10 tipov na domáce BIELENIE ZUBOV, ktoré vás nezruinujú

Domáce bielenie zubov
Domáce bielenie zubov

Mnohí z nás snívajú o tom, ako mať Hollywoodsky perfektný úsmev, no nie každý si môže dovoliť ísť k zubárovi a podstúpiť procedúry, ktoré neraz vyjdú na stovky eur. Preto sa s vami dnes podelíme o 10 domácich spôsobov pre bielenie zubov, ktoré sú rovnako účinné, no zároveň lacné, jednoduché a úplne prírodné.

Jablká a mrkva

Kto by povedal, že ovocie a zelenina dokážu vaše zuby vybieliť? Je to ale skutočne tak. Okrem chrumkania jabĺčok a mrkvy, sú super účinné aj zeler alebo čerstvé jahody. Jablká vás zbavia žltého povlaku na zuboch, preto si robte každý deň jablkový rituál. Rovnako tak mrkvu si môžete dať večer miesto chipsov. Nielenže budete mať belšie zuby, ale tiež vďaka nej dostanete do tela betakarotén, po ktorom sa budete krásne opaľovať na horskom slniečku.

Aktívne (živočíšne) uhlie

Aktívne uhlie je jedným z najjednoduchších a najlacnejších spôsobov prírodného bielenia zubov. Vezmite jednu tabletu živočíšneho uhlia a rozdrvte ju na prášok. Ten potom naneste na zubnú kefku a umyte si zuby tak, ako to zvyčajne robíte.

Uvedenú procedúru vykonávajte 2 až 3 krát za týždeň.

Jablčný ocot a voda

Rozrieďte 1 čajovú lyžičku jablčného octu v pohári vody. Potom si s touto zmesou preplachujte ústa každé ráno predtým, než si klasickým spôsobom umyjete zuby.

Práškové mlieko a bežná zubná pasta

Mlieko v prášku vám pomôže získať krásne biele zuby a tiež uchovať ich zdravie. Naneste na zubnú kefku vašu bežnú zubnú pastu a primiešajte do toho trocha práškového mlieka. Následne si zuby obvyklým spôsobom umyte.

Odporúča sa opakovať to 2 razy do týždňa.

Morská soľ, citrónová šťava a zubná pasta

Zmiešajte v miske polovicu čajovej lyžičky morskej soli s trochou čerstvo vytlačenej citrónovej šťavy a malým množstvom bežnej zubnej pasty. Aplikujte túto zmes na zuby a nechajte ju pôsobiť zhruba 1 minútu. Potom si ústa dôkladne vypláchnite vodou.

Odporúča sa vykonať to 1 až 2 krát do týždňa.

Sóda bikarbóna na domáce bielenie zubov
Sóda bikarbóna na domáce bielenie zubov

Sóda bikarbóna a citrónová šťava

Naneste trocha sódy bikarbóny na vašu zubnú kefku a pridajte pár kvapiek čerstvej citrónovej šťavy. Podobne ako v predošlých prípadoch si pomocou tejto zmesi umyte zuby bežným spôsobom.

Nezabudnite však, že túto metódu nesmiete používať častejšie ako raz za týždeň, inak si môžete poškodiť zubnú sklovinu.

Kokosový olej

Kokosový olej je všestranný pomocník v starostlivosti o pleť, vlasy, zuby aj ústnu dutinu. Oproti olivovému oleju sa vám z neho neurobí zle.

Klasicky si vyčistite zuby, vypláchnite ústa, naneste kokosový olej na zuby a rozotierajte po sklovine. Tiež je prospešný ako pohlcovač baktérií, preto skúste každé ráno kokosový olej nechať rozpúšťať v puse aspoň 15 min a počas toho nepiť žiadne tekutiny. Olej obsahuje vitamín E, takže aj krásne upokojí ďasná.

Peroxid vodíka

Predtým, než použijete peroxid vodíka sa uistite, že nemáte príliš citlivé zuby. Ak je všetko v poriadku, namočte vatu alebo bavlnený tampónik do 3% roztoku peroxidu vodíka a jemne si nim potrite zuby. Tekutinu neprehĺtajte a po skončení si ústa poriadne vypláchnite vodou.

Podobne ako u sódy bikarbóny a citrónu, ani túto metódu nepoužívajte častejšie ako 1 až 2 krát za týždeň, inak si môžete poškodiť zubnú sklovinu.

Bylinky

Pre svieži dych, odstránenie povlaku a baktérií, sú skvelé aj bylinky. Napríklad mäta, bazalka alebo šalvia. Bylinky môžete len tak požuť. V kombinácii so zubnou pastou vyskúšajte tinktúru z klinčekov vylúhovaných v olivovom oleji.

Jahody na domáce bielenie zubov
Jahody na domáce bielenie zubov

Jahody

Vezmite zrelú jahodu a na tanieriku ju popučte lyžičkou alebo vidličkou. Takto vzniknutú „pastu“ naneste na zubnú kefku a niekoľko minút si ňou umývajte zuby. Pomôže vám zbaviť sa žltých škvŕn na zuboch a zároveň ich vybieli.

Daný postup opakujte niekoľkokrát do týždňa.

BONUS: Zubná pasta, soľ, sóda bikarbóna a citrónová šťava

V miske skombinujte čajovú lyžičku zubnej pasty, štipku soli, štipku sódy bikarbóny a 4 až 5 kvapiek čerstvej citrónovej šťavy. Túto „super kombináciu“ potom naneste na zubnú kefku a jemne si ňou umývajte zuby zhruba 5 minút. Rozdiel v belosti zubov uvidíte hneď po prvom použití.

Ide o veľmi účinnú metódu, ktorú však nesmiete použiť častejšie ako raz za 2 mesiace, inak si môžete poškodiť zubnú sklovinu.