Toto sa stane, keď namočíte vaše nohy do octu! Zázračné tipy na jeho využitie

Ocot je a bol už po celé stáročia v domácnosti a kuchyni používaný pre rad rôznych účelov. Ide aj o starobylý ľudový liek, ktorý sa kedysi používal ako záchranné riešenie mnohých zdravotných komplikácií. Niektoré štúdie dokonca potvrdzujú, že má rad blahodarných účinkov na ľudské zdravie.

Jablčný ocot tiež pomáha pri chudnutí, reguluje hladinu cukru v krvi a pomáha pri liečbe cukrovky druhého typu. Oplatí sa preto mať jablčný ocot doma vždy po ruke. My vám navyše dnes ukážeme ešte ďalších 15 zázračných spôsobov, ako ocot vo svoj prospech využiť.

Proti bolesti v krku

Zmiešajte 1/4 šálky jablčného octu a 1 šálku teplej vody. Táto zmes je užitočné kloktadlo. Použite ho včas, teda už pri najmenšom náznaku chorobe – všetky škodlivé baktérie v ústach budú nemilosrdne zničené.

Pálenie záhy

Počas 1 hodiny kloktajte jablčný ocot s trochou vody. Pálenie záhy veľmi zmierni.

Proti prekrveniu nosovej sliznice

Ak máte pocit upchatého nosa, alebo vám z neho neustále tečie, vypite pohár vody s jednou lyžicou jablčného octu. Ocot obsahuje vitamíny A, B1, B2, B6, C a kyselinu octovú, kyselinu jablčnú, kyselinu mliečnu a kyselinu citrónovú. Tieto látky uvoľňujú hlieny.

Ocot ako liek na prekrvenie sliznice
Ocot ako liek na prekrvenie sliznice

Proti lupinám

Jablčný ocot posilňuje vlasy, robí ich sviežimi a lesklými. A navyše ocot zničí lupiny! Zmiešajte 1/4 šálky octu s 1/4 šálkou vody a naneste do vlasov. Ponechajte po dobu 15 minút. Potom opláchnite bežným spôsobom.

Proti kŕčom

Kŕče sú často odrazom toho, že máme nedostatok draslíka. Preto zmiešajte 2 lyžice octu a 1 lyžicu medu s pohárom teplej vody. Vznikne vám domáci liek proti kŕčom.

Proti svrbeniu

Máte na pokožke nejaké svrbivé miesto? Naneste pomocou vatového tampónu presne na tieto miesta trochu octu. Neutralizuje a má antibakteriálne účinky.

Ocot ako liek proti svrbeniu
Ocot ako liek proti svrbeniu

Proti bradaviciam

Niektoré bradavice možno naozaj odstrániť každodennou aplikáciou jablčného octu.

Proti zápachu nôh

Ocot sa hravo vyrovná s plesňami. Pridávajte si po dobu niekoľkých dní do kúpeľa jablčný ocot a tento problém sa vás prestane raz a navždy týkať.

Proti nadúvaniu

Trápi vás nadúvanie? Vypite pred jedlom pohár vody s octom. Posilňuje tráviaci trakt a zrýchľuje metabolizmus.

Ocot ako liek na nadúvanie
Ocot ako liek na nadúvanie

Proti zápachu v dome

Vytvorte si malý rozprašovač pomocou vody a octu. Pri pravidelnom použití zápach jednoznačne zmizne.

Chráni pred nečistotami

Používaním octu možno odstrániť špinu, plesne a nečistoty. Ocot je viacúčelový čistič, ktorý oceníte možno viac, než ten chemický.

Upchatý odpad

Zmiešajte šálku octu a pol šálky jedlej sódy. Túto zmes nalejte do odpadu.

Ocot na upchatý odpad
Ocot na upchatý odpad

Proti plesniam

Plesne, ktoré sa vyskytujú v kúpeľni, bývajú často zapeklitým nepriateľom. Jablčný ocot ich vás zbaví. To isté záclony. Ak periete záclony a túžite ich z práčky vytiahnuť snehovo biele, pridajte jablčný ocot.

Krčivé oblečenie

Zrieďte si roztok octu a vody v pomere 1:3. Postriekajte im oblečenie, než ho začnete žehliť. Veľmi vám to uľahčí prácu.

Proti škvrnám na nábytku

Nábytok, koberce, textílie a látka. Zmes octu a soli dokáže zbaviť škvŕn takmer všetko. Naneste vždy v malom množstve a rozotierajte.

Ako vidíte, využitie jablčného octu je naozaj rôznorodé. Určite nejaký tip vyskúšajte aj vo vašej domácnosti. Nielenže vám ušetrí veľa času, ale aj určité množstvo peňazí. Predsa len, fľaška jablčného octu je o dosť lacnejšia ako rôzne chemické prípravky na čistenie. Dajte nám vedieť, ktoré použitie jablčného octu sa vám páčilo najviac.

Ocot na škvrny na nábytku
Ocot na škvrny na nábytku