Úvod Starostlivosť o krásu Potrebujete zlepšiť svoju PLEŤ? Toto je šesť najlepších prírodných surovín, s ktorými...

Potrebujete zlepšiť svoju PLEŤ? Toto je šesť najlepších prírodných surovín, s ktorými to dosiahnete

To, čo jeme a pijeme, neovplyvňuje len našu hmotnosť či náladu, ale aj kvalitu pleti. Napríklad červené víno pomáha chrániť pokožku pred poškodením slnkom. Pleti pomáha aj čokoláda s vysokým podielom kakaa, granátové jablko či zelený čaj.

Správna starostlivosť o pleť zahŕňa 3 základné kroky – odlíčenie a čistenie, tonizácia, hydratácia. Pre dosiahnutie želaných účinkov je potrebné nájsť si každý deň pár minút ráno aj večer a vedieť, aké produkty používať. Vaša pleť sa vám za to poďakuje.

Najlepšie suroviny na pleť

Kokosový olej

Výhody: Hydratácia, protizápalové účinky.

Nedávny výskum ukazuje, že panenský kokosový olej potláča niektoré prirodzené zápalové procesy v tele a zároveň pokožku vyživuje. Mnoho ľudí miluje produkty z kokosového oleja, ktoré pomáhajú bojovať proti suchým alebo svrbiacim kožným ochoreniam, ako sú ekzémy a lupienka. Odporúčame pokožku ošetrovať kokosovým olejom každý večer pred spánkom, nenechávať ho však vždy pôsobiť počas celej noci.

Zelený čaj

Výhody: Ochrana pred slnkom, proti starnutiu.

Spojenie medzi pitím zeleného čaju a zlepšeným zdravotným stavom je preukázané už niekoľko rokov, ale môže tiež pomôcť vašej pleti. Zelený čaj má dobré výsledky, pokiaľ ide o ochranu pred fotoprotekciou a proti starnutiu. Tzv. polyfenoly v zelenom čaji majú antioxidačné vlastnosti a upokojujúce schopnosti, ktoré pomáhajú liečiť pokožku poškodenú slnkom.

Zelený čaj na pleť

Ovsené vločky

Výhody: Protizápalové účinky, úľava od ekzému.

Ovsené vločky obsahujú protizápalové látky nazývané avenanthramidy. Majú tiež hydratačné beta glukány a škroby. Z toho dôvodu sú ovsené kúpele tak účinné proti ekzémom a vyrážkam.

Bambucké maslo

Výhody: Protizápalové účinky, proti svrbeniu.

Bambucké maslo je zložkou v mnohých prípravkoch na čistenie pleti. Pokožku účinne hydratuje, pretože obsahuje mastné kyseliny. Tieto živiny majú upokojujúci a protizápalový účinok pre našu kožu. Dokonca sa má za to, že bambucké maslo je najúčinnejšie pre liečbu ekzému.

V rámci klinických štúdií bolo preukázané, že po podávaní tohto masla boli výsledky znateľné už za dva týždne.

Sója

Výhody: Inhibuje pigmentáciu, zlepšuje produkciu kolagénu.

Sójové bôby obsahujú rôzne chemikálie na báze rastlín, ktoré ovplyvňujú kožu. Medzi nimi sú antioxidanty, mastné kyseliny a izoflavóny. Strukoviny tiež produkujú estrogény alebo fytoestrogény, ktoré zlepšujú kožné stavy súvisiace s menopauzou.

Jedným z dôvodov, prečo sa domnievame, že sa ženská pleť pri menopauze zhoršuje, je zníženie estrogénu. Ukázalo sa, že topické estrogény pomáhajú znižovať pigmentáciu vyvolanú UV a môžu zlepšiť syntézu kolagénu. Sója nebude ponúkať tak silné výsledky ako retinoidy, ale je to ďalšia možnosť pre ľudí, ktorí sa snažia túto situáciu riešiť. Izoflavóny v sóji tiež ponúkajú ochranu pred slnkom.

Sója pre zdravú pleť

Čajovníkový olej

Výhody: Anti-mikrobiálne

Bylinný liek získaný z listov čajovníka má antimikrobiálne a protizápalové účinky, ktoré pomáhajú v boji s radom baktérií a húb. Skutočnosť, že olej z tea tree pomáha v boji proti baktériám poháňaným akné znamená, že môže pomôcť znížiť zápalové typy škvŕn – od jemných pľuzgierov až po zápalové ružové “pupáky”. Lokálna liečba však nemá veľký účinok proti hlbokému cystickému akné.