Úvod Tipy a Triky 20+ šikovných trikov, ktoré vám uľahčia prácu s počítačom

20+ šikovných trikov, ktoré vám uľahčia prácu s počítačom

Bez počítača sa dnes človek pohne len sotva. Je súčasťou osobného i súkromného života takmer každého z nás. Ak počítače nie sú vašou šálkou kávy, ale ešte nie ste pripravený to s technikou vzdať, osvojte si tieto triky. Budete to mať v živote o čosi ľahšie. Pomôžu vám nielen pri surfovaní po internete, ale aj pri klasických úkonoch, ktoré na počítači bežne vykonáte.

1. Stlačením klávesy „F4“ pri používaní programu Excel zopakujete svoj posledný príkaz.

2. Tlačidlo „F5“ slúži na aktualizovanie webovej stránky v prehliadači. Pre je úplne opätovné načítanie stlačte kombináciu kláves „Ctrl“ a „F5“.

3. Ak niečo inštalujete, vždy si vyberajte možnosť „voliteľná inštalácia“. V ostatnom prípade vám softvér nainštaluje množstvo programov náročných na veľkosť bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli.

4. Používate notebook? Batérie sa nabije oveľa rýchlejšie v režime “lietadla”

Keď svoj prístroj prepnete do režimu lietadla, znamená to, že je mnoho funkcií, ako napríklad Wi-Fi alebo Bluetooth, obmedzených. Má to ale svoje výhody. Všetky tieto funkcie zbytočne zaťažujú batériu. Laptop nabijete až o štvrť hodiny rýchlejšie, ak budú vypnuté.

5. Súčasné stlačenie kláves „Windows“ a „šípka“ (doprava alebo doľava) vám umožní presúvať aktuálne okno po ploche.

6. Stlačením kláves „Windows“ a „L“ uzamknete svoj počítač.

7. Alt + klik na obrázok

Sťahovanie obrázkov z Google vyhľadávača nemôže byť jednoduchšie. Stačí stlačiť kláves “alt” a kliknúť ľavým tlačidlom myši na daný obrázok. Hotovo.

8. Ak v internetovom prehliadači kliknete na odkaz (teda na link) prostredným tlačidlom myši, otvoríte ho v novom okne. To isté sa stane, ak na odkaz kliknete myšou a súčasne stlačíte „Ctrl“.
9. Ctrl + Q – touto klávesovou skratkou vypnete svoj webový prehliadač. Pri MacBooku musíte opäť stlačiť miesto “ctrl” tlačidlo “command”.

10. Obnova vymazaných súborov

Omylom ste odstránili súbor, ktorý ešte potrebujete? Nezúfajte. Počítač vám síce pri odstraňovaní tvrdí, že súbory budú definitívne odstránené, ale nie je to tak celkom pravda. Aj keď ste už vyprázdnili kôš, je šanca získať svoje dáta späť.

Ako teda získať späť zmazané súbory? Stačí si stiahnuť program “Recuva”. Tento programík slúži práve k vyhľadávaniu a obnove už zmazaných súborov.

11. Pre pohodlné prezeranie videí na stránke YouTube existuje taktiež niekoľko trikov. Stlačením písmena „K“ video zastavíte a opäť spustíte. Stlačením šípok môžete posúvať video dopredu a dozadu v 5 sekundových intervaloch. Stlačením písmen „L“ a „J“ sa zasa posuniete vpred a vzad o 10 sekúnd.

12. Pri vypisovaní názvu stránky do vášho prehliadača nemusíte vypĺňať „www“ ani „.com“. Klávesová skratka „Ctrl Enter“ to urobí za vás.

13. Ctrl + T

Ctrl + T

S pomocou tejto klávesovej skratky otvorte novú kartu. Skúste si to! Je to oveľa rýchlejší ako nájazd myšou na tlačidlo Nová karta.

Ak používate MacBook, stlačte namiesto tlačidla “ctrl” tlačidlo “command”.

14. Ak stlačíte kláves „Ctrl“, „Shift“ a „T“ v internetovom prehliadači, obnovíte poslednú zatvorenú stránku. Koľkokrát to zopakujete, toľko stránok z histórie prehliadača obnovíte.

15. Prehliadajte Internet anonymne

Ak chcete byť na Internete naozaj anonymný, je potreba skryť svoju IP adresu. To môžete urobiť niekoľkými spôsobmi. Môžete si stiahnuť nejakú VPN, ktorá vám umožní vystupovať pod falošnou IP adresou. Niektoré VPN sú dostupné i online.

16. Použitím skratky „Ctrl Tab“ sa dokážete presúvať medzi otvorenými oknami vo vašom prehliadači.
17. Skratka „Alt Tab“ vám zasa umožní presúvať sa medzi všetkými otvorenými programami v počítači.

18. f-lux

Tí, ktorí pracujú na notebookoch, často menia pracovné prostredie. Raz pracujete takmer v tme, druhýkrát vám na monitor vzpriamene svieti slnečné svetlo. Nastavovanie ideálneho jasu obrazovky zaberá pomerne dosť času, zvlášť ak to musíte robiť denne niekoľkokrát. S “f-lux” sa jej jas vždy prispôsobí okolitému osvetleniu.

19. Súčasným stlačením kláves „Alt“ a „F4“ zatvoríte aktuálne otvorené okno. Ak nie je otvorené žiadne okno, vypnete týmto postupom Windows.

20. Pomocou klávesovej skratky „Ctrl“ a písmeno „F“ môžete vyhľadávať slová v texte. Nezáleží na tom, či hľadáte slová na internetovej stránke, alebo v textových dokumentoch programov Adobe alebo Office.

21. Čistá plocha = rýchlejší počítač

Zdá sa vám, že váš počítač pracuje príliš pomaly? Možno je to tým, že máte na ploche príliš veľa ikon. Namiesto toho, aby ste na ploche mali ikonku pre každú vec, usporiadajte ich do niekoľkých málo zložiek.

22. Tlačidlo „F11“ zobrazí stránku prehliadača v režime celej obrazovky.
23. Ctrl + I – pri stlačení tlačidiel “ctrl” a “I” môže dôjsť k 147 rôznym veciam, záleží na programe, ktorý práve používate. Avšak, najbežnejšie sa s touto klávesovou skratkou stretneme v programe Word a podobných programoch slúžiacich na editáciu textu. V týchto prípadoch zmení stisk kláves označený text kurzíva.

24. Kombinácia tlačidiel „Shift“ a „Delete“ vymažete súbory natrvalo, bez toho, aby putovali do koša.

25. Signály, podľa ktorých spoznáte, že niekto hackol váš PC

Prvým varovným znamením je, keď uvidíte, že váš antivírus vypnutý (a sami ste ho nevypínali). Druhým znamením je, že vaše heslá náhle nefungujú. Tretie znamenie je to, keď sa kurzor myši začne pohybovať sám od seba – tu už nie je na čo čakať, vezmite svoj počítač a ihneď ho odneste odborníkovi!

26. Kurzy mien, kalkulačka na prevody jednotiek – to všetko Google dnes už bezproblémovo zvláda. Zadajte dáta do vyhľadávača a stlačte “enter”. Ak napríklad potrebujete prepočítať eura na koruny, stačí, keď do vyhľadávača napíšete “100 eur” a Google vám v okamihu eura prepočíta na koruny.

27. Bonus na záver: Ctrl + Alt + šípka dole

Než to vyskúšate, prečítajte si toto celé! Až tlačidlá stlačíte, budete zrejme trochu zaskočení. Žiadny strach, všetko napravíte opätovným stlačením kláves, len tentoraz namiesto šípky nadol stlačte šípku nahor.