Charizma nie je nejakým druhom vrodenej schopnosti. Môžete ju získať, ak na nej pracujete nejaký čas.
Pripravili sme pre vás typické chyby, vďaka ktorým sme menej atraktívny pre iných ľudí. Radi by sme vám poradili, ako sa im vyhnúť.
Predstavujete sa neisto
Predstavovanie sa novým ľuďom nie je jednoduché, to určite vieme. A preto by sme niekedy najradšej len zamávali všetkým naokolo a sadli si do tmavého kúta.
Prečo nie: Pravdepodobne sa zdá, že ste uzavretá osoba, ktorá sa o nikoho nezaujíma.
Ako to robiť správne: Povedzte „Ahoj/Čau, volám sa tak a tak,“ potraste si rukou a nadviažte s každým očný kontakt.
Nepredstavujete svojho spoločníka tomu, s kým sa práve rozprávate
Prechádzate sa s priateľom, keď v tom stretnete niekoho, koho pozná, a začne sa s ním zhovárať a vy ticho stojíte vedľa nich. Znie vám to povedome?
Prečo nie: Lebo si myslíte, že váš priateľ je v rozpakoch, či už kvôli sebe alebo známemu, s ktorým ste sa práve stretli.
Ako to robiť správne: Stačí povedať „To je Alex“, a samozrejme predstaviť ho všetkým známym. Jednoduché a vďaka tomu sa všetci budú cítiť pohodlnejšie, najmä nová osoba v spoločnosti.
Zabúdate mená
Prečo nie: Môžete sa stále vyhovoriť, že máte zlú pamäť, ale je to stále lacné ospravedlnenie.
Ako to robiť správne: Dale Carnegie povedal, že meno osoby je pre túto osobu najsladší zvuk v akomkoľvek jazyku. Existuje niekoľko jednoduchých techník na zapamätanie mien. Ak váš oponent hovorí: „Ahoj, ja som Francis“, mali by ste odpovedať, „Ahoj Francis!“ A potom zopakujte jeho meno v nasledujúcom rozhovore aspoň niekoľkokrát.
Vysvetľujete veci, ktoré nikoho nezaujímajú
Nepoužívajte dlhú analýzu metódy režiséra, ak ľudia, s ktorými sa rozprávate, nie sú veľmi na takéto filmy. A nehovorte o komplikovanosti športovej výživy, ak nie sú športovci.
Prečo nie: Monológ, ktorý nikto nepotrebuje, je len stratou času. Ľudia s takouto osobou budú komunikovať menej a menej.
Ako to robiť správne: Zapojte ľudí, s ktorými hovoríte, do rozhovoru. Táto téma by mala zaujímať väčšinu z nich. Ak sa vás niekto počas rozhovoru nepýtal na konkrétnu vec a začal hovoriť hneď o niečom inom, možno vás neprerušil zo zdvorilosti.
Rozprávate len o sebe
Rozprávate svojej kamarátke, ako ste sa pohádali so svojim manželom a aké máte teraz obavy, a ona vám hneď na to začne hovoriť o vlastnej hádke, aby sa zabudlo na váš príbeh.
Prečo nie: Takáto osoba sa čoskoro stane známa ako egoistická a nepríjemná.
Ako to robiť správne: Áno, radi hovoríme o sebe viac ako o čomkoľvek inom. Bol dokonca aj experiment, kde vedci sľúbili účastníkom peniaze, ak by hovorili o niečom inom, a nikto to nedokázal. To je dôvod, prečo by ste sa mali zaujímať o iných. Okrem toho vám venujú viac pozornosti, takže im budete môcť povedať aj o sebe.
Ohovárate ostatných, vrátane vašich spoločných známych
Prečo nie: Je veľmi lákavé smiať sa nad kolegovým smiešnym outfitom, pretože to je najjednoduchší spôsob, ako si nájsť spoločnú reč s kamarátkou. Ale zároveň sa môže však vyskytnúť ďalšia myšlienka: „Dnes sa smeje na niekom inom a zajtra to môžem byť práve ja.“
Ako to robiť správne: Ľudia oceňujú úprimnosť, no nie na úkor zosmiešňovania iných. Pokúste sa brať iných takých, akí sú a radšej sa vyhnúť negatívnym poznámkam.
Rozprávate príliš potichu a s neistotou
Prečo nie: Osobu, ktorá rozpráva veľmi potichu, je ťažké počúvať, pretože sa zdá, že si nie je istá tým čo hovorí, alebo či to niekoho vôbec zaujíma.
Ako to robiť správne: Čokoľvek poviete, či už je to príbeh, otázka alebo jednoduché „ďakujem“, pozrite sa na osobu, s ktorou sa zhovárate, a hovorte nahlas a jasne.
Odpovedáte jedným alebo dvomi slovami
Prečo nie: Odpovede jedným slovom prinútia ostatných, aby si mysleli, že ste buď príliš hanblivý, alebo nechcete hovoriť. A nepomáha to vytvoriť dobrý dojem.
Ako to robiť správne: Dajte rozhovoru šancu rozvinúť sa. Skúste to napríklad takto: „Som z Cyberborough, to nie je ďaleko od Chicaga. A ja som tam jediný IT špecialista.“
Sťažujete sa
Prečo nie: Sťažovanie sa odpudzuje. Najmä ak nepreukážete žiadnu snahu, že by ste chceli urobiť niečo so svojim životom alebo aspoň požiadať o radu.
Ako to robiť správne: Nebojte sa rozprávať o svojich problémoch. Človek, ktorý je vždy „nikdy nie najlepší“, je skutočne podozrivý. Vaši priatelia, mimochodom, radi pomôžu alebo poradia. Napriek tomu sa nesťažujte príliš v nádeji, že vás budú znova a znova ľutovať.
Nedodržiavate vlastné zásady
Prečo nie: Osoba bez vlastného názoru nezanechá stopu v spomienkach iných. Nie je o čom hovoriť. A je to ešte horšie, keď taký človek hovorí jednu vec a robí to úplne opačne: je ťažké brať vážne.
Ako to robiť správne: Ľudia, ktorí otvorene hovoria o svojich názoroch, sledujú ich a neváhajú sa postaviť iným ľuďom (niekedy oproti väčšine), vždy vzbudzujú rešpekt.