Kedy ste naposledy niekomu zaklamali, že ste nepočuli telefón, aby ste nemuseli zdvihnúť? Alebo že mu jeho nový účes naozaj sekne, aj keď to nebola pravda? Takéto malé klamstvá, v angličtine označované ako “white lies”, používa väčšina z nás bežne, pričom často je to len otázka slušnosti. Veľké lži však ľahko môžu človeka stáť dôveru ostatných.
Ako teda zistiť, že sa vás niekto snaží oklamať? Je viacero spôsobov, no podľa psychologičky vám k odhaleniu klamára pomôže, ak si budete všímať tieto signály:
Silený úsmev
Ak sa človek usmieva, využíva takmer všetky svaly na tvári, vrátane tých okolo očí. Ak klame a snaží sa byť zdvorilý, jeho úsmev bude silený. Taký úsmev rozoznáte jednoducho – dotknutá osoba nepoužije všetky svaly na tvári, ale iba tie v oblasti úst. Môžete si prezrieť porovnanie úprimného úsmevu a klamlivého úsmevu. Na obrázku A vidíte úprimný úsmev, kde človek zapája všetky svaly na tvári, kdežto na obrázku B človek zapája iba svaly v oblasti úst.
Nesúlad medzi verbálnym a neverbálnym
Ak neverbálna komunikácia nekopíruje verbálnu, je dosť pravdepodobné, že daný človek klame. Ak niekto hovorí, že je smutný, ale jeho postoj a gestá pôsobia opačne, tak je podozrivý.
Očný kontakt
Väčšinou ak nemáte problém pozerať inému počas rozhovoru do očí a zrazu sa ten druhý obzerá všade okolo, len nie na vás, je jasné, že sa pred vami snaží niečo schovať. Väčšinou nervozitu. Ale pozor na profíkov, ktorí naozaj nemajú problém vám zaklamať a neodkloniť zrak. Rovnako môže klamára prezradiť agresivita. Ak pri komunikácii začne byť osoba bezdôvodne agresívna, tak pravdepodobne klame.
Dotýkanie sa krku
Poznáte rozprávku o Pinocchiovi? Bohužiaľ nie je možné, aby človeku, ktorý nehovorí pravdu, narástol nos, no môže sa vám stať veľkým pomocníkom. Ak si všimnete, že sa veľmi často dotýka nosa, krku či úst, je to znak toho, že je nervózny.
“Klepkanie” prstami
Rovnako dobrý znak lži je to, že osoba, ktorá nie je zvyknutá “ťukať” po akomkoľvek povrchu to zrazu robí a jej prsty sú v nepokoji.
Pohyby hlavou
Tiež si môžete všimnúť aj to, ako človek hýbe s hlavou. Ak vykonáva náhle pohyby hlavou, keď žiadate o priamu odpoveď na vašu otázku, snaží sa jej vyhnúť. Človek to robí väčšinou predtým, než na otázku odpovie. U človeka môžete lož rozpoznať aj podľa jeho dýchania. Klamanie spôsobuje dýchavičnosť v dôsledku zvýšenej frekvencii a zmene prietoku krvi. Ľudia, ktorí klamú, sú proste viac nervózni a napätí, a tým pádom sa im aj zvýši frekvencia dýchania.
Množstvo zavádzajúcich informácií
Klamári zo seba zvyknú chrliť množstvo informácií, aby vás zmiatli alebo aby ste si nestihli všetko zapamätať a spozorovať lož. Množstvo informácií vás tiež dostatočne presvedčí o tom, že má daný človek pravdu aj keď v skutočnosti klame.
Zakrývanie si úst
Niektorí ľudia si zakrývajú ústa, keď sa zdráhajú odpovede. Aj keď klamú, ich podvedomie to robiť nechce a dajú to najavo takým gestom, ktoré hneď naznačuje lož. Je to jasná správa, že nemajú v úmysle hovoriť pravdu.
Prekrížené nohy
Častý signál, že niekto klame. Podupkávanie, pohojdávanie, poklopkávanie, časté striedanie preložených nôh… Človek, ktorý robí niektorú z týchto vecí, kým sa s vami rozpráva, sa necíti v danej situácii príjemne, je nervózny. Taktiež to naznačuje, že chce čo najrýchlejšie opustiť danú konverzáciu.
Koktanie a problémy s vyjadrovaním
Tiež sa môže stať, že človek sa pri rozprávaní nevie správne vyjadriť. Pod tlakom klamstiev sa vyjadruje oveľa horšie. Je to spôsobené nervovou sústavou, ktorá znižuje prietok slín v ústach a teda vysušuje sliznice úst. Tiež si zvyknú hrýzť pery alebo ich špúliť.