8 základných vecí, ktoré by mal naučiť svojho syna KAŽDÝ otec

Veci, ktoré by mal naučiť svojho syna každý otec. - LajfHeky
Veci, ktoré by mal naučiť svojho syna každý otec. - LajfHeky

Aj keď si niektorí myslia, že matky hrajú najdôležitejšiu úlohu v živote a výchove dieťaťa, existujú veci, ktoré otec určite urobí lepšie. Otcovia sú dôležití, najmä keď ide o chlapcov. Ak začnú deti chodiť do školských zariadení, až okolo 90 percent učiteľov tvoria ženy. Sú teda oveľa častejšie v ženskej spoločnosti a často im chýba mužský vzor.

Čo dokáže naučiť svojho syna iba otec?

Zvládať nielen výhry, ale aj prehry

Okrem priateľov, kto je najlepším spoločníkom pre dieťa v rôznych súťažiach a hrách? Samozrejme, že Otec. Je to dobrý tréning pre mužské kvality. Prostredníctvom týchto hier dieťa cíti chuť víťazstva a uvedomí si, koľko úsilia potrebuje na jeho dosiahnutie.
A pre otca sú takéto hry vynikajúcou príležitosťou vysvetliť svojmu synovi, že porážky sú niekedy nevyhnutné. Keď spadne, treba ho naučiť opäť vstať a pokračovať ďalej, prehra nie je hanba ani zlyhanie, práve naopak. Je to motivácia, aby sa zlepšovali.

Postoj a úcta k ženám

Samozrejme, že aj mama môže synovi vysvetliť, ako by sa muž mal k ženám správať. Ale iba otec to dokáže deťom ukázať na príklade. Nie od kamarátov, nie z internetu, ale od otca – to je dôležité. Vezmite so sebou svojho syna, keď budete kupovať kvety pre mamičku. Choďte do obchodu spoločne a správajte sa zdvorilo k ženám a učte to aj svoje deti.

Mužský rozhovor o láske

Tento bod nadväzuje na predchádzajúci. Otec by sa nemal brániť tomu, aby synovi porozprával o svojej prvej láske a o tom, že na správne dievča by mal ešte počkať. Takéto rozhovory budú mimoriadne užitočné pre vzájomnú dôveru.

Ako v živote bojovať

Otec je jediný, ktorý môže svojho syna naučiť, aby bol silný, aby si stál za svojim, no hlavne za tým, čo je správne. Otec mu má byť príkladom v tom, že láskavosť nie je prejav slabosti.

Pomôcť mu nájsť svoj vlastný pohľad na svet

Tu ani nemusíte robiť nič zvláštne. Len z času na čas sa s ním porozprávajte. Dieťa musí pochopiť, že nie je tu len matka s požiadavkami a očakávaniami, ale je tu aj iná osoba s iným prístupom.

Samozrejme, pokiaľ ide o výchovu, rodičia by mali byť na tej istej strane. Ale pokiaľ ide o názory na svet, ich filozofia môže byť veľmi odlišná. A to je úplne normálne. Pomocou otca dieťa uvidí, že existuje niekoľko názorov na tie isté javy, naučí sa analyzovať a tvoriť si vlastný názor na veci.

Chlapské hry

Všetko začína, už v útlom detstve. Už ako batoľa cíti rozdiel medzi ženským a mužským spôsobom výchovy a hry. Kým mamy sú jednoznačne jemnejšie, otcovia uprednostňujú aktívnejšie hry. Mamičky sa na to pozerajú s hrôzou, ale dieťa sa pri takýchto aktivitách naučí veľa nového.

Mužské zručnosti

Existujú také veci, ktoré robia iba muži, napríklad založenie ohňa, pribíjanie klincov alebo oprava auta. Aj keď je vaše dieťa 100% „mestské“, niet pochýb o tom, že ak bude vedieť založiť oheň, bude to pre neho v budúcnosti výhodné – prinajmenšom pre zapálenie grilu. V každej spoločnosti vyššie uvedené zručnosti pridávajú k reputácii vášho syna na 100 bodov.

Samostatnosť

Samozrejme, že ide o viazanie kravaty, holenie a žehlenie košele. Hoci dnes všetko nájde na internete, otec je ten, ktorý by mal svojho syna viesť k tomu, aby sa vedel o seba postarať. A áno, je to otec a nikto iný, ktorý môže ukázať svojmu synovi, že nielen ženy vládnu v kuchyni. Naučiť ho samostatnosti, aby nezomrel od hladu.