Táto aktivita vás vraj urobí ďaleko šťastnejší, než akýkoľvek majetok na svete!

Ako byť šťastným?
Ako byť šťastným?

Na čo využívate svoje našetrené úspory? Ak si za ne kupujete najnovšiu elektroniku alebo módne oblečenie, možno to nie je ten najlepší spôsob!

Ľudia si kupujú veci preto, aby ich urobili šťastnými.

Prečo niekedy zamierime do obchodu s odhodlaním, že urobíme veľký nákup? Podľa niektorých vedcov to nie je ani tak preto, že by sme si chceli kúpiť nové veci, ale preto, lebo nás nákup urobí šťastnejšími. S každým novým nákupom sa cítime lepšie a sme spokojnejší. Avšak táto spokojnosť priamo úmerne hodnote či potrebe daného predmetu upadá, nakoľko takáto radosť nevydrží večne. Podľa štúdií si totiž na novú vec rýchlo zvykneme a začneme vyhľadávať niečo nové, väčšie, drahšie. Tým začíname nekonečný cyklus.

Profesor psychológie, doktor Thomas Gilovich z Cornellovej univerzity v New Yorku však prišiel na lepší spôsob, ako zostať šťastným po dlhšiu dobu.

A to je cestovanie!

Profesor Gilovich zistil, že rovnaké šťastie, aké prežívame pri kúpe nových vecí a predmetov, prežívame aj vtedy, keď cestujeme po rôznych zaujímavých destináciách a miestach. Čo je ale najdôležitejšie, je fakt, že šťastie, ktoré si navodíme nákupom, klesá v priebehu času, no cestovanie a následne spomienky na pekný výlet nám ostávajú v mysli ešte veľmi dlho a vyplavujú tak do organizmu oveľa viac endorfínov – hormónov šťastia, a to aj dlho po tom, ako sme sa vrátili z ciest domov.

Okrem výletov a ciest za poznávaním či dobrodružstvom, nám podobný efekt dokážu spôsobiť aj rôzne príjemné špeciálne rodinné udalosti (svadba, promócie, narodenie dieťaťa), ale aj učenie sa novým zručnostiam alebo tiež extrémny šport – to všetko sú ideálne zdroje šťastia pre každého z nás.

Takže ak ešte neviete čo robiť do konca leta, vyberte sa na nejaký zaujímavý výlet, ideálne s vašim partnerom či kamarátmi.