Úvod Tipy a Triky Dôvody, prečo KOMÁRE jedného človeka štípu a iného sa ani nedotknú. Naučte...

Dôvody, prečo KOMÁRE jedného človeka štípu a iného sa ani nedotknú. Naučte sa, ako na nich!

Existuje nejaké vysvetlenie, prečo si na niektorých ľuďoch komáre pochutia viac ako na ostatných?

Aj vy ste obľúbeným terčom komárov? Potom to poznáte – len čo sa trochu oteplí, ste pre otravný hmyz doslova ako na dennom menu. Pritom iných ľudí komár uštipne sotva raz za celé leto. Existuje nejaké vysvetlenie, prečo si na niektorých ľuďoch komáre pochutia viac ako na ostatných? Je niekoľko faktorov, ktoré určia to, koho si komáre vyberú za svoju najbližšiu obeť. Takmer všetky z nich sú však mimo vašej kontroly.

Podľa čoho si komáre vyberajú ľudí?

Dych

Asi nie je žiadnym tajomstvom, že komáre ľudí vyhľadávajú podľa našej vône. Keďže baktérie na našej pokožke sa rôznia, každý z nás “vonia” trochu inak. Zjednodušene povedané – niektorí voniame lepšie a iní horšie.

No za náš zápach nie sú zodpovední len naši mikroskopickí kamaráti na pokožke. Komáre priťahuje aj oxid uhličitý v našom dychu a najradšej majú ľudí so zvýšenou fyzickou aktivitou, keďže produkujú najviac oxidu uhličitého.

Dych

Komáre majú v obľube “lepkavých” ľudí

Váš pot obsahuje niekoľko zložiek, ktoré majú komáre v obľube. Z nich najpríťažlivejšou je kyselina mliečna. Čím viac sa potíte, tým ste pre komáre atraktívnejší. Dôkazy poukazujú tiež na to, že starší pot je pre nich oveľa lákavejší ako pot čerstvý.

To je tiež dôvod, prečo s narastajúcim časom od poslednej sprchy zároveň narastá aj frekvencia uštipnutia komárov.

Komáre majú chuť pre isté typy baktérií

Baktérie sa nenachádzajú iba v našich črevách, ale doslova na celom tele, čomu sa odborne hovorí mikrobióm. Každý z nás má však na sebe o niečo odlišné baktérie. No a niektoré z nich komáre odpudzujú a iné zase priťahujú.

Štúdia z roku 2011 ukázala, že vo všeobecnosti ľudia s väčším objemom baktérií na pokožke bývajú pre komáre atraktívnejšie. Uvedená štúdia sa zameriavala na baktérie na chodidlách. Preto, ak zvyknete mať nábeh na zápach nôh, potom s veľkou pravdepodobnosťou budete aj lákavejší cieľ pre komáre.

Baktérie

Komáre milujú konzumentov alkoholu

Ak ste si doteraz mysleli, že alkohol komáre odpudzuje, tak je to presne naopak. Ide o pomerne zlú správu pre milovníkov vína, piva či iného alkoholu.

Štúdia z roku 2002 potvrdila, že s narastajúcim obsahom alkoholu vo vašom potu a dychu, sa zvyšuje aj vaša atraktivita pre komáre.

Komáre uprednostňujú krvnú skupinu “0”

Ďalšia štúdia vykonaná v roku 2013 dospela k záveru, že komáre štípu výrazne častejšie ľudí s krvnou skupinou “0”. Najmenej to bola krvná skupina “A”.

Skupiny “B” a “AB” sa nachádzali niekde uprostred na stupnici atraktívnosti. Prečo je tomu tak, to sa zatiaľ ešte nevie.

Krvná skupina

Bežali ste a zadýchali ste sa?

Ak zhlboka dýchate a vydychujete veľa vzduchu, komáre sú hneď pri vás. Milujú oxid uhličitý a identifikujú podľa neho to, kde sa ich “potrava” nachádza a ochotne vďaka tomu vyliezajú z úkrytov.

Nedostatok vitamínov

Môže za tým byť aj to, že vám chýba kľúčový vitamín. Ako naznačujú niektoré štúdie, látka zvaná tiamín, alebo vitamín B1, by ich mala odpudzovať a ak ju cítia vo vašej krvi, v podstate im zapácha. Jej nedostatok však má presne opačný účinok.

Nedostatok vitamínov

Genetika

Do určitej miery za to môže aj genetika a môžete mať tú smolu, že sa narodíte s takými génmi, že budete komáre priťahovať. Napríklad ak vylučujete viac cholesterolu, keď sa potíte. Nemusíte mať ani problémy s vysokým cholesterolom, jednoducho ho vaše telo takto môže spracovávať.

A ako sa komárom brániť?

Jedným z riešení, ako sa strániť komárov, je používanie klasických komerčných repelentov. Tie však obsahujú škodlivé chemikálie, ktoré môžu škodiť, a to hlavne deťom. Medzi ich nežiaduce účinky patrí napríklad ovplyvňovanie nervového a endokrinného systému.

Ďalej to môžu byť vyrážky na koži, nevoľnosti, problémy s koncentráciou a bolesti hlavy.

Vyvarujte sa prevažne chemickým látkam ako je permethrin.

Poznáme však aj prírodné alternatívy, ktoré nájdete na nasledujúcej strane! Pokračujte.Ako sa zbaviť komárov

Tu je pár prírodných alternatív:

1. Zmiešajte eukalyptový éterický olej s iným olejom (napríklad slnečnicový) v pomere 1:10 a touto olejovou zmesou si natrite pokožku (nie je to určené k priamemu slnku). Nie je to síce najpríjemnejší pocit, no výsledok je viac ako dobrý.

2. Na záhrade alebo balkóne si vysaďte levanduľu, ktorá komáre prirodzene odpudzuje. Ďalej, podobne ako v predchádzajúcom bode, môžete levanduľový éterický olej zmiešať s iným olejom.

3. Vhoďte do táborového ohňa pár lístkov tymiánu a tiež si natrite zmes tymiánového a bežného oleja na pokožku.

4. Konzumácia vitamínu B1 funguje ako dobrý prírodný odpudzovač komárov.

5. Ďalším olejom s preukázanými odpudivými vlastnosťami na komáre je olej z čajovníka. Aplikuje sa na pokožku aj s pomocou bežného oleja.