Ako ochladiť byt bez klimatizácie

Klimatizácia

Tento nápad je revolúciou v chladení interiéru bez klimatizácie! Pokiaľ na ňu nemáte alebo sa obávate jej škodlivosti, vyriešte to inak. Stačí si zohnať len 6 klasických PET fliaš. A čo s nimi urobíte? Pár jednoduchých vecí!

Tip na domácu klimatizáciu

Zvládnuť veľké horúčavy nemusí byť jednoduché. Ideálne je zapnúť si klimatizáciu a nechať všetko na nej, však? Nie každý ale klimatizáciu má a nie každý ju tiež chce, nakoľko mnoho ľudí na ňu nemá peniaze a rad ďalších zase hovorí o zdravotných problémoch, ktoré môže prinášať. Rôzne po internete síce nájdete návody ako interiér ochladiť, ale žiadny sa rozhodne nevyrovná tomuto. Ten možno označiť za niečo skutočne revolučného.

Čo budete potrebovať? 6 PET fliaš!

Základom tohto postupu je mať k dispozícii 6 PET fliaš. Ak ich nemáte, môžete ich kúpiť v obchode, nápoj vypiť a potom ste pripravení na to, zvládnuť horúčavy bez klimatizácie. Ďalej si pripravte už len niekoľko doplnkov, a to:

    • kus kartónu
    • ostrý nôž
    • sťahovaciu a lepiacu pásku
    • silikónové lepidlo

Poslednou vecou, ktorú budete potrebovať, je ventilátor. Predpokladáme, že ten doma určite máte a v horúcich dňoch ho používate. Tento postup vám ukáže, ako jeho chladenie môže byť ešte efektívnejšie.

Domáca klimatizácia

Pripravte si fľaše

Máte pripravené PET fľaše? Ak áno, najprv odrežte ich hornú časť, ktorú budete potrebovať. Ideálne je rezať hneď pri etikete, čím zaistíte stále rovnakú a tiež správnu dĺžku. Ďalej u daných fliaš tiež odskrutkujte viečko.

V tej chvíli máte k dispozícii 6 rovnakých kusov odrezaných špičiek PET fľaše. A čo s nimi?

Pripravte si kartón

Teraz vezmite kartón, alebo iný kus tvrdého papiera. Na neho nakreslite kruh, ktorý by mal presne zodpovedať priemeru vrtule vášho ventilátora. Tento kruh následne vyrežte z kartónu, poprípade ho môžete aj vystrihnúť. Myslite na to, že veľmi dôležitá je predovšetkým správna veľkosť. Ďalej vezmite jednu PET fľašu a začnite ju do daného kruhu postupne obkresľovať.

Domáca klimatizácia

Malo by sa vám ich zmestiť všetkých 6. Snažte sa, aby boli rozložené pokiaľ možno symetricky a nikdy neboli príliš veľké medzery. Následne aj tieto kruhy vyrežte. V tej chvíli máte k dispozícii guľatý kus kartónu, v ktorom je 6 dier, ktoré presne zodpovedajú rozmerom PET fľaše.

Teraz vytvorte unikátnu konštrukciu!

Čo teraz? Máte všetko pripravené a tak sa môžete pustiť do toho, že budete do samotných malých otvorov v kruhu umiestňovať vaše PET fľaše. Tie tu následne zafixujte najprv pomocou lepiacej pásky a potom aj pomocou lepidla. Vašim cieľom je zabezpečiť, aby v danom priestore nielen dobre držali, ale aby všetko dokonale tesnilo. Túto časť naozaj nepodceňujte, pretože musíte myslieť na to, že prúd vzduchu bude celkom silný a tak je na mieste, aby fľaše v kartóne držali. Keď to máte, nechajte lepidlo zaschnúť a potom skontrolujte, či všetko drží presne tak, ako by držať malo.

Domáca klimatizácia

Umiestnite na ventilátor

Teraz máte všetko pripravené na to, aby ste svoju konštrukciu z fliaš a tiež kartónu umiestnili priamo na ventilátor. K tomu použite sťahovacie, teda takzvané elektrikárske pásky. Tie sú dobrým pomocníkom v tom, ako zabezpečiť, aby dané uchytenie bolo skutočne maximálne pevné. Vašu konštrukciu umiestnite na ochrannú mriežku ventilátora, ktorá tu musí kvôli bezpečnosti bezpodmienečne byť. Toto si musíte zapamätať!

Teraz už stačí len vyskúšať!

Zapnite ventilátor a uvidíte, ako efektívne táto jednoduchá vec funguje. Vďaka tomuto prúdeniu dôjde k tomu, že sa vzduch dokáže výraznejšie ochladiť a von tak vychádza iba studený. Nie teplý, ako je to pri ventilátore bez daného nástavca. Okrem tohto pozitíva nezabúdajte aj na ďalšie plus, ktorým je to, že ventilátor môžete nastaviť do požadovanej polohy a PET fľaše lepšie usmernia prúd vzduchu. Budete tak chladiť presne to miesto, aké chladiť chcete.

Presný spôsob, ako na to, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu:

reklama

Nemáte zač 🙂