Čistá práčka zaručuje čisté prádlo. Ale ako na čistenie práčky? Správne by ste ju mali čistiť každý mesiac, ale kto z nás to robí? Lenže špinavý stroj nikdy nemôže vyprať bielizeň skutočne dočista.
Položili ste si niekedy otázku, kam mizne všetka tá špina z oblečenia, keď sa vyperie? Iste, časť odtečie do odpadu, ale rozhodne nie všetko. Zvyšok sa usadzuje vo vnútri práčky a s ňou aj zvyšky pracieho prášku a aviváže. Nielen v bubne, ale v odtokovej hadici a na ďalších miestach. A špinavý stroj nikdy nemôže vyprať bielizeň skutočne dočista. To napokon tvrdí aj veľa televíznych reklám, ktoré sa v poslednej dobe vyrojili.
To však nie je jediný problém, ktoré práčky majú. Moderné prístroje sú veľmi náchylné na plesne, a to najmä v prípade, že máte doma vysokú vlhkosť. Plesne vedú k zápachom, ako v samotnom prístroji, tak aj na vašom oblečení. Aby bielizeň voňala a práčka dobre prala, treba sa o ňu starať.
Ako často čistiť?
Aj keď väčšina výrobcov odporúča čistiť prístroj raz za mesiac, rýchlym prieskumom medzi priateľmi a známymi zistíte, že to robí len málokto. Ďaleko skôr nájdete ľudí, ktorí práčku nečistili niekoľko rokov. Postup je dôležitý najmä v prípade, že práčka už zapácha a nepomáha utretie bubna ani najteplejší program. Niektorí naopak čistia práčku častejšie, než je nutné, našťastie väčšinu práce odvedú práčky samé.
A čím vlastne čistiť práčku? Pokračujte!
Než začnete, musíte sa rozhodnúť, aký typ čistiaceho prostriedku vlastne chcete použiť. Nejaký prírodný, ako je vínny ocot, alebo chemický typu bielidlo a komerčné čistiace prostriedky?
Ocot je netoxický a ľahko dostupný, s práčkou, ktorú ste nikdy nečistili, si poradí, keď k nemu pridáte jedlú sódu. Do priehradky na prací prášok nasypte pol hrnčeka sódy bikarbóny, oddiel pre plákanie naplňte octom. Dva hrnčeky octu môžete naliať priamo do bubna práčky. Ak použijete nejaký čistiaci prostriedok na báze chémie, postupujte podľa pokynov na štítku a dôsledne dodržujte dávkovanie.
Varovanie: Vyberajte vždy len jeden čistiaci prostriedok. Nikdy tieto produkty nemiešajte.
– Vyberte program na čistenie práčky. Pokiaľ ho vaša práčka nemá, zvoľte program na najviac znečistené prádlo s najvyššou teplotou
– Pridajte program na plákanie, ak to vaša práčka vie
– Miesto prášku použite zvolený čistiaci prípravok
– Zapnite práčku a nechajte ju prať. Ak nemáte špeciálny program na čistenie, počkajte, až sa bubon napustí vodou a práčku pozastavte. Ak ste ju nikdy nečistili, pokojne ju nechajte napustenú cez noc. Inak stačí pol hodinky. Zapnite a nechajte doprať
– Nemali by ste cítiť zápach použitých prostriedkov, ak áno, spustite ručne ďalší cyklus plákania.
Akonáhle prací cyklus skončí, vyčistite tesnenie okolo dvierok handričkou z mikrovlákna namočenou v octe. Opatrne skontrolujte, či sa niekde neskrýva pleseň. Ak áno, môžete siahnuť aj po silnejšom prípravku. Pokiaľ na prvý pohľad vidíte, že v tesnení je pleseň, vezmite handru, namočte ju do roztoku Sava a natlačte do tesnenia. Nechajte pôsobiť a nakoniec utrite.
Teraz je na rade filter, kde sa usadzujú vlasy, zvyšky nití a žmolky z bielizne
Všetko vyberte a nakoniec ho prepláchnite pod tečúcou horúcou vodou. Filter čistite pravidelne, približne každé tri mesiace. Ak si nie ste istí jeho umiestnením a manipuláciou s ním, pozrite sa do manuálu k práčke. Všetko je tam podrobne popísané.
Nezabudnite na dávkovač prášku. Ak to je možné, šuflíček vyberte. Pri každom praní sa tam totiž usadzujú zvyšky použitých prostriedkov, ktoré za nejaký čas pokryje čierna pleseň. Všetko opláchnite pod tečúcou vodou a umyte handričkou, octom či mydlovou vodou odstráňte zvyšky pracieho prášku, bielidiel a aviváže. Nechajte vyschnúť.
Upratovanie zakončite celkovým otrením práčky octom, vrátane utretia ovládacieho panelu čistiacim roztokom. Nakoniec použite suchú handričku z mikrovlákna na osušenie a vyleštenie povrchov.
Denná starostlivosť
Ak zahájite čistenie práčky, uľahčite si prácu ľahkou dennou starostlivosťou, aby ste zabránili hromadeniu nečistôt a vzniku pachov. Po každom praní nechajte dvierka otvorené, kým vnútro práčky úplne nevyschne, tak zabránite vzniku plesní a húb. Len sa uistite, že sa dovnútra nemôžu dostať zvedavé deti či domáci miláčikovia.
Niektoré stroje majú západky, ktoré dokážu udržať dvere len pootvorené. Otrením a vysušením tesnenia okolo dverí zakaždým, keď doperie, zabránite hromadeniu nečistôt v tejto oblasti. Tiež vždy používajte správne množstvo pracieho prostriedku, tým znižujete vnútorné zanesenie práčky.