Poznáte tekuté tapety? Kreatívny nápad do vašej domácnosti, skvelý na rýchle opravy!

Tekuté tapety
Tekuté tapety

Tekuté tapety sa stávajú čoraz obľúbenejšími, pretože práca s nimi je podstatne jednoduchšia, než u bežných tapiet. Vyzerajú vo výsledku vždy krásne.

Za pôvodom tekutých tapiet sa musíme pozrieť do ďalekého Japonska. Tam tento druh ochrany povrchu stien domu používajú už takmer 400 rokov. Pôvodné receptúry na tekuté tapety sa do Európy rozšírili práve zo zeme svojho vzniku, z Japonska. Čo si máte vlastne pod názvom tekutej tapety vôbec predstaviť?

Tekuté tapety

Tekuté tapety

Tekutými tapetami rozumieme suchú zmes, ktorú je možné po jej zmiešaní s presne daným množstvom vody nanášať na akúkoľvek pevnú plochu. Ich výhodou je ľahká manipulácia so zmesou, pretože nemusíte zložito premiestňovať lepidlo. Vedro so suchou zmesou ľahko prenesiete z miesta na miesto a rozmiešate v nádobe s vodou podľa návodu.

Tekuté tapety

Tekuté tapety

Tekuté tapety

Tekuté tapety

Ak patríte medzi alergikov na prach a roztoče či chemikálie uvoľňované do ovzdušia, môžete zajasať. Tekuté tapety sú vyrobené z prírodných, ekologických materiálov, ktoré doprajú vašim pľúcam skutočnú úľavu. Tekuté tapety neobsahujú žiadne pachy, ktoré sa vyskytujú napríklad u farieb alebo lepidiel na tapety, takže nielen pobyt v miestnostiach s tekutými tapetami, ale ani ich aplikácie, nie sú zdravotne škodlivé.

Tekuté tapety

Tekuté tapety

Tekuté tapety

Praktický prínos tekutých tapiet:

  • Ide o čisto prírodný materiál, ktorý sa skladá z hodvábu, bavlny a celulózy, teda prirodzených ekologických látok,
  • Nenájdete v nich žiadne jedovaté alebo inak škodlivé látky, taktiež neobsahujú žiadne riedidlá, z ktorých by sa do ovzdušia uvoľňovali nejaké zdravie ohrozujúce výpary,
  • Vytvorený povrch tapiet má úplne antistatické a antialergénne vlastnosti. Preto je veľmi príjemný a teplý na dotyk a ideálne sa hodí do domácností, kde bývajú ľudia trpiaci astmou, alergiami, alebo tí, ktorí sú náchylní na ochorenia horných dýchacích ciest,
  • Hodí sa do vlhkých priestorov. Jeden meter štvorcový náteru tekutými tapetami dokáže absorbovať až liter vody. Práve preto sa hojne využíva v prímorskom Japonsku, kde je vysoká vlhkosť vzduchu,
  • Tekutá tapeta dokáže vytvoriť v miestnosti príjemnú klímu na dýchanie,
  • Zaistí aj tepelnú a zvukovú izoláciu. Tieto vlastnosti klasické tapety nemajú. Vrstva bavlnených tapiet dokáže zadržiavať teplo v miestnosti a tým nezanedbateľne pomáha znižovať náklady na vykurovanie. Zároveň vie pohlcovať zvuk. Keď sú v miestnosti nanesené, mizne v nej ozvena. Preto sa dosť úspešne aplikujú v kostoloch alebo tiež v hudobných školách a všade tam, kde niekto prevádzkuje hudbu.

Tekuté tapety

Tekuté tapety

Tekuté tapety