Ako sa chrániť pred útokom agresívneho psa: Tieto veci vám môžu zachrániť život

Ako sa chrániť pred útokom agresívneho psa? LajfHeky
Ako sa chrániť pred útokom agresívneho psa? LajfHeky

Stretnutie s agresívnymi a nebezpečnými psami môže v niektorých prípadoch skončiť skutočne tragicky. Správna ochrana a forma útoku je v tejto nebezpečnej situácii nevyhnutná.

Čo radí špičkový vojenský odborník na prežitie?

Bývalý vojenský dôstojník amerického námorníctva Clint Emerson má niekoľko základných rád a tipov, ako správne reagovať v okamihu, keď pes zaútočí. Podľa špičkového odborníka na prežite v akýchkoľvek podmienkach, je dôležité ako štít použiť čokoľvek, čo má človek po ruke, napríklad bundu, kabelku alebo dáždnik. Útok psa takto presmerujete od vlastných končatín práve na neživé predmety.

Ak je na to čas, mikinu či iný odev by ste si mali omotať okolo zápästia, v prípade pohryznutia tým ochránite životne dôležité miesta. Poloha rúk je pri bránení skutočne dôležitá, ľudia majú často tendenciu zdvihnúť ich hore na ochranu tváre a krku. Treba si však zapamätať, že vnútorná strana rúk by mala smerovať k telu, predlaktie smerom k agresorovi. Ochránite tak krk aj spomínané zápästia.

Žiaden očný kontakt

Keď k vám beží rozzúrený pes, mali by ste zachovať pokoj. Rýchlo sa rozhodnite a konajte. Pokiaľ budete panikáriť a začnete sa mykať, psa to ešte viac rozzúri a zaútočí ešte silnejšie.  Pozerajte sa na zem, nehľaďte mu do očí a buďte pokojní. „Keď sa do vás zahryzne, skloňte ruku a trochu s ňou trhnite. To je pre neho povel, aby sa stiahol a pustil,“ hovorí Stanton.

Ďalšiu metódu musíte použiť čo najrýchlejšie. Pokiaľ vyjde, neutrpíte žiadne zranenie. Zdvihnite ruky nad hlavu a zakričte čo najhrubším a najsilnejším hlasom, ale nekričte od strachu.

Postupne ustupujte

Lepšie ako bezhlavý útek, ktorý vedie len k útočeniu, je pomalý ústup. So psom stále komunikujte bez priameho očného kontaktu.

Schúľte sa do klbka

Ak sa nedokážete psovi ubrániť , otočte sa mu chrbtom. Prikrčte sa, ohnite chrbát, ruky pritisnite k telu a schúľte sa do obranného klbka.

Ako radí skutočný odborník, snažte sa dať psovi svojim postojom a pohybmi najavo, kto je v súboji alfa samec. Ľahšie sa síce hovorí, ako koná, no skúste neprepadnúť panike a zachovať si chladnú hlavu.