Vzťah s narcistom: Odhaľte ho čím skôr a utekajte!

Život s narcistom Zdroj: Profimedia
Zdroj: Profimedia

Na prvý pohľad si poviete, že ste stretli charizmatického, atraktívneho a sebavedomého muža. Zdanie však klame a vy onedlho zistíte, že za tou perfektne nasadenou maskou sa skrývajú veci, vďaka ktorým bude vzťah s ním pre vás utrpením.

Keď sa povie slovo „narcis“, predstavíme si fešáka, ktorý sa má rád viac, ako je vhodné. Prestojí pár hodín denne pred zrkadlom a rozpráva o sebe v superlatívoch. Smiešne, trošku otravné ale nič, čo by pôsobilo desivo a ničilo životy. Skutočný narcista má však o čosi desivejšiu charakteristiku. Ide o typ osobnosti, ktorá vidí všade len seba, svoje záujmy a túžby, samozrejme bez ohľadu na to, či pri ich dosiahnutí ostatným spôsobí problémy.

Správny narcista nikdy nikoho nebude brať ako seberovného, pretože jeho dokonalosti sa jednoducho nikto nevyrovná. A keď je niekto ten najdôležitejší a točí sa okolo neho svet, načo by mal brať ohľad na nepodstatných ľudí okolo? Navyše oni nikdy nerobia chyby – za tie môžu iní. Ďalšou „skvelou“ vlastnosťou narcistov je absolútny nedostatok empatie, ktorý odhalíte až vtedy, ak prestanete robiť to, čo je pre nich výhodné.

Aký je život s narcistom? Zdroj: Shutterstock
Aký je život s narcistom? Zdroj: Shutterstock

Podľa zistení magazínu Psychology Today je 50 až 75 % ľudí s diagnostikovanou narcistickou poruchou osobnosti muž. Spoznáte ho podľa nasledujúcich znakov:

Skvelý manipulátor, majster slova

Slová a to, ako ich prezentuje, sú jeho ďalšou zbraňou. Keď chce, dokáže klamať s takou ľahkosťou, že tomu uveríte bez mihnutia oka. Na druhej strane, keď chce, vie byť až neskutočne úprimný. Nanešťastie, tá jeho úprimnosť na vašu adresu vyznieva ponižujúco a kruto.

Nevďačný mamičkár

Psychoanalytička S. Fraiberg vo svojej štúdii uviedla, že u narcistu sa zamilovanosť prejavuje ako chamtivosť a snaha privlastniť si na partnerovi zidealizované vlastnosti. Takýto človek zvyčajne nedokáže dávať a prežívať vďačnosť. „U mužských narcistických pacientov sa dá vysledovať nevedomá intenzívna závisť a nenávisť voči ženám. Tá vychádza pravdepodobne zo závislosti na matke ako primárnom zdroji lásky,“ vysvetľuje psychoanalytička.

Arogancia je jeho životný postoj

Vďaka svojej atraktívnosti, ktorej si vedomý a využíva ju ako jednu zo svojich zbraní na lovenie nás žien, si myslí, že je oprávnený byť arogantný a ani sa tým netají.

V posteli myslí na seba

Väčšina párov sa podľa štatistík venuje spoločným sexuálnym radovánkam minimálne raz do týždňa. Ak však narcista zistí, že ostatní jedinci z blízkeho okolia sú sexuálne aktívnejší, ťažko sa s tým dokáže zmieriť a od svojho partnera vyžaduje zmenu. Túži po potrebe uznania a neustáleho získavania pochvaly a pozitívnej spätnej väzby. Ak mu neposkytnete ocenenie, po ktorom túži, začne vás obviňovať z akýchkoľvek sexuálnych nezhôd a vzájomných problémov.

Neznesie kritiku. Ak sa mu dostane, vie byť až agresívny

Je doslova posadnutý svojou reputáciou. Ak sa mu ju niekto pokúša naštrbiť, dokáže zájsť až do krajností, pretože stráca pevnú pôdu pod nohami a všetko na čom stavia. V takomto prípade je nahnevaný a chce kompenzáciu. Preto mu vôbec nie je cudzia až agresivita.