Najlepšie kuchárske tajomstvá a triky Jamieho Olivera, ktoré vás skutočne inšpirujú

Najlepšie kuchárske tajomstvá a triky Jamieho Olivera. - LajfHeky
Najlepšie kuchárske tajomstvá a triky Jamieho Olivera. - LajfHeky

Určite ste to už zažili aj vy. Ste v reštaurácii, zachutí vám pokrm, nájdete si recept, pripravíte ho, ale už to nie je až tak dobré. Chyba nie je v ingredienciách, veď ste kúpili tie najlepšie. Tajomstvo spočíva v jednoduchých trikoch, ktoré používajú i šéfkuchári.

Ponúkame vám skvelé Jamieho kulinárske tipy, s ktorými sa z vás stanú majstri kuchári! Na konci nájdete aj Jamieho recept na najlepšie cesto na pizzu.

1. Keď robím polievku, najradšej ju potom aj v tom istom hrnci podávam,“ hovorí Jamie. Vyberte si teda nejaký hrniec primeranej veľkosti a nebudete sa potom zdržovať umývaním tanierov.

2. Vždy sa uistite, že používate naozaj čerstvé potraviny a zrelé ovocie i zeleninu. Keď budete variť z kvalitných ingrediencií, vychutnáte si tak maximálne ich chuť a nemusíte do jedla pridávať žiadne dochucovadlá.

3. Ak sa chystáte variť steaky, najlepšie ich je vybrať z chladničky hodinu predtým, než ich budete pripravovať. Ideálne je, aby mäso stálo hodinu v izbovej teplote. Ak by ste tak neurobili, zostalo by tvrdé a nemalo by tú správnu chuť.

4. Ak chcete dosiahnuť stredne prepečený steak, mali by ste si vybrať hrubšie mäso, než obvykle. Zachová si krásnu farbu a vnútri bude presne také, aké má byť. Hovädzie mäso by ste mali najskôr osmahnúť na panvici z každej strany, kým sa nevytvorí krásna zlatohnedá kôrka a nezavrú sa póry, ktoré ho udržia šťavnaté.

5. Zvyknite si dávať prezreté ovocie do mrazničky. Môžete ho potom použiť k rýchlej výrobe ovocných kokteilov – smoothies. Zmiešajte hrsť zmrazených malín s džúsom, 2 lyžicami jogurtu a kvapkou medu. Alebo vymyslite vlastné kombinácie podľa vašej chuti!

6. Ak vidíte, že mäso je príliš tučné aj po obrezaní tukových častí, pridajte k nemu ananás. Ananás nakrájaný na kúsky pohltí prebytočný tuk.

7. Ak chcete steak urobiť viac voňavý, existujú 3 spôsoby ako nato. Prvý: potrite steak plátkom cesnaku. Druhý: steak natrite maslom a tretí: pripravte si zmes aromatických bylín (rozmarín, oregano a tymián) a potrite nimi dôkladne mäso.

8. Ak chcete urobiť dokonalé chrumkavé americké zemiaky, najprv ich predvarte 10 minút vo vode. Následne ich umiestnite na plech, podlejte olivovým olejom, smotanou, vínnym octom či kačacou masťou. Nakoniec pridajte zmes obľúbených byliniek a pečte 50-60 minút na 180 stupňoch.

9. Majte v kuchyni vždy po ruke veľký výber korenia. Obyčajné jedlo potom v okamihu zmeníte vo výborný pokrm. Skúste napríklad toast s paradajkami a štipkou worcesterovej omáčky alebo toast s chilli nátierkou a miešanými vajciami.

10. Zeleninu si pred varením nakrájajte na malé kúsky. Zelenina tak bude voňavá a doba varenia sa zníži o 10-15 minút. Červená repa by sa mali soliť na začiatku varenia a také huby až na konci.

11. Neviete čo s paradajkami? Môžete ich usušiť, dať zmraziť, opiecť, urobiť z nich čalamádu, kečup, použiť ich do omáčky alebo si napríklad pripraviť koktejl Bloody Mary…

12. Ako dochutiť kurča alebo rybu? Je to prekvapivo jednoduché. Zmiešajte šľahačku, chilli a mätu a výborná omáčka je na svete!

13. Ak chcete z citrónu získať čo najviac šťavy, rolujte ho po rovnom povrchu a následne odšťavte.

14. Ak chcete aby vajíčka boli po vyšľahaní biele, robte to nad vodnou parou.

15. „Chápem, prečo si niektorí zaneprázdnení rodičia myslia, že vyprážané nuggety z fastfoodu sú tým najrýchlejším riešením pre večeru. Ale kúsok čerstvého lososa stojí relatívne málo a možno ho pripraviť za pár minút! Moja dcéra Poppy ho miluje a budú ho milovať i vaše deti,“ tvrdí Jamie.

16. Silný zápach pri varení cibule je všetkým známy. Ak tomu chcete predísť, treba cibuľu poriadne osoliť a znížiť plameň.

17. Ak chcete syru feta predĺžiť jeho trvanlivosť, stačí, ak pridáte koreniny, olivový olej. Ak chcete predĺžiť životnosť byliniek, mali by ste ich zabaliť do mokrej utierky a položiť do chladničky. Citrusové plody a paradajky by sa nemali dávať do chladničky, aby nestratili svoju chuť.

18. Nákup si vždy plánujte dopredu. Kupujte len to, čo naozaj nutne potrebujete. Jeden deň si napríklad upečte kurča, ďalší deň použite zvyšné mäso do tortilly a zo zvyškov uvarte poctivý vývar.

19. Ako urobiť výborné cestoviny tagliatelle doma? Stočte alebo položte na seba uvarené plátky lasagní a nakrájajte na tenké prúžky. Áno, je to takto ľahké!

20. „Nedávno som si znovu vybral sendvičovač. Neviem prečo, ale nejako som si toasty znova obľúbil. Ak ich dobre naplníte a upečiete dochrumkava, nemôžete šliapnuť vedľa,“ odporúča Jamie.

21. Tmavé banány môžete nakrájať na kolieska a nechať pri nízkej teplote piecť. Neskôr môžete upečené banány jesť ako zdravé čipsy alebo ich použiť do raňajkovej kaše.

22. Jamie Oliver odporúča mať doma mať týchto 5 základných ingrediencií: Olivový olej na varenie, Extra virgin olivový olej na šalát, vínny ocot, morskú soľ a korenie.

 

A ako špecialitu vám Jamie prezradí svoj recept na najlepšie cesto na pizzu:

Budete potrebovať:

1 kg hladkej chlebovej múky

650 ml vlažnej vody

4 lyžice olivového oleja

1 lyžička soli

1 lyžica cukru

14 g sušeného droždia

Ako na to?

1. Múku preosejte na dosku a pridajte soľ. V miske zmiešajte droždie s cukrom, trochou vody a olivovým olejom. Počkajte kým sa urobí kvások a primiešajte ho do múky.

2. Rukami spracujte hladké cesto, dajte ho do misky vysypanej múkou a prikryte vlhkou utierkou.

3. Cesto by malo minimálne hodinu kysnúť aby svoj objem zdvojnásobilo. Hotové cesto rozvaľkáme a pečieme pizze. Zvyšnú časť si pokojne môžete zamraziť.