Vaša umývačka či práčka zapácha? Tieto lacné domáce prípravky ich spoľahlivo vyčistia!

Zle vyčistená práčka môže prenášať zápach aj na vyprané prádlo.

Zapáchajúca práčka - ako vyčistiť práčku a umývačku
Zapáchajúca práčka - ako vyčistiť práčku a umývačku

Aj v prvotriedne upratanej domácnosti sa čas od času môže vyskytnúť nepríjemný problém – umývačka, práčka alebo napríklad chladnička, sú nevábne cítiť. Ako sa s tým vysporiadať?

Prevádzka domácnosti, respektíve jej údržba, je nekonečný príbeh. A aj keď svedomito a pravidelne upratujete, občas sa jednoducho stane, že vám pri otvorení niektorého pomocníka z radov bielych spotrebičov doslova „dá cez nos“ nepríjemný pach.

Každý spotrebič potrebuje pravidelnú údržbu, a zvlášť tie, ktoré pracujú s vodou a dochádza u nich k zanášaniu vodným kameňom a najrôznejšími nečistotami, sú k prípadnému zápachu náchylnejšie.

Ako na „voňavú“ práčku?

Dôvodom zápachu práčky sú často baktérie a plesne, pre ktoré je vo vlhku ideálne prostredie. V tom, prečo sa ale premnožili zrovna vo vašej práčke, hrajú úlohu ešte ďalšie faktory. Pes môže byť zakopaný napríklad v častom praní na príliš nízkej teplote či v nevetranom a vlhkom prostredí, kde máte práčku umiestnenú. Môže v tom byť aj nejaký zádrhel, možno usadenina v mieste pripojenia odpadovej hadice – odtiaľ sa baktérie tiež môžu šíriť.

Pomoc je celkom jednoduchá. Budete potrebovať tri litre octu a dva balíčky kyseliny citrónovej. Oboje zmiešajte, nalejte do práčky. Pustite cyklus na 90 °C. Program nechajte bežať, ale nenechajte dokončiť – aby nedošlo k vypúšťaniu roztoku. Horúci roztok nechajte v práčke pôsobiť najlepšie cez noc. Potom opäť zapnite a postup s vypnutím práčky pred vypúšťaním ešte raz zopakujte. Znovu nechajte niekoľko hodín pôsobiť, potom program nechajte dokončiť.

Zapáchajúca práčka - ako vyčistiť práčku a umývačku

Aj nádržku na prací prostriedok a tesnenie udržujte v čistote

Opäť zmiešajte tri litre octu a dva balíčky kyseliny citrónovej. Nádrž na prášok do neho na niekoľko hodín ponorte. Vnútorné priestory nastriekajte roztokom Sava a teplej vody v pomere 1:1 a vydrhnite kefkou na zuby. Rovnakými prostriedkami vyčistite aj gumové tesnenie, miesto kefky vám môže dobre poslúžiť aj starý uterák.

Pre budúcnosť sa snažte stavov, kedy si práčka povie o servis nepríjemným zápachom, vyvarovať. Usadzovaniu kameňa zabraňujú špeciálne zmäkčovače vody. Proti baktériám, zápachu aj vodnému kameňu preventívne pôsobí aj používanie octu miesto aviváže. Raz za mesiac potom po pracom cykle vystriekajte bubon práčky opäť roztokom Sava, nechajte pár hodín pôsobiť a opláchnite krátkym cyklom.

Po praní nechávajte dvierka práčky otvorené, vyprané mokré prádlo po skončení prania ihneď vyťahujte.

Čo keď páchne umývačka?

Aj umývačka vás môže občas prekvapiť nepríjemným zápachom, napríklad kvôli znečistenému filtru. Keď už problém nastane, na jeho odstránenie vám tiež pomôžu doma bežne dostupné prostriedky – jedlá sóda, ocot či kyselina citrónová. V prípade, že máte po ruke jedlú sódu, vložte do spodnej časti umývačky plnú šálku, trochu môžete dať aj do nádobky na umývací prostriedok a spustite oplach.

Zapáchajúca práčka - ako vyčistiť práčku a umývačku

Ak vyskúšate ocot, nalejte pohárik (5 ml) do nádržky na umývacie tablety, následne tri šálky na dno umývačky. Zapnite dlhší program, ktorý umýva na vysoké teploty. Kyselina citrónová zaberie, keď najprv pustíte umývačku naprázdno, potom čo sa po predpraní vypustí, nasypte dovnútra 20 gramov kyseliny. Počas čistenia sa uvoľňuje silný umývací prostriedok. Ten zbaví vnútro mastnoty, nečistôt i usadenín.

Nezabudnite saponátom dôkladne vyčistiť dvierka a spodnú časť, kde sa usadzuje prach. Čas od času si starostlivosť zaslúžia aj koše, ktoré jednoducho umyte vo vani v octovej vode. Myslite aj na tesniace gumy a otočné ramená. Raz za rok nechajte inštalatéra prezrieť spodnú časť pod filtrom – môžu tu byť usadené zvyšky jedla, ktoré sú často zdrojom silného zápachu.

Aj chladnička bude ako nová

Dôvodov, prečo chladnička nevonia, je hneď niekoľko. Môže to byť jednak kvôli pokazenej potravine, ale aj aromatickému pokrmu v neuzavretej nádobe. Veľmi častou príčinou je ale špinavý či upchatý odtokový kanálik. Ak sa teda objaví zápach, je nevyhnutné dôkladné upratovanie, vrátane vyčistenia spomínaného kanálika.

„Pravidelne tiež kontrolujte stav zásob. A najmenej raz za mesiac by ste mali chladničku prebrať a vyhodiť všetko, čo do nej nepatrí. Navyše raz týždenne chladničku umyte vlažnou octovou vodou,“ radí František Adamec z firmy Mc Tree, ktorá je výhradným dovozcom značky Liebherr.