechy (napr. mandle alebo lieskové orechy), tekvicu, banány a jablká.
Vyrážka na tvári
Opäť nedostatok vitamínu B7. Naše telo si uchováva zásobu vitamínov A, E, K a D, ktoré sú rozpustné v tukoch, avšak vitamíny B je potrebné neustále dopĺňať.
Čo robiť?
Okrem doplnkov stravy, ktoré môžete zakúpiť v lekárni, môžete hladinu biotínu zvýšiť tiež jednoducho pozmenením svojho jedálnička. Jedzte viac húb, zemiakov, syra, varených vajec, špenátu a karfiolu.
Necitlivosť pier
Nedostatok potravín bohatých na vitamíny B6, B12 a B9 (kyselina listová). Tieto vitamíny ovplyvňujú zdravú tvorbu krviniek, ktoré sú nevyhnutné pre prenášanie kyslíka v tele.
Čo robiť?
Jedzte viac fazule, citrusov, morských plodov a hydiny.
„Pupienky“ na bokoch a rukách
Tieto pupienky pripomínajúce akné sa objavujú v dôsledku nedostatku vitamínov A, D a mastných kyselín.
Čo robiť?
Skúste obmedziť príjem transmastných kyselín. Jedným zo spôsobov, ako to možno docieliť je, že budete jesť viac morských rýb, ako je napríklad losos, alebo orechy. A nezabúdajte ani na vitamín A, ktorý sa nachádza predovšetkým v zelenine ako mrkva alebo červená paprika.
Zažltnuté očné bielky
Nedostatok vitamínu B12.
Čo robiť?
Zahrňte do svojho jedálnička viac zdrojov vitamínov. Vitamín B12 sa hojne vyskytuje v hovädzej a kuracej pečeni, mlieku, lososovi, tuniakovi alebo baranine.
Poškodené zuby
Nedostatok vitamínu D. Výskumy ukázali, že u ľudí, ktorí týmto nedostatkom trpia, sa často vyskytuje tzv. zápal zubov.
Čo robiť?
Pre zdravie vašich zubov je nesmierne dôležitá strava bohatá na vápnik, fosfor a vitamín D. Jedzte mliečne výrobky, hnedú ryžu, paradajky, fazuľu, ryby, citrusy a hrozno.
Popraskané kútiky úst
Nedostatok zinku a železa, ktoré je obsiahnuté hlavne vo vitamínoch B2, B3 a B12.
Čo robiť?
Skúste jesť viac hydiny, rýb (losos), vajec, fazule a orechov. Tieto potraviny ďalej odporúčame miešať so zeleninou, pretože vitamín C nám pomáha bojovať proti zápalom a zlepšuje trávenie železa.
Je dôležité mať na pamäti, že všetky tieto signály vám naznačujú, že trpíte nedostatkom vitamínov, ktoré možno však získať len zmenou stravy. Niekedy sa však tiež môže stať, že tieto signály s nedostatkom vitamínov nemajú vôbec nič spoločné a poukazujú na úplne iný problém.
Akné môže byť napríklad spôsobené alergickou reakciou a necitlivosť končatín môže zase znamenať zdravotné problémy s krkom. Preto by ste mali situáciu vždy pre istotu prebrať s lekárom.