Nemáte poruke vývrtku? Testovali sme spôsoby, akými otvoríte víno

Predstavte si víkendový večer. Všetky starosti a povinnosti pracovného dňa sú za vami. Myšlienky o práci sa vám rozplývajú a chcete si urobiť pekný večer a k takému večeru neodmysliteľne patrí fľaša chutného vína. Zrazu však nastane problém. Nikde neviete nájsť vývrtku aby ste dokázali odstrániť zátku z fľaše. Čo teraz?

Zatlačenie korku dovnútra

wikihow.com
wikihow.com

Ak nejde von, nech ide dnu! Niekedy je ale problém zatlačiť korok dnu, kvôli tlaku vzduchu vo fľaši. V takom prípade je dobré korok prepichnúť nožom a následne ho zatlačiť, napríklad pomocou varechy, pera či fixky. Upozorňujeme však, že pri tejto metóde hrozí vystreknutie vína, takže prídete o nejaké to „decko“ a prípadne sa môžete tiež zašpiniť.

Kancelárske spinky

wikihow.com
wikihow.com

V prípade potreby otvorenia vína napríklad v kancelárii, môžu dobre poslúžiť aj obyčajné spinky na papier. Potrebujete dve spinky, ktoré rozložíte tak, ako je na obrázku. Podstatný je najmä spodný tvar spinky v tvare háčika. Podobne ako pri predošlej technike, zasuňte spinku dnu medzi fľašu a korok a keď sa bude háčik nachádzať pod zátkou, otočte ho, aby sa do nej mohol zapichnúť. To isté urobte aj s druhou spinkou na opačnej strane. Potom spojte vrchné časti spiniek dokopy, aby držali spolu. Následne stačí korok už len opatrne vytiahnuť. Možno bude vhodné použiť rukavice, aby sa vám drôt pri vyťahovaní nezarezával do ruky.

Kladivo a klince

wikihow.com
wikihow.com

Opatrne zatlčte malé klince do korku tak, aby tvorili rad s malými medzerami. Potom opatrne pomocou druhej strany kladiva vypáčte von korkovú zátku.

Topánka

wikihow.com
wikihow.com

Naozaj jednoduchý spôsob otvárania. Vezmete topánku, dnu vložíte víno. Podrážkou topánky udierajte o pevný, stabilný povrch, pričom držte víno v horizontálnej polohe. Vo fľaši sa začnú hromadiť bublinky kvôli rezonancii pri úderoch. Tým vzniká tlak, ktorý vytlačí korok z fľaše. Je dôležité dávať pozor na to, aby sme topánku s vínom otočili do zvislej polohy skôr, než korok vypadne.

Drôt a kliešte

wikihow.com
wikihow.com

Budete potrebovať niekoľko centimetrový kus oceľového drôtu a kliešte. Na drôte zahnite pomocou kliešťov posledný centimeter do uhla približne 30 stupňov. Teraz opatrne zatláčajte drôt do fľaše medzi hrdlom fľaše a korkom. Keď sa drôt dostane až pod zátku, opatrne ju ohnutým koncom podoberte a vytiahnite von.

Vreckový nožík

wikihow.com
wikihow.com

Čepeľ noža by mala byť dostatočne malá, aby sa mohla dobre zapichnúť do korku. Niektorí ľudia odporúčajú použiť nôž s vrúbkovaným ostrím. Po zapichnutí noža do zátky, ním opatrne otáčajte raz do ľavej, raz do pravej strany a jemným ťahaním dohora zátku postupne uvoľňujte. Ak ste zapichli nôž veľmi nakrivo, dajte pozor aby ste netlačili čepeľou na hrdlo fľaše. V takom prípade by sa mohlo stať, že by ste sklo roztrieštili a mohli by ste sa poraniť.

Kliešte a skrutka

wikihow.com
wikihow.com

BONUS: Kľúče

emefka.sk
emefka.sk

Jedna z najviac dostupných metód. Kľúčom sa snažíme preniknúť do korku a jemnými páčivými pohybmi ho dostať von. Tento spôsob je veľmi zdĺhavý a je tu tiež pravdepodobnosť, že korok rozmrvíte na kúsky, no hlavné je, že víno bude otvorené.